Czy na pewno zdrowo się odżywiasz?

Jesteśmy tym, co jemy – i we współczesnym świecie chyba nikt nie ma już wątpliwości, że podstawą zdrowia i długiego życia jest właśnie odpowiednie odżywianie. I na szczęście coraz więcej osób traktuje to poważnie. Kupujemy dużo warzyw, unikamy przetworzonej żywności, cukru i fast foodów. To jednak jeszcze nie wszystko. Zdrowe odżywianie to nie tylko dbanie o jakość produktów spożywczych, ale również bezpieczne dla zdrowia przechowywanie żywności. Większość z nas nie przywiązuje do tego wagi, jednak to spory błąd. Złe przechowywanie czy niewłaściwe mrożenie produktów spożywczych może powodować ich utratę świeżości, a także namnażanie szkodliwych dla organizmu bakterii. By ich uniknąć, warto przestrzegać trzech kluczowych zasad.

Po pierwsze: zakupy w kwarantannie

W dobie pandemii nawet tak prozaiczne czynności jak robienie zakupów spożywczych, wymagają od nas zachowania większej higieny. Jednym z podstawowych błędów jest rozpakowywanie zakupów zaraz po przyniesieniu ich do domu. Dla własnego bezpieczeństwa, powinniśmy pozostawić je na co najmniej kilka godzin w opakowaniach – i dopiero po tym czasie przełożyć do lodówki. Owszem, bywa  to dość uciążliwe, zwłaszcza gdy temperatury podskoczą nieco wyżej, ale taka swoista „kwarantanna” pozwoli zneutralizować potencjalne zagrożenie ze strony wirusów i bakterii. Pomóc może w tym także odpowiednia technologia. Lodówka Haier HB18FGSAAA została wyposażona w specjalny system antybakteryjny. Unikalna technologia ABT® wykorzystuje światło ultrafioletowe do ochrony przed namnażaniem się bakterii wewnątrz lodówki, zapewniając wyższą ochronę żywności. Dzięki cyrkulacji czystego powietrza produkty przechowywane w lodówce zachowują swój aromat i wartości odżywcze – a więc mówiąc krótko - są zdrowsze. A my mamy pewność, że zawsze sięgamy po coś świeżego.

Po drugie: umiejętne mrożenie

Mogłoby się wydawać, że to najprostsza czynność na świecie – tymczasem mrożenie również wymaga przestrzegania kilku zasad. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, jak długo można bezpiecznie trzymać w zamrażarce różne produkty. Mrożenie pozwala zahamować rozwój bakterii, dzięki czemu produkty spożywcze mają dłuższy termin ważności - ale nie jest on nieograniczony. Niektóre mrożonki zachowają świeżość tylko przez miesiąc, inne można trzymać w zamrażarce nawet do roku. Przykładowo, ryby i pieczywo nie powinny być mrożone dłużej niż przez 2-3 miesiące, ale już np. ciasto na chleb – nie dłużej niż 1 miesiąc. W przypadku surowego mięsa wszystko zależy od jego rodzaju. Wołowinę, mięso do gotowania i dziczyznę można trzymać w zamrażarce nawet do 10-12 miesięcy. Maksymalnie 10 miesięcy wytrzyma zamrożony kurczak, ale już w przypadku kaczki, bażanta czy gęsi będą to co najwyżej 4 miesiące. Najkrócej powinno się mrozić mielone mięso (do dwóch miesięcy). Po przetworzeniu mięso zachowa świeżość do 3-6 miesięcy. Świeże warzywa i grzyby powinno się zamrażać do 8 miesięcy, natomiast owoce do 3 miesięcy.

Ważny jest też sam sposób zamrażania. Najlepsze dla żywności jest tzw. szybkie zamrażanie, które pozwala produktom zachować świeżość i właściwości odżywcze na dłużej. Lodówka Haier HB18FGSAAA posiada specjalną tacę aluminiową Fresher Pad, która przyspiesza ten proces i zapobiega podwyższaniu temperatury znajdujących się w lodówce produktów, w momencie, gdy dokładamy do niej nowe. Technologia Total No Frost w sprytny sposób zapobiega powstawaniu szronu w chłodziarko-zamrażarce. Specjalna osłona „Fresher Shield” nie dopuszcza do przedostawania się ciepłego powietrza do zamrażarki podczas ciągłego procesu odszraniania, co chroni zamrożoną żywność i zapobiega niepotrzebnym stratom energii. Odszranianie zamrażarki nie jest już więc potrzebne.

Po trzecie: sposób przechowywania ma znaczenie

Przede wszystkim, ważne jest w jakich pojemnikach i opakowaniach przechowujesz żywność. Zacznijmy od mięsa. Wędliny i kiełbasy często są pakowane w folię spożywczą lub aluminiową, co stwarza wymarzone warunki dla śluzowców, odpowiadających za jej psucie. By tego uniknąć, wędliny najlepiej przechowywać w papierze śniadaniowym lub pergaminie, ewentualnie w plastikowych pojemnikach dopuszczonych do kontaktu z żywnością. Surowe mięso najlepiej umyć zaraz po zakupie i przechowywać w szklanych lub ceramicznych pojemnikach.

Czujniki Fresher Sensors monitorują temperaturę na każdej półce i zapewniają, że chłodne powietrze kierowane jest do tych części lodówki, w których jest potrzebne. Dzięki temu świeżo wstawione produkty spożywcze szybko osiągają optymalną temperaturę.

W lodówce ważna jest też odpowiednia hierarchia i podział na strefy. Najwyżej trzymamy nabiał, niego niżej wędliny. Na najniższej półce z reguły jest najchłodniej, więc trzymamy tu surowe mięso i ryby. Owoce i warzywa najczęściej przechowujemy w szufladach. Warto też zadbać o to, by wcześniej dokładnie je umyć i osuszyć – dzięki temu zachowają świeżość na dłużej. W lodówce Haier HB18FGSAAA zostały wydzielone specjalne strefy:

  • Strefa Dry Zone - w lodówce HAIER HB18FGSAAA to miejsce stworzone z myślą o przechowywaniu mięsa, ryb, i nabiału. Dzięki zastosowaniu technologii Fresher Techs poziom wilgotności w komorze jest utrzymywany na poziomie poniżej 45%, zapewniając optymalne warunki do dłuższego przechowywania tego rodzaju żywności.
  • Moist Zone - to specjalna komora służąca do przechowywania warzyw i owoców w optymalnych dla nich warunkach. Szuflada została wyposażona w specjalne systemy do monitorowania i samoczynnej regulacji poziomu wilgotności, dzięki temu na dłużej zachowają świeżość oraz cenne składniki odżywcze.

Wszystkie te funkcje pozwalają zatrzymać w żywności cenne składniki odżywcze, ale również znacząco wydłużają czas jej przechowywania. Owoce i warzywa zachowują swój doskonały smak i wygląd, jedzenie nie „przesiąka” innymi zapachami z lodówki ze względu na czystszy przepływ powietrza, a zarówno mrożenie, jak i rozmrażanie produktów, odbywa się w sposób zdrowy i maksymalnie bezpieczny.

--

Materiał powstał we współpracy z marką Haier.