Kobiety chorują częściej

Na pracę tarczycy mają ogromny wpływ żeńskie hormony płciowe. Dlatego problemy z tarczycą o wiele częściej niż mężczyzn dotykają kobiety. Zaburzenia pojawiają się przeważnie w okresie kobiecych burz hormonalnych - dojrzewania, ciąży, karmienia i przekwitania. Warto o tym pamiętać i w okresach "podwyższonej gotowości" zwrócić na tarczycę szczególną uwagę. Przyczyną problemów z tarczycą bywa też stres, na który kobiety są wyjątkowo podatne, zapalenie gruczołu oraz zaburzenia w pracy układu odpornościowego.

Hormonalna huśtawka

Sygnały, jakie wysyła chora tarczyca, łatwo pomylić z innymi dolegliwościami. Drażliwość, bezsenność, zmęczenie, nadmierna potliwość mogą świadczyć o nerwicy, ale również o problemach z tarczycą. Najczęstsze schorzenia gruczołu to jego nadczynność, czyli stan, w którym tarczyca produkuje za dużo hormonów, lub niedoczynność, czyli sytuacja, kiedy produkuje ich za mało. Choroby te są często wykrywane za późno.

Ważne badania

- Oznaczenie poziomu hormonów we krwi to pierwsze badanie, na jakie skieruje cię lekarz, podejrzewając nadczynność lub niedoczynność tarczycy. Niski poziom TSH i podwyższony FT4 świadczą o nadczynności, a wysokie stężenie TSH i niskie FT4 o niedoczynności tarczycy.

- USG pozwala określić wielkość tarczycy. Wykrywa małe guzki i torbiele, których nie wyczuje lekarz, uciskając palcami szyję.

- Rentgen klatki piersiowej jest przydatny, gdy tarczyca rośnie do wewnątrz, tworząc tzw. wole zamostkowe. Pomaga sprawdzić, czy gruczoł uciska na tchawicę i przełyk.

- Scyntygrafia dzięki niej można dokładnie ustalić rodzaj guzków tarczycy. Pacjent łyka kapsułkę z niewielką ilością jodu promieniotwórczego. Jeśli w tarczycy są tzw. "guzki gorące", wytwarzające hormony tarczycy i powodujące jej nadczynność, wchłaniają jod. Wtedy widać je wyraźnie podczas badania przeprowadzanego specjalną kamerą.

- Biopsja cienką igłą lekarz pobiera niewielką ilość tkanki z guzka. Następnie pod mikroskopem sprawdza, czy są w niej komórki nowotworowe.