Założyciele Nuevo Ballet Espańol, nowatorskiego hiszpańskiego baletu,  Angel Rojas i Carlos Rodriguez, to najpopularniejsi w Hiszpanii tancerze flamenco młodego pokolenia. Przygotowywane przez nich przedstawienia są niewiarygodnie perfekcyjne, dopracowane w najmniejszym szczególe. W każdym ruchu, geście widać wielką pasję, pełne poświęcenie i ogromną miłość do tańca. To prawdziwi mistrzowie flamenco, tańca który nie łatwo jest ujarzmić. Im udaje się to rewelacyjnie. Członkowie Nuevo Ballet Espańol to prawdziwi przedstawiciele tańca hiszpańskiego, nie tylko na skalę narodową, ale również międzynarodową. Ich fenomen od początku działalności budzi wiele emocji. Oryginalne podejście do flamenco, przez które chcą odświeżyć wizerunek tego popularnego stylu tańca, ukazać jego nową twarz, zadziwia, jednak nawet zwolennicy tradycji nie mogą się mu oprzeć.
Do Polski Nuevo Ballet Espańol przyjedzie z projektem Sangre Flamenca – będziemy mieli szansę podziwiać piękną choreografię, pełną pasji i zróżnicowanych emocji. 11 tancerzy, a wśród nich Rojas i Rodriguez, którzy dzięki  improwizacji kreują jedyne w swoim rodzaju niepowtarzalne momenty.  Całości dopełni dźwięk gitar połączonych z fletem, wiolonczelą, skrzypcami, które tworzą nowoczesne i dynamiczne brzmienie oraz piękny śpiew solistów. Dzięki efektom świetlnym, widz może odczuwać zróżnicowane emocje i podziwiać wszystkie aspekty tańca hiszpańskiego.
Oprócz Rojasa i Rodrigueza na scenie pojawi się pięć tancerek i czterech tancerzy. Każdy z artystów specjalizuje się w innej odmianie flamenco, co prezentują w zachwycających solowych partiach, indywidualnych interpretacjach tego pięknego tańca. Podczas scen zbiorowych tworzą natomiast prawdziwą jedność, jedność pełną emocji, która skryta i tajemnicza potrafi nagle wybuchnąć z ogromną siłą, zalewając publiczność miłością, gniewem, czy wielką radością.

Angel Rojas i Carlos Rodriguez od najmłodszych lat zajmowali się tańcem, a jako nastolatkowie tańczyli już w profesjonalnych zespołach. W 1994 roku zostali docenieni na  narodowych zawodach flamenco i otrzymali nagrodę Best Outstanding Dancer za swój pierwszy projekt Elegia a Ramon Stige. Dwa lata później stworzyli wspólnie Nuevo Ballet Espańol, zespół który w niebanalny sposób połączył taniec nowoczesny i współczesną muzykę z tradycyjnym flamenco. Ich pierwszy projekt Canela y Fuego spotkał się z ogromnym uznaniem zarówno publiczności, jak i krytyków. Po zdobyciu serc Hiszpanów, grupa ruszyła w świat, wzbudzając zachwyt w całej Europie i obu Amerykach. Grupa otrzymała kolejne nagrody m.in.. Best Spanish and Flamenco Dance Company, czy Best Performer.
Mimo młodego wieku, założyciele i aktualni dyrektorzy artystyczni Nuevo Ballet Espańol to rewelacyjni, bardzo doświadczeni tancerze. Ich każdy projekt zachwyca unikalnym podejściem do flamenco i wybitnym profesjonalizmem. Pełne uczucia i energii widowisko, w które każdy z tancerzy wkłada całe serce, na pewno zachwyci również polską publiczność.

ZAPRASZAMY

„Rytualny taniec ognia i wody, pełen dumy i dzikości wyrażający szaleństwo i pragnienie. Flamenco..."
F. García Lorka

Trasa:
20 kwiecień Warszawa Sala Kongresowa
24 kwiecień Zabrze Dom Muzyki i Tańca