NA CEBULKĘ

Wybierając ubranka dla smyka, pamiętaj o tym, aby dostosować je do zmiennej o tej porze roku pogody. Choć jesienią dni stają się trochę chłodniejsze, nie oznacza to, że od razu powinnaś malca otulać "od stóp do głów". W słoneczne dni spokojnie możecie pozwolić sobie na nieco lżejsze ubranko. Każde dziecko inaczej odczuwa zmiany temperatury, dlatego aby sprawdzić, czy maluszkowi jest zimno dotknij po prostu jego karczku: jeśli jest wilgotny oznacza to, że dziecko jest przegrzane, gdy chłodny - że jest mu zimno. Jesienią, najlepiej ubieraj malca na tzw. "cebulkę", czyli warstwami. Łatwiej wtedy zadbać o to, aby malec się nie przegrzał - gdy wyjdzie słoneczko możesz w każdej chwili zdjąć wierzchni ciuszek.

UBIERANIE, PRZEBIERANIE...

  • Przygotowanie smyka do wyjście na jesienny spacerek zabiera więcej czasu niż na letnie wypady. Dlatego planując spacer, pamiętaj o tym, że szykowanie maluszka (i samej siebie) warto zacząć znacznie wcześniej niż dotychczas.
  • Malec, przyzwyczajony do lekkich, przewiewnych ubranek może marudzić, gdy będziesz próbowała wcisnąć na niego kolejne "warstwy". Warto dlatego unikać ubranek zakładanych "przez głowę" i wybierać zapinane, np. na suwak (ale koniecznie z przodu, aby nie uwierały malca!)
  • Ubierając maluszka, pamiętaj o tym, aby kolejna warstwa ubranka była większa od poprzedniej -tak żeby smykowi było wygodnie i żeby nic nie krępowało jego ruchów.

OCHRONA PRZEDE WSZYSTKIM

Mimo że jesienią słońca jest coraz mniej, nie zapominajmy przed wyjściem posmarować buźkę malca kremem ochronnym. Będzie on zabezpieczał skórę dziecka nie tylko przed promieniami słonecznymi, ale także przed zimnem i podrażnieniami. Jest to bardzo ważne, gdyż skóra dziecka jest niedojrzała i cieńsza niż u człowieka dorosłego. Dlatego, gdy pogoda nie sprzyja, potrzebuje ona dodatkowej warstwy ochronnej.

Na wszelki wypadek na spacerek zabieraj ze sobą osłonę przeciwdeszczową na wózek. Nie zapominaj jednak, że działa ona też jak dodatkowa warstwa ubranka!

Czapeczka to jeden z najważniejszych elementów garderoby małego spacerowicza - przez główkę maluszek traci najwięcej ciepła.

Pamiętaj, że leżący maluszek powinien mieć o jedną warstwę ubranek więcej niż człowiek dorosły, który jest w ruchu.