Balayage – co to za fryzura?

Baleyage ma za zadanie rozjaśnienie niektórych partii włosów i uzyskanie bardzo delikatnego kontrastu między kolorami kosmyków na głowie. Technika polega na nałożeniu na cienkie, pojedyncze pasma włosów farb o różnych barwach. Prawidłowe wykonanie balejażu wymaga od fryzjera cierpliwości, zręczności i wprawy w odpowiednim dobieraniu barw. Piękna i zawsze modna fryzura z użyciem farbowanie balayage to taka, gdzie można wyróżnić jeden bazowy kolor włosów, a pozostałe stanowią jedynie rozświetlające dodatki.

Balejaż – jakich błędów się wystrzegać?

Decydując się na balejaż, zawsze warto przestrzegać zasad, którymi polecają kierować się styliści:

  • przed wykonaniem balejażu należy zawsze obciąć zniszczone końcówki,
  • fryzurę i długość włosów należy zmienić przed balejażem, a nie bezpośrednio po nim – w ten sposób można zniszczyć cały efekt koloryzacji,
  • nie należy wykonywać więcej niż trzech koloryzacji rocznie, żeby nie osłabić włosów,
  • balayage powinien być jak najbardziej naturalny – jeśli chcesz bardziej kontrastowych efektów, zdecyduj się na inny rodzaj farbowania.

Modne fryzury 2020 – tweed hair

Balejaż powraca w tym roku w wielkim stylu tweed hair. Czym ta technika różni się od innych? Dobrze wykonany tweed hair polega na nakładaniu na włosy pędzlem fryzjerskim farby w kilku bardzo podobnych do siebie odcieniach, które nie różnią się od siebie o więcej niż 3 tony. Efekt przypomina pasemka, jednak całość wygląda znacznie bardziej naturalnie. Rezultat uzyskanego farbowania ma przypominać przenikanie pojedynczych włókien w tkaninie (stąd nazwa). Okazuje się, że pomaga w tym silikonowy połysk, dlatego tweed hair mają lekko metaliczny połysk, który dodaje włosom „życia”

Baleyage blond w nowoczesnej wersji

Baleyage blond przeszedł ogromną rewolucję od lat 90, w których po raz pierwszy pojawił się w fryzjerskich trendach. Obecnie najbardziej popularną jego odmianą są fryzury w stylu sombrer, które doskonale prezentują się na długich blond włosach. Lekko kontrastujące odcienie zdecydowanie zdominowały współczesne koloryzacje, dlatego w przypadku włosów jasnych, świetnym efektem będzie również balejaż babylights, czyli bardzo drobne, delikatne jasne pasemka, które nie dają kontrastu, lecz jedynie rozświetlą włosy blond. Rezultat przypomina włosy dziecka o jasnej czuprynie, która została rozjaśniona letnim słońcem.

Baleyage na ciemnych włosach

Balejaż na ciemnych włosach królujący w salonach w ubiegłych latach, czyli kontrastowe ombre odchodzi do lamusa, z czego ucieszy się niejedna właścicielka ciemnych włosów, która obawiała się zniszczenia końcówek nadmierną ilością rozjaśniacza. Również w przypadku pań o zdecydowanie ciemnym odcieniu fryzury, najbardziej polecany w tym roku jest efekt sombre. Włosy ciemnobrązowe w piękny sposób rozświetlić można rudościami – od miedzianych, poprzez rudy brąz aż do rubinowych. Te ostatnie doskonale zresztą będą się prezentować również na włosach czarnych, podobnie jak bakłażan a nawet granaty i fiolety w odważnych wersjach koloryzacji.

Balejaż na krótkich włosach

Balejaż na krótkich włosach wykonuje się tak samo, jak na długich pasmach, a jego efekt zależy, podobnie jak w przypadku włosów sięgających ramion czy pasa – od umiejętności fryzjera. Świetne rezultaty można uzyskać zarówno stosując jeden kolor, jak i kilka odcieni, choć zwykle obowiązuje nieformalna zasada krótkie włosy – baleyage oszczędny, dłuższe – wieloodcieniowy. W praktyce przy kilkucentymetrowych włosach używa się jeden kolor rozjaśniający. Dlaczego? W przypadku fryzur zdecydowanie krótkich, wielokolorowy balejaż nie pozwala na wyeksponowanie strzyżenia, czyli na to, co jest w nich najbardziej istotne. Jeśli przynajmniej część kosmyków osiąga długość 10-15 cm, dobrze zaczynają wyglądać dwa, trzy odcienie. Oczywiście ostatecznie wszystko zależy od konkretnej fryzury, image osoby poddającej się farbowaniu oraz umiejętności fryzjera.

Baleyage a sombre

Niezwykle popularny w poprzednich latach trend ombre, który polega na kontrastowym farbowaniu włosów rozjaśnionych na końcach, a ciemniejszych przy skórze głowy, ewoluował w bardziej łagodną wersję - sombre. Jest to stonowane ombre, które daje bardziej naturalny efekt. Włosy są na końcach jaśniejsze niż przy skórze głowy, jednak nie tak wyraźnie, jak w przypadku ombre. Dzięki temu uzyskujemy efekt muśnięcia słońcem, rozświetlenia twarzy i wymodelowania fryzury. Mimo że zarówno sombre, jak i balayage należą do tej samej rodziny zabiegów, które mają na celu uzyskanie jak najbardziej naturalnego rezultatu farbowania, różnią się od siebie nie tylko techniką fryzjerską, ale również ostatecznym efektem. Włosy z klasycznym balayage są zróżnicowane kolorystycznie wertykalnie – jeden włos ma na całej swojej długości tylko jedną barwę, efekt naturalności uzyskuje się poprzez umiejętne przemieszanie poszczególnych kolorystycznych pasm włosów. Z kolei w przypadku sombre każdy włos ma dwie barwy – zawsze ciemniejszą u góry, od strony nasady, a jaśniejszą mniej więcej od połowy swojej długości w kierunku końcówki.

Balejaż a pasemka

Mimo pozornych podobieństw, włosy rozjaśnione za pomocą techniki balayage i blond pasemka to dwie zupełnie różne fryzury. Baleyage powstaje poprzez koloryzację wybranych kosmyków włosów jednym lub kilkoma kolorami zbliżonymi odcieniami do siebie oraz naturalnego koloru włosów (farby bazowej). Zadaniem fryzjera jest uzyskanie jak najbardziej naturalnego efektu rozjaśnienia włosów podobnego do naturalnie powstałych za sprawą słońca świetlistych refleksów. Z kolei pasemka wykonuje się w ten sposób, że za pomocą czepka z dziurkami wyciąga się na całej powierzchni owłosionej skóry głowy wąskie pasma włosów, które fryzjer farbuje na kolor kontrastowy w stosunku do podstawowego. W ten sposób osoby o naturalnym ciemnobrązowym kolorze włosów zyskują np. blond pasma na całej głowie. Trend ten był bardzo popularny w latach 80 ubiegłego wieku i powraca na fali mody nawiązującej do tego okresu.