Duńska rodzina królewska często uznawana jest za jedną z najbardziej wyluzowanych rodzin królewskich w Europie. Chociaż rządzą od 1000 lat, są niezwykle postępowi i starają się żyć, jak reszta społeczeństwa. Kim są członkowie duńskiej rodziny królewskiej?

Członkowie duńskiej rodziny królewskiej

Duńska rodzina królewska to grupa osób, które łączą bezpośrednie relacje rodzinne z królem lub królową. Aktualna rodzina wywodzi się z dynastii Glücksburgów, czyli młodszej linii Oldenburgów. Jest to jedna z najstarszych panujących dynastii w Europie. Panuje w Danii i Norwegii, a wcześniej członkowie duńskiej rodziny królewskiej zasiadali na tronie Islandii (do 17 czerwca 1944 r.) i Grecji (do 1 czerwca 1973 r.). Wszystko zaczęło się w 1863 r., kiedy zmarł król Danii, Fryderyk VII Oldenburg. Wtedy na tron duński został powołany Chrystian IX Glücksburg. Co ciekawe, Glücksburgowie uchodzą za jedną z najbardziej wyluzowanych rodzin królewskich w Europie. Duńczycy uwielbiają ich za ich „normalność”. Wiecznie uśmiechnięci Glücksburgowie  w niczym nie przypominają zimnych, stanowczych i zachowawczych Windsorów. Jakie jest drzewo genealogiczne duńskiej rodziny królewskiej?

Do rodziny królewskiej Danii należy królowa Małgorzata II i jej rodzina. Wszyscy członkowie noszą tytuł księcia lub księżnej Danii z prefiksem Jego lub Jej Królewskiej Wysokości albo Jego lub Jej Wysokości. Rodzina prawidłowo należy do dynastii Schleswig-Holstein-Sonderburg-Glücksburg, Oprócz królowej Małgorzaty należą do niej:

 • Jego Królewska Wysokość Książę Koronny Fryderyk Glücksburg (syn królowej) i jego żona księżna Maria.
 • JKW Książę Chrystian (najstarszy syn księcia Fryderyka i Marii).
 • JKW Księżniczka Izabela (córka Fryderyka i Marii).
 • JKW Książę Wincenty (młodszy syn księcia Fryderyka i Marii).
 • JKW Księżniczka Józefina (młodsza córka księcia Fryderyka i Marii).
 • JKW Książę Joachim (syn królowej Małgorzaty II) i jego druga żona księżna Marie.
 • JW Książę Mikołaj (starszy syn księcia Joachima i jego byłej żony Alexandry ).
 • JW. Książę Feliks (młodszy syn księcia Joachima i jego byłej żony Alexandry ).
 • JW. Książę Henryk (najmłodszy syn księcia Joachima i Marie).
 • JW. Księżniczka Atena (jedyna córka księcia Joachima i Marie).
 • JKW Księżniczka Benedykta (siostra królowej).
 • JKM Królowa Anna Maria (młodsza siostra królowej)

Królowa Danii Małgorzata II – biografia

Małgorzata II przyszła na świat 16 kwietnia 1940 r. w Kopenhadze. To córka króla Danii Fryderyka IX i królowej Ingrid, córki króla Szwecji Gustawa VI Adolfa. Królowa nie jest jednak jedynym dzieckiem Fryderyka i Ingrid. Ma dwie młodsze siostry – księżniczkę Benedyktę (urodzoną w 1944 r.) i Annę Marię, królową Greków (urodzoną w 1946 r.). Małgorzata została ochrzczona 14 maja 1940 r. Otrzymała islandzkie imię „Þorhildur”, dlatego że gdy się urodziła, jej dziadek (Chrystian X) był jednocześnie królem Islandii.

To, że była dziewczynką, miało duży wpływ na zmianę konstytucji w Danii. Kiedy się bowiem urodziła, tron duński mogli dziedziczyć jedynie mężczyźni. Król Fryderyk IX i jego żona doczekali się jednak trzech córek i kiedy było wiadome, że królowa Ingrid nie zajdzie w kolejną ciążę, rozpoczęto pracę nad zmianą konstytucji. Dzięki temu Małgorzata mogła w przyszłości zostać królową Danii. Parlament zaakceptował zmiany w prawie sukcesyjnym i 27 marca 1953 r. zostały one również zaakceptowane przez społeczeństwo w referendum.

