Czy istnieje zależność pomiędzy kondycją włosów a naszymi hormonami?

Nie da się ukryć, że nasza gospodarka hormonalna odgrywa znaczącą rolę w sferze zdrowotnej, nie tylko jeśli chodzi o mieszki włosowe, ale również w odniesieniu do innych obszarów naszego organizmu.
Biorąc pod uwagę, jak duży wpływ zaburzenia hormonalne mają na nasze zdrowie, tylko pełna analiza wyników badań i właściwe rozpoznanie dysfunkcji hormonalnej, pozwolą na skuteczną terapię zarówno w przypadku łysienia androgenowego, jak i innych problemów związanych z zaburzeniami hormonalnymi mającymi wpływ na kondycję włosów - wyjaśnia Agnieszka Trepka.

Zatrzymajmy się na chwilę przy temacie łysienia androgenowego.

Łysienie androgenowe, będące jednym z najpowszechniejszych problemów związanych z wypadaniem włosów, stanowi doskonały przykład na to, jak wewnętrzne dysproporcje hormonalne mogą wpłynąć na kondycję włosów.

Dihydrotestosteron, którego wpływ jest o wiele silniejszy niż samego testosteronu, prowadzi do spowolnienia wzrostu włosów oraz osłabienia mieszków włosowych, co finalnie może prowadzić do łysienia. Żeby właściwie ocenić stan zdrowia włosów konieczne są szczegółowe badania, które pozwolą określić ilość włosów w fazie anagenu, katagenuyi telogenu, a także analiza poziomu hormonów. Znając poziom hormonów we krwi, można właściwie wytypować terapie, które przywrócą odpowiednią równowagę hormonalną. Dzięki temu, możn nie tylko zahamować łysienie i zmniejszyć łamliwość włosów, ale także poprawić ogólną jakość życia - wyjaśnia Agnieszka Trepka.

Dopytam zatem o hormony ważne dla kondycji włosów.

Hormony odpowiadają za wzrost włosów oraz za ich objętość i kondycję. Istnieje kilka hormonów, które mają wpływ na kondycję
włosów: tyroksyna, progesteron, dihydrotestosteron (DHT) oraz estrogeny. Nieprawidłowy poziom tych hormonów może prowadzić do osłabienia włosów, spowodować ich przetłuszczenie, a nawet doprowadzić do ich wypadania.  Na przykład niedoczynność tarczycy powoduje niedobór tyroksyny, co może prowadzić do osłabienia włosów, ich przetłuszczenia i wypadania. Współcześnie coraz więcej kobiet zmaga się z problemem wypadania włosów, co może być spowodowane wieloma czynnikami. Jednym z nich są oczywiście hormony, które odgrywają istotną rolę w kondycji naszego owłosienia. Trzeba jednak pamiętać, że każda kobieta traci na co dzień od 50 do 100 włosów, co jest naturalnym procesem odnowy. Gdy jednak zauważamy, że liczba wypadających włosów znacznie wzrasta, warto zgłębić przyczyny tego zjawiska, a jednym z nich mogą być właśnie zaburzenia hormonalne.

Zobacz także:

Nie można też pominąć roli progesteronu, który równocześnie wpływa na liczne funkcje w organizmie. Jego niedobór może przyczynić się do problemów z owłosieniem. Jednym z objawów może być również obniżony poziom produkcji nowych włosów. Ważne jest zrozumienie, że włosy mogą wypadać z powodu zarówno niedoboru, jak i nadmiaru hormonów. Szczególnie łysienie hormonalne może występować w przypadku zwiększonej ilości androgenów, czyli hormonów męskich, w organizmie – na przykład u kobiet w menopauzie.
Androgeny, takie jak testosteron, mogą zmniejszać czas wzrostu włosów, co prowadzi do zatrzymania ich wzrostu, a w efekcie – do wypadania.

Warto również zwrócić uwagę na hormony tarczycy, które mają wpływ na procesy przemiany materii i energii w organizmie.
Nieprawidłowa praca tarczycy, czyli nadczynność bądź niedoczynność tego narządu, może być przyczyną wypadania włosów, gdyż wpływa na tempo ich wzrostu oraz odżywianie cebulek włosowych.

W sytuacjach stresu, nasz organizm zwiększa produkcję kortyzolu, co może prowadzić do nadmiernego wypadania włosów oraz innych problemów ze zdrowiem skóry głowy.

Agnieszka Trepka
Licencjonowana trycholog z warszawskiej kliniki dr Beaty Dethloff, Członkini Polskiego Towarzystwa Trychologicznego  www.agnieszkatrepka.pl

 

Jak zatem przygotować się do pierwszej wizyty u trychologa?

Przed wizytą u trychologa warto wykonać badania, które ułatwią diagnozę. Nie wszystkie z badań są konieczne do wykonania w każdym z przypadków. Warto ich zakres omówić dla uniknięcia zbędnych kosztów.
Podstawowymi badaniami są: morfologia krwi , żelazo, cynk, ferrytyna, TSH,
FT3 i FT4, glukoza, insulina, lipidogram, witaminy B12 i D3. Do dodatkowych badań należą:
przeciwciała antyTPO, antyTG, prolaktyna, testosteron, progesteron, kortyzol i estradiol.

Przyczyn łysienia może być wiele, niekiedy istotne jest wykonanie kompleksowych badań
- wyjaśnia Agnieszka Trepka.

Dwufazowy peeling do skóry głowy marki DSD de Luxe 1.3 www.dsddeluxepolska.pl


Maska do włosów marki DSD de Luxe 7.3 Opium (linia przeciwstarzeniowa).
Intensywnie odżywia i regeneruje włosy. Bogata w antyoxydanty www.dsddeluxepolska.pl

Materiał promocyjny marki DSD de Luxe.