Brak efektów w odchudzaniu mimo usilnych starań - ten problem dotyczy wielu kobiet. Czasami przyczyną są błędy w stosowaniu diety - wydaje się nam, że przestrzegamy jej reguł, a tymczasem pochłaniamy więcej jedzenia, niż powinnyśmy. Niektóre osoby z kolei wpadają w pułapkę niejedzenia. Głodują ponad miarę, a wtedy organizm broni się, nie uwalniając zapasów z tkanki tłuszczowej. Kłopoty z nadwagą mogą się jednak wiązać również ze stanem naszego zdrowia.

Schorzenia jajników

U niektórych kobiet, na skutek zaburzeń owulacji, zamiast dojrzewających jajeczek w jajniku tworzy się dużo drobnych torbieli. Jest to tzw. zespół policystycznych jajników. Schorzenie to zakłóca działanie insuliny - hormonu produkowanego przez trzustkę, odpowiedzialnego m. in. za przyswajanie cukru. Skutkiem są kłopoty z utratą wagi. Pęcherzyki powstałe w jajniku mogą też produkować męskie hormony płciowe - androgeny. Jeżeli jest ich za dużo, powodują otyłość. Chorobę diagnozuje badanie usg. Potwierdzają ją testy krwi na stężenie hormonów płciowych - estrogenów, prolaktyny i androgenów.

Co można zrobić: Leczenie polega na przyjmowaniu leków hormonalnych. Kobiety, u których zaburzona jest również przemiana insuliny, otrzymują leki ułatwiające wykorzystanie tego hormonu przez organizm.

Leniwa tarczyca

Gruczoł ten wytwarza hormony, które regulują przemianę materii w organizmie. Gdy jest ich za mało (tzw. niedoczynność tarczycy) przemiana materii zwalnia i trudniej jest schudnąć. Niedoczynność tarczycy, oprócz nadwagi, powoduje także zmęczenie, obrzęki twarzy. Chorobę potwierdza badanie krwi na poziom hormonów.

Co można zrobić: Leczenie jest proste i skuteczne. Polega na doustnym przyjmowaniu brakujących hormonów.

Nieodpowiednie leki

Przyjmowanie niektórych leków może powodować problemy ze schudnięciem. Na pierwszym miejscu są kortykosteroidy (nazywane popularnie sterydami), którymi leczy się m.in. astmę oskrzelową, reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, a także niektóre choroby skóry. Zawarte w lekarstwach hormony mogą zakłócać przemianę tłuszczów i węglowodanów, zatrzymywać wodę w organizmie lub zwiększać łaknienie. Apetyt zaostrza również przyjmowanie niektórych leków antydepresyjnych z grupy tzw. trójpierścieniowych.

Co można zrobić: Jeśli przyjmujesz leki sterydowe, mimo wszystko nie powinnaś rezygnować z kuracji tak długo, aż zdecyduje o tym prowadzący cię lekarz. Możesz jednak kontrolować wagę. Pomoże ci w tym zrezygnowanie z przyprawiania potraw solą i unikanie zawierających ją produktów (sól sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie). Powinnaś też ograniczyć jedzenie węglowodanów - ziemniaków, pieczywa, słodyczy. Po zakończeniu kuracji lekami pomoże zwykła dieta odchudzająca. Leki antydepresyjne można zastąpić innymi, które nie będą dawać skutków ubocznych.