Małgorzata II została uznana za oficjalną następczynię tronu, a 16 kwietnia 1958 r., w dniu swoich 18. urodzin, została członkinią rady stanu. Nowe obowiązki nie przeszkodziły jej jednak w dalszej edukacji. Studiowała prehistorię i archeologię w Girton College na Uniwersytecie Cambridge, politologię na Uniwersytecie Aarhus i ekonomię w London School of Economics. W wieku 27 lat, 10 czerwca 1967 r., poślubiła francuskiego dyplomatę Henri Marie Jean Andre de Laborde de Monpezata, który po ceremonii otrzymał od króla tytuł księcia Danii. Para doczekała się dwóch synów – Fryderyka i Joachima.

Pięć lat po ślubie, 14 stycznia 1972 r., zmarł król Fryderyk IX. Miał on wtedy 72. Lata. Na tron Danii wstąpiła Małgorzata II i od tamtego momentu pełni główne funkcje reprezentacyjne w kraju i posiada pewien wpływ na politykę państwa. Premier Danii ma obowiązek zdawać jej relacje na temat stanu państwa. Małgorzata II jest uwielbiana przez społeczeństwo duńskie. Ma ona wśród ludzi opinię najbardziej postępowej i nowoczesnej monarchini na świecie.

Zobacz także:

Gdzie mieszka królowa Danii?

Królowa Danii, jak i reszta duńskiej rodziny królewskiej, mieszka w Amalienborg. Amalienborg, określana również jako zimowy pałac, to oficjalna rezydencja duńskich monarchów i duńskiej rodziny królewskiej w Kopenhadze od 1794 r. Jego nazwa pochodzi od królowej Zofii Amelii, która w latach 1996-1673 kazała zbudować w tym miejscu pałacyk letni z ogrodem. W 1689 r. pałac spłonął, jednak został kilkanaście lat później odbudowany.

Amalienbord to tak naprawdę kompleks pałacowy, który uważany jest za jeden z najważniejszych rokokowych kompleksów w Europie. Składa się z czterech oddzielnych pałaców wybudowanych wokół ośmiokątnego dziedzińca. Pośrodku kompleksu znajduje się pomnik przedstawiający króla Frederika V na koniu, założyciela Amalienborg. Kompleks pałacowy składa się z:

 • Pałacu Moltkego (później nazwany Pałacem Chrystiana VII) – w pałacu do 2004 r. mieszkał obecny następna tronu, książę Frederik.
 • Pałacu Levetzaua (później nazwany Pałacem Chrystiana VIII) –w pałacu swoje apartamenty mają książę Joachim, księżna Marie i księżniczka Benedikte. Tutaj również zatrzymuje się królowa Anna Maria, kiedy odwiedza Kopenhagę.
 • Pałacu Brockdorffa ( później zwany Pałacem Fryderyka VIII) – pałac stanowi obecnie prywatną rezydencję księcia Fredrika, jego żony, księżnej Mary i ich dzieci.
 • Pałacu Schacka (później nazwany Pałacem Chrystiana IX) – do pałacu tuż po ślubie wprowadzili się królowa Małgorzata II i książę Henrik. Królowa dalej w nim mieszka w okresie zimowym. Oprócz prywatnych apartamentów, pałac posiada również biura Małgorzaty II.

Ciekawostki o duńskiej rodzinie królewskiej

 • Wartość majątku Małgorzaty II to ok. 40 milionów dolarów. Królowa rocznie otrzymuje ok 13 milionów dolarów od podatników – pieniądze przeznaczane są na działalność, wydatki prywatne i utrzymanie.
 • Książę Fryderyk i księżna Mary odwiedzili Polskę 25 listopada 2019 roku w ramach spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą i pierwszą damą Agatą Dudą. Wizyta była związana z obchodami 100-lecia ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Danią.
 • Księżna Mary, zanim została żoną następcy duńskiego tronu, pracowała w reklamie i marketingu.
 • Kiedy królowa Małgorzata II została głową państwa w 1972 r., tylko 42 proc. społeczeństwa było za utrzymaniem monarchii. Obecnie ta liczba wzrosła aż do 82 procent!

Duńska rodzina królewska na Instagramie i oficjalnej stronie

Duńska rodzina królewska uchodzi za niezwykle wyluzowaną i normalną. Na ich kontach w mediach społecznościowych rzadko dodają pozowane i „nienaturalne” zdjęcia. Podczas pandemii członkowie duńskiej rodziny królewskiej wstawiali nawet fotografie z … oglądania telewizji na kanapie! To właśnie dzięki takiemu zachowaniu cieszą się dużą popularnością wśród społeczeństwa duńskiego.

Na instagramowym profilu duńskiej rodziny królewskiej śledzi ich ponad 530 tysięcy użytkowników. Na ich oficjalnej stronie, która została udostępniona w języku duńskim, angielskim i francuskim, możemy m.in. przeczytać najnowsze newsy z życia członków rodziny królewskiej, czy dowiedzieć się o historii rodziny.