Filmowe premiery luty 2020: na co co kina w weekend?

Zimowy sezon i początek roku 2020 obfituje w filmowe wydarzenia i dobre premiery. Nic dziwnego, statystycznie wtedy najczęściej chodzimy do kina. Na kinowym afiszu mamy aktualnie same smaczki - od filmowej adaptacji "Małych kobietek" w gwiazdorskiej obsadzie (z nominacją do Oscara) za najlepszy film, poprzez "Kłamstewko" z nagrodzoną Złotym Globem Awkwafinę (Najlepsza aktorka w komedii lub musicalu) aż po wzruszającą i trzymającą w delikatym napięciu opowieść o emocjach matki, która leci z misją na Marsa, a na Ziemi zostawia kilkuletnią córkę w "Proximie" z Evą Green.

"Małe kobietki" epicka adaptacja powieści

Powieść o dorastających siostrach March Louisy May Alcott wydano w XIX wieku, ale wciąż pozostaje bestsellerem. Historia czterech sióstr, które poznajemy w momencie symbolicznego pożegnania z dzieciństwem, wojna secesyjna w tle, pierwsze miłości, przyjaźnie na lata. Saoirse Ronan za brawurową rolę Jo March otrzymała nominację do Oskarów 2020 i liczymy na to, że statuetkę otrzyma. Nie można było sobie w tej roli wyobrazić lepszej aktorki, z energią, werwą, nieco oderwaną od rzeczywistości, kompulsywną i szczerą. To bardzo ciepły, a jednak pełen różnego rodzaju kobiecych i dziewczęcych manifestów film, z doskonałą scenografią i kostiumami. My pokochałyśmy siostry March w reżyserii Grety Gerwig na nowo.

"Kłamstewko" ze Złotym Globem

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by M2 Films (@m2films) on Jan 29, 2020 at 10:52am PST

Jak daleko posuniemy się, aby uchronić bliskich przed złymi nowinami? Pewna rodzina nie chce zdradzić babci Nai Nai jej stanu zdrowia i niepomyślnych rokowań, wymyśla więc pewien pretekstm aby odwiedzić ją tłumnie pod przykrywką wesela jednego z kuzynów. Za rolę Billi w tej chińsko-amerykańskiej produkcji Złotego Globa 2020 otrzymała nowa nadzieja azjatykiego kina - Awkwafina 

"Proxima"

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Best Film (@bestfilm.pl) on Jan 28, 2020 at 4:46am PST

Jak dalece matka jest w stanie się poświęcić dla jedynego dziecka? Czy trzeba stawiać na szali swoje marzenia, żeby spełnić się w macierzyństwie? Co jest ważniejsze - dobro dziecka czy realizacja własnych planów i ambicji, na które ciężko pracuje się przez lata? Przed takimi dylematami staje francuska astronautka i wybitna inżynier Sara (w tej roli Eva Green), której zaproponowano miejsce w misji dotarcia na Marsa. Szkopuł w tym, że kobieta samotnie wychowuje kilkuletnią córkę, a z jej ojcem, zapracowanym astrofizykiem, jest w separacji. O niezwykłej więzi między córką i matką, wielkich marzeniach okupionych morderczymi treningami, wielkich dylematach i ekscytacji zmieszanej z rozpaczą - "Proxima" wbije was w fotel i dostarczy dawkę emocji z kosmosem w tle. Świetne, niespieszne europejskie kino.

"Poznajmy się jeszcze raz"

Rysownikowi komiksów Victorowi nie układa się wieloletni związek z żoną, nie potrafi się odnaleźć w świecie nowych technologii i brakuje mu bliskości. Pewnego razu trafia mu się możliwość niezwykłej podróży w czasie, doskonale wyreżyserownej przez dynamicznego przedsiębiorcę branży rozrywkowo-eventowej – Antoine. Ta podróż otwiera Victorowi nowe możliwości, pozwala odkryć i odkurzyć to, co już dawno zakopał pod pierzyną codzienności i przyzwyczajeń.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Gutek Film (@gutekfilm) on Jan 31, 2020 at 1:44am PST

"Chłopiec i wilk"

Babcia Hugo mieszka samotnie w domu nad brzegiem morza, a jej największym marzeniem jest zorganizowanie hucznego przyjęcia, na które stawi się cała rodzina. O patchworkowej rodzinie, relacjach z wnukami, ciotkami i wujkami, między małżeństwami i dziećmi - ciepła opowieść o sile więzów krwi we francuskiej wersji.