Życiorys Dominika Savio

Dominik Savio urodził się 2 kwietnia 1842 roku w miejscowości Riva di Chieri (Włochy). Rodzicami chłopca byli Brygida Gajato – trudniąca się krawiectwem i Karol Savio – zaufany rzemieślnik. Dominik został ochrzczony zaraz po urodzeniu, a już jako pięciolatek podjął funkcję ministranta i służył do porannej Mszy Świętej. Mały chłopiec wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale i niezwykłym zdeterminowaniem. Przychodził na nabożeństwa sam, mimo sporej odległości od mieszkania do kościoła, a nawet niekorzystnej pogody.

Nie jestem sam. Jest ze mną Najświętsza Maria Panna i mój Anioł Stróż — Dominik Savio.

Jako dziecko Dominik uczęszczał do szkoły prowadzonej przez duchownego z parafii, następnie do oddalonej o 8 km szkoły Castelnuovo d'Asti. 8 kwietnia (Wielkanoc) 1849 roku mały chrześcijanin przyjął przedwcześnie Pierwszą Komunię Świętą, ponieważ proboszcz dostrzegł w nim duchową dojrzałość. Z tej wyjątkowej okazji Dominik napisał:

1) będę często spowiadał się i komunikował, ilekroć mi na to zezwoli mój spowiednik,

2) będę święcił dzień święty,

3) moimi przyjaciółmi będą Jezus i Maryja,

4) raczej umrę aniżeli zgrzeszę.

Gdy Dominik ukończył 12 lat, otrzymał duchowe wsparcie od św. Jana Bosko. Chłopiec został przyjęty przez włoskiego duchownego do oratorium na Valdocco. Młodzieniec zasłynął jako gorliwy wyznawca wiary, nieustannie poświęcający czas na modlitwę. Dominik pomagał słabszym w nauce, wspierał potrzebujących kolegów i był wszędzie tam, gdzie oznaki miłości do bliźniego. Ponadto święty otrzymał od Boga liczne dary np.:

Zobacz także:

  • ekstazy,
  • przewidywania,
  • kontemplacji,
  • jednania ludzi z Bogiem.

Kogo i czego patronem jest św. Dominik?

Św. Dominik ze względu na swój młody wiek i pobożne życie został patronem dzieci, młodzieży, a także ministrantów.  Święty czuwa nad wieloma szkołami, kobietami oczekującymi potomstwa oraz małżeństwami starającymi się o dziecko. Wyznawca szczególną troską otacza matki w ciąży zagrożonej.  Dominik Savio jest również patronem Międzynarodowej Federacji Pueri Cantores (zespół nawiązujący do tradycji chórów gregoriańskich). 

Jak i kiedy zmarł Dominik Savio?

Dominik Savio zmarł 9 marca 1857 roku w Mondonio (Włochy). Chłopiec umierał przez kilka miesięcy na ciężką chorobę płuc. Jan Bosko był z Dominikiem do ostatniego tchnienia. Po udzieleniu sakramentów, odmówieniu modlitwy o dobrą śmierć, przyszły święty powiedział do swojego ojca:

Do widzenia, ojcze! Do widzenia! O, jakie piękne rzeczy widzę!

Dokonania Świętego Dominika

Dominik Savio został beatyfikowany 5 marca 1950 roku przez papieża Piusa XII, a kanonizowany cztery lata później (12 czerwca 1954 rok) z rąk tego samego zwierzchnika Stolicy Apostolskiej w Watykanie. Podczas pobytu w oratorium założył wraz z przyjaciółmi Towarzystwo Niepokalanej, którego celem było pomaganie osobom z problemami w nauce i z duchowymi trudnościami. Dominik Savio doradził przyjacielowi z oratorium:

Powinieneś wiedzieć, że w tym miejscu produkujemy świętość. Głównym składnikiem jest codzienna radość. Poprzez solidne wypełnianie naszych codziennych obowiązków staramy się jedynie unikać grzechu. Jest on wielkim nieprzyjacielem, który stara się wykraść nam łaskę i pokój serca.

Dzień św. Dominika w Polsce

Wspomnienie liturgiczne świętego Dominika Savio odbywa się 9 marca w Kościele katolickim. Warto również pamiętać, że 5 maja obchodzony jest Dzień św. Dominika we wspólnocie salezjańskiej. 

Krótka modlitwy do Świętego Dominika

Anielski Dominiku Savio, który w szkole św. Jana Bosko nauczyłeś się chodzić drogami świętości, pomóż nam naśladować twoją miłość ku Jezusowi, nabożeństwo do Matki Najświętszej, gorliwość o zbawienie dusz; oraz spraw abyśmy także postanowiwszy raczej umrzeć niż zgrzeszyć osiągnęli zbawienie wieczne. Amen.

Przeczytaj również: 

Modlitwa o wstawiennictwo do św. Dominika

Umiłowany święty Dominiku Savio oddaję się w twoje ręce i przez miłość Jezusa, która ciebie wybrała i uczyniła świętym, błagam cię, abyś modlił się za mnie, aby On, jak ciebie przywiódł do nieba, tak i mnie w czasie odpowiednim do nieba zabrał.  Przeto proszę cię, abyś mi wyjednał siedem wielkich darów, które będą czyniły moje serce ochoczym i zdolnym do wiaryi cnoty. Proś dla mnie o dar mądrości, abym wolał niebo od ziemi i odróżniał prawdę od fałszu; o dar rozumu, który utrwali w mym umyśle tajemnice Jego Słowa; o dar rady, abym umiał znajdować właściwą drogę wśród wszystkich zawiłości życia; o dar męstwa, aby wszystkimi moimi wysiłkami kierowało szczere pragnienie chwały Bożej; o dar pobożności, abym pobożny był i skupiony; i o dar bojaźni Bożej, abym wśród wszystkich spływających na mnie błogosławieństw zachował równowagę i okazywał nabożną cześć.  Przez Chrystusa, Pana Naszego. Amen.

Relikwie świętego Dominika Savio

Dominik Savio został nazwany „prawą ręką” Jana Bosko. Ciało „małego świętego” spoczęło w bazylice Matki Bożej Wspomożycielki Wiernych w Turynie. Kości świętego znajdują się w urnie w formie przeźroczystej szkatuły z wizerunkiem Dominika. W tym samym miejscu pochowano relikwie Jana Bosko.

Maryjo, ofiaruję Ci swoje serce. Spraw, aby zawsze było twoim. Jezu i Maryjo bądźcie zawsze moimi przyjaciółmi. Błagam Was, abym raczej umarł niż bym miał przez nieszczęście popełnić choć jeden grzech — akt ofiarowania Dominika Savio.

Ikonografia chrześcijańska – św. Dominik Savio

W ikonografii chrześcijańskiej św. Dominik Savio przedstawiany jest jako mały chłopiec. Najczęściej święty Kościoła katolickiego trzyma w ręce lilię, książeczkę lub figurę Matki Bożej. Dominik nierzadko ukazywany jest w stroju ministranta lub ze złożonymi dłońmi do modlitwy.