Dziewczynka pozostawiona w oknie życia

Półtoraroczna dziewczynka pozostawiona została w oknie życia w ośrodku prowadzonym przez siostry służebniczki Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej. Od razu trafiła do szpitala na badania, szybko okazało się jednak, że jest w dobrym stanie. Według mediów dziecko ma Zespół Downa. Była odpowiednio ubrana, a byli opiekunowie pozostawili przy niej też ubranka na zmianę. Nie było jednak żadnego listu, w którym wyjaśnialiby swoją decyzję. Policja rozpoczęła śledztwo mające na celu ustalenie tożsamości matki dziecka.

Sprawa trafi do sądu rodzinnego

W sobotę rano rodzice dziewczynki zgłosili się na policję. Mł. asp. Sowiński przekazał do mediów informację, że nie było podstaw, aby postawić im zarzuty zaniedbania dziecka lub narażenia jego zdrowia, czy życia. Zdradził, że cały zgromadzony w tej sprawie materiał zostanie przekazany do sądu rodzinnego, który będzie musiał ocenić, czy rodzina może dalej sprawować opiekę nad dzieckiem. Funkcjonariusz zaznacza też, że ze względu na dobro śledztwa nie przekaże więcej informacji do mediów.

Ze względu na charakter sprawy i dobro toczącego się postępowania na tym etapie nie udzielamy informacji na temat ustaleń dokonanych w trakcie czynności z udziałem rodziców.

Okno życia działa w Częstochowie od 2008 roku. Do tej pory skorzystano z niego 5 razy, ostatni raz miał miejsce 8 lat temu.