Jest wiele czynników, które sprawiają, że nie mamy ochoty na seks. O konfliktach czy nieporozumieniach w związku nawet nie wspominamy, bo nasze nastroje w sypialni są najlepszym barometrem tego, co się w związku dzieje. Nie jest prawdą, jak często się pisze, że Polki mają mniejsze apetyty na przyjemności w sypialni niż przedstawicielki innych narodowości. Przeciwnie: lubią się kochać, robią to często i mają coraz większą świadomość w kwestii tego, co sprawia im przyjemność i jak przekazywać ją dalej.

Dlaczego Polki nie chcą uprawiać seksu

Ale - jest jedno "ale" i nie ma ono nic wspólnego z negatywnym nastawieniem czy blokadami. Okazuje się, że czynnikiem, który skutecznie staje na przeszkodzie do tego, by swobodnie i z radością realizować się w miłosnych zbliżeniach jest… zmęczenie – tak zgodnie twierdzi ponad 70% Polek. I to właśnie ten stan Polki wskazują jako powód, który skutecznie odwodzi je od oddawania się intymnym igraszkom. Pod wpływem permanentnego stresu, a w efekcie nasilonego przeciążenia nasze ciała przestawiają się na funkcjonowanie w trybie oszczędnościowym. Inaczej niż zwykle gospodarują energią i tym miejscem, które jako pierwsze odczuwa odcięcie „zasilania”, jest właśnie libido.

7 pozycji seksualnych, za którymi kobiety nie przepadają: i wcale nas to nie dziwi

Na kolejnych pozycjach znajdują się kłopoty w pracy czy w domu czyli jednym słowem - stres, który skutecznie zaprząta głowę nie zostawiając miejsca na to, by poczuć chęć na zbliżenie. Na liście pozostałych winowajców są także kompleksy i brak solidnej edukacji seksualnej – by wiedzieć, jak czerpać przyjemność we dwoje, trzeba najpierw wiedzieć, jak "działa" nasze ciało i co lubimy.

Co ciekawe, wiele z nas (ponad 60% ankietowanych) nie podejmuje współżycia z własnej inicjatywy, ale dopiero po zachęcie ze strony partnera. Ta działa najskuteczniej, gdy stoi za nią zadowolenie z relacji. A jakie są wasze doświadczenia? Czy dla was także zmęczenie jest przeszkodą w sięganiu po zmysłowe przyjemności?