Czy te diety naprawdę szkodzą?

Dietetycy wytypowali najgorsze dla naszego organizmu (czyt. najbardziej go obciążające) diety. Obie opowiadają się za niskim poziomem węglowodanów poprzez przyswajanie innych makro substancji odżywczych. Dzięki temu zmuszamy swoje ciało do bardzo szybkiego spalania tkanki tłuszczowej co powoduje niemalże natychmiastowy skok wagi (szybko spada).

Ta dość drastyczna metoda pozbawiania swojego organizmu odpowiedniej dawki węglowodanów sprawia, że dieta ketogeniczna i dieta Dukana mają bardzo wielu zwolenników. Jednak dietetycy twierdzą, że obie te diety to czyste mrzonki, które nie mają długotrwałych efektów (obie praktycznie zapewniają efekt jo-jo).

Jednym słowem przed Dukanem i dietą ketogeniczną ciężki rok, nie będą najbardziej popularne. Przy ketogenicznym sposobie na odchudzanie dietetycy wskazali na niepokojąco wysoką zawartość tłuszczy, które spożywa się dziennie w 70 %.  To oznacza, że poziom węglowodanów spada drastycznie.

Dieta Dukana i dieta katogeniczna

„Dieta ketogeniczna nie uczy zdrowych nawyków żywieniowych, nie jest więc wystarczająca na dłuższą metę. Większość osób, które są mi znane raczej nie zamienią na stałe chleba i makaronu na osobno spożywane fasolę i owoce”, mówi Lisa Drayer, dietetyczka CNN.

Z drugiej strony dieta Dukana, którą promują amerykańskie gwiazdy, składa się z praktycznie z samego białka i dziesięciodniowego okresu „atakowania” podczas którego osoba na diecie je praktycznie wszystko to, na co ma ochotę. Tak długo jak produkty zawierają prawie wyłącznie białko np. ryby, jajka, cielęcinę, wieprzowinę itp. Takie ograniczenie składników odżywczych w diecie prowadzi do poważnych niedoborów, które mogą mieć skutki uboczne np. w postaci nieświeżego oddechu czy zaparć.

Najlepsze diety 2018

Najlepsze diety, o których pisałyśmy to zdecydowanie dieta śródziemnomorska i dieta DASH, które biją rekordy popularności i mogą być numer jeden w 2018 roku. Obie są bogate w cały wachlarz produktów – owoców, warzyw, pełnoziarnistego pieczywa. Śródziemnomorską nazywa się dietą, którą łatwo zaadaptować w swoim jadłospisie bądź najlepszą dietą opartą na roślinach, a DASH najlepszą dietą przy zdrowym, długoterminowym odżywianiu.