Amal Clooney pełnomocniczką brytyjskiego Foreign Office

Najbardziej znana prawniczka świata i aktywistka na rzecz praw człowieka została pełnomocniczką Foreign Office – czyli brytyjskiego resortu spraw zagranicznych. Amal Clooney będzie wspierać szefa brytyjskiej dyplomacji Jeremy’ego Hunta w działaniach mających na celu „przeciwdziałanie drakońskim rozwiązaniom prawnym, które utrudniają pracę dziennikarzom”. Zdaniem Hunta przemoc wobec reporterów na świecie osiągnęła bowiem „alarmujący poziom”. Według danych resortu, tylko w 2018 roku na świecie zginęło 99 reporterów, 348 zostało zatrzymanych, a 60 wzięto do niewoli jako zakładników. Jak podaje BBC News, Amal Clooney nie będzie otrzymywać wynagrodzenia za swoją pracę. Prawniczka dodała, że jest zaszczycona powierzeniem jej tej funkcji.

Amal Clooney: słynna prawniczka i aktywistka

Biorąc pod uwagę cel tej misji, trudno wyobrazić sobie lepszą kandydatkę na to stanowisko. Amal Clooney od lat jest zaangażowana w najgłośniejsze sprawy z zakresu prawa międzynarodowego i praw człowieka. Doradzała sekretarzowi generalnemu ONZ, Kofiemu Annanowi w sprawie kryzysu humanitarnego w Syrii, reprezentowała byłą premier Ukrainy, Julię Tymoszenko,twórcę WikiLeaks, Juliana Assange oraz Mohameda Nasheeda, byłego prezydenta Malediwów, który został uwięziony przez juntę wojskową. Amal Clooney jest też znana ze swojego zaangażowanie w pomoc uchodźcom (sama jako mała dziewczynka musiała wyemigrować z rodzicami z ogarniętego wojną rodzinnego Libanu), aktywnie działa też na rzecz zaprzestania przemocy seksualnej w konfliktach zbrojnych. Jedną z jej klientek była laureatka Nagrody Nobla, Nadia Murad, która uciekła z niewoli ISIS i dziś walczy z przemocą seksualną na całym świecie.

Amal Clooney zajmie się polityką?

Jak informuje Jeremy Hunt, Amal Clooney jako pełnomocniczka Foreign Office stanie na czele zespołu prawników, którzy zajmą się opracowaniem mechanizmów prawnych, zapobiegających nadużyciom wobec mediów.

- Pracując jako prawniczka broniąca dziennikarzy widziałam na własne oczy, jak reporterzy stają się celem i trafiają do więzień. Takie działania mają ich uciszyć i przeciwdziałać wolności mediów – powiedziała Amal Clooney.

Czy to początek politycznej kariery Amal Clooney? Prawniczka współpracowała już z sekretarzem generalnym ONZ, a prowadzone przez nią sprawy zawsze są ściśle powiązane z polityką. Teraz wygląda jednak na to, że jej praca będzie mieć realny wpływ na międzynarodowe rozwiązania prawne, które zwiększą ochronę dziennikarzy i wolności mediów. Nie miałybyśmy nic przeciwko temu, gdyby postanowiła na dobre zająć się polityką.