Co to jest depilacja brazylijska?

Bikini brazylijskie narodziło się w 1987 roku. Siedem sióstr z Brazylii założyło w Nowym Jorku salon kosmetyczny J. Sisters International Salon, w którym wykonano brazilian waxing - depilację brazylijską. Zabieg polega na całkowitym usunięciu włosów z miejsc intymnych - pachwin, wzgórka łonowego, warg sromowych, pośladków i okolic odbytu. Wyróżnia się również niepełną odmianę depilacji brazylijskiej, w której pozostawia się nad łechtaczką pasek lub trójkąt włosów.

Depilacja brazylijska - krok po kroku

Bikini brazylijskie, podobnie jak każda inna depilacja miejsc intymnych, wykonywana jest w salonach kosmetycznych najczęściej za pomocą wosku. W niektórych gabinetach istnieje możliwość odświeżenia się i skorzystania z bidetu przed zabiegiem. W większości salonów dla wygody stosuje się bieliznę jednorazową. Depilacja woskiem polega na mechanicznym wyrwaniu włosów wraz z cebulką. Na odtłuszczonej (np. za pomocą talku) skórze rozprowadza się szpatułą półpłynny, rozgrzany do temperatury 37 st. Celsjusza wosk, zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Następnie na wosk nakłada się tzw. strip - pasek materiału. Można go dowolnie przycinać, aby wykonywać depilację małymi obszarami ze względu na różne kierunki wzrostu włosa, trudno dostępne miejsca oraz wrażliwość okolic intymnych. Po wygładzeniu stripa odrywa się goszybkim, energicznym ruchem, przeciwnie do kierunku wzrostu włosa. Należy pamiętać, aby napiąć skórę poprzez naciągnięcie jej. Ułatwia to oderwanie paska i minimalizuje ryzyko uszkodzenia skóry. Po wykonaniu zabiegu usuwa się resztki substancji za pomocą tłustego preparatu, np. oliwki, a następnie nakłada balsam łagodzący.

Bikini brazylijskie - nie tylko woskiem

Bikini brazylijskie można wykonywać też innymi metodami. Wosk przykleja się nie tylko do włosów, ale także do skóry, dlatego może powodować jej podrażnienia. Alternatywą jest użycie pasty cukrowej. Ta substancja przyczepia się tylko do włosów i zastyga, więc usunięcie jej jest łatwiejsze i mniej bolesne. Pastę cukrową odrywa się zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa, bez użycia stripów. Popularną metodą jest również depilacja brazylijska laserem.

Depilacja brazylijska w domu

Bikini brazylijskie najbezpieczniej wykonać w gabinecie kosmetycznym. Można jednak też wykonać go w domu z użyciem wosku miękkiego lub pasty cukrowej. Do tego zabiegu wykorzystuje się też depilator, gotowe plastry z woskiem lub wosk w pojemniku z rolką, który podgrzewa się w specjalnym podgrzewaczu. Samodzielna depilacja brazylijska w domu może być trudna ze względu na bolesność zabiegu i trudno dostępne miejsca. Dzięki doświadczeniu i wprawie można uzyskać takie same efekty jak po wizycie u kosmetyczki. Warto przed wykonaniem depilacji za pomocą wosku lub pasty cukrowej zrobić test uczuleniowy - nałożyć preparat na mały fragment skóry i odczekać 48 godzin.

Bikini brazylijskie - ile się utrzymuje?

Bikini brazylijskie polega na usunięciu włosów wraz z cebulkami, dlatego efekt zabiegu może utrzymać się nawet do 6 tygodni, w zależności od gęstości i grubości owłosienia. Przy regularnym wykonywaniu zabiegu odrastające włoski mogą być coraz rzadsze i słabsze. Depilacja brazylijska laserem wymaga 5-6 zabiegów dla uzyskania pełnego efektu, ale utrzymuje się on co najmniej kilka lat, a nawet może być osiągnięty na stałe.

Depilacja brazylijska - przed i po

Bikini brazylijskie to zabieg, przed którym nie wolno się opalać. Włosów nie należy skracać co najmniej 2 tygodnie - tak, aby uzyskały długość ok. 0,5 cm. Warto też wykonać peeling i nie natłuszczać skóry. Po depilacji zaleca się zastosowanie preparatu łagodzącego, który ukoi skórę i zredukuje zaczerwienienie. Przez 2-3 dni po zabiegu należy unikać opalania depilowanego obszaru, stosowania drażniących kosmetyków, kąpieli w chlorowanej wodzie, korzystania z sauny i wykonywania intensywnych ćwiczeń. Gdy skóra się zagoi, warto raz w tygodniu zrobić peeling, aby zapobiec wrastaniu włosków. Depilacja intymna pozbawia naturalnej ochrony tych miejsc, dlatego należy szczególnie zwrócić uwagę na zachowanie odpowiedniej higieny. W przypadku laserowej depilacji bikini zabieg poprzedzony jest konsultacją ze specjalistą. Przekaże on wszelkie wytyczne, które różnić się mogą w zależności od stosowanego urządzenia.

Depilacja brazylijska – przeciwwskazania

Bikini brazylijskie, jak każdy zabieg kosmetyczny, posiada kilka przeciwwskazań do jego przeprowadzania. Są to m.in. rozszerzone naczynia włosowate, obrzęk, świeże rany lub zapalenie mieszków włosowych w depilowanym obszarze, choroby takie jak cukrzyca, epilepsja czy łuszczyca. Utrudnieniem w wykonaniu depilacji miejsc intymnych może być też nieodpowiednia długość włosów (zbyt krótkie nie zostaną usunięte, a zbyt długie urwą się). Podczas zabiegu należy także pamiętać o omijaniu znamion. Przeciwwskazaniem do wykonania depilacji za pomocą wosku jest alergia na tę substancję.

Depilacja brazylijska – cena

Bikini brazylijskie różni się jeśli chodzi o koszt w zależności od salonu. Zazwyczaj depilacja okolic intymnych wykonana za pomocą wosku kosztuje ok. 80-100 zł, a przy użyciu pasty cukrowej - 150-200 zł. Koszt depilacji brazylijskiej laserem to 150 zł za jeden zabieg.

Depilacja brazylijska mężczyzn

Bikini brazylijskie zyskuje na popularności również wśród mężczyzn. Taki zabieg zyskał nawet swoją nazwę - boyzilian (z połączenia słów “boy” - “chłopak” i “brazilian”). Depilacja brazylijska mężczyzn wykonywana jest głównie przez panów, którzy uprawiają sporty i w ten sposób chcą zadbać o lepsze zachowanie higieny. Względy estetyczne i moda na gładkie ciało wpływają jednak na to, że na depilację brazylijską decyduje się coraz więcej mężczyzn.