Karmienie piersią jest najlepszym sposobem żywienia niemowląt i małych dzieci. Mamine mleko bowiem, zapewnia maluszkowi wszystko, co jest mu potrzebne, aby zdrowo rósł. Dlatego warto podawać dziecku pierś jak najdłużej i zawsze wtedy, kiedy tego potrzebuje. A zacząć trzeba jak najprędzej - najlepiej podczas pierwszej godziny po narodzinach. Wtedy twoje maleństwo bedzie najaktywniej szukało piersi, która przez najbliższe kilka miesięcy będzie "dostarczycielem" smacznego i zdrowgo pokarmu. A także, co nie mniej istotne, zapewni mu poczucie bliskości i bezpieczeństwa.

Mniam, mniam - zdrowo jem!

Mleczko mamy to bez wątpienia najdoskonalszy pokarm dla twojego maluszka, czyli najlepsza inwestycja w jego zdrowie. Wiadomo, że dzieci karmione piersią są bardziej odporne i rzadziej chorują. Skład maminego mleczka jest zawsze idealny, bo dostosowuje się do wieku i potrzeb malca. Dlatego też maluszki karmione piersią rzadko łapią biegunki i inne choroby układu pokarmowego. Z badań wynika także, że rzadziej chorują na zapalenie ucha, infekcje dróg oddechowych i migdałków. Są również mniej narażone na alergie pokarmowe i otyłość. Ponadto pokarm z piersi chroni je przed wadami zgryzu, gdyż ssanie jest doskonałym ćwiczeniem dla rozwijających się mięśni szczęki i żuchwy.

Moja kochana mamusia....

Nikt nie zastąpi maluszkowi jego mamusi i nigdy nie uda się już odtworzyć więzi powstałej dzięki podawaniu niemowlaczkowi piersi. Bliskość, która tworzy się między wami, jest jedyna i niepowtarzalna. Częsty i bezpośredni kontakt łączy emocjonalnie malca z tobą na zawsze oraz rozwija jego umiejętności społeczne. Patrząc na twoją twarz maluszek uczy się mimiki i nawiązuje pierwszy kontakt wzrokowy. A zapach i bliskość twojego ciała zapewniają mu niezrównane poczucie bezpieczeństwa. Twój czuły dotyk to dla niego pierwsza lekcja miłości, a rytm serca to prawdziwie uspokajająca muzyka. Ponadto, podczas ssania niemowlaczek intensywnie ćwiczy swój aparat mowy, co na pewno zaprocentuje w przyszłości.

Z butelki też smacznie!

Czasami się zdarza, że mama, mimo najszczerszych chęci, nie może karmić maleństwa swoim pokarmem.To nie tragedia! Pamiętaj, że podawanie dziecku piersi nie gwarantuje, że będziesz idealną mamą, a karmienie z butelki nie oznacza, że będziesz niedobrą. Najważniejsze są twoje starania i miłość, którą dajesz dziecku. Przytulaj często swoje maleństwo, kołysz w ramionach, karm trzymając blisko swego ciała. Niech dziecko czuje zapach mamy, słyszy bicie serca. Twój dotyk i czułość na pewno wystarczą maluszkowi, aby był szczęśliwy!

Karmienie piersią tworzy cudowną, niepowtarzalną więź między tobą a twoim maleństwem. Możesz być pewna, że wpłynie to kojąco na całą waszą rodzinę.

Jeśli będziesz karmić maluszka wyłącznie swoim mlekiem aż do szóstego miesiąca, możesz być pewna, że sprawisz swojemu szkrabowi najlepszy posag. Nawet za dwadzieścia lat, twoje dorosłe już dziecko, będzie odczuwało jego zbawienny wpływ na zdrowie.