1. TRZYMAJ SIĘ WĄSKIEJ GAMY KOLORÓW

Przyjrzyj się tzw. ikonom mody. One nigdy nie mają na sobie więcej niż trzy kolory. Mogą to być dwa dominujące i jeden w akcencie lub zestaw ton w ton z dodatkami w kontrastującym kolorze. Ta zasada daje bardzo dużo możliwości, trzymaj się jej, a zawsze będziesz dobrze wyglądać. Dlaczego? Ponieważ wielobarwne zestawy są efektowne, ale nigdy nie sprawiają wrażenia eleganckich.

2. OD TEGO, CO MASZ NA SOBIE, WIĘKSZE ZNACZENIE MA, JAK TO NOSISZ

Koszula zapięta pod szyję robi inne wrażenie, niż ta z postawionym kołnierzem. Czasem wystarczy podwinąć rękawy swetra czy marynarki, by stylizacja nabrała nowego wyrazu. Te proste sztuczki czynią twoją garderobę ciekawszą i pozwalają stworzyć indywidualny, nowoczesny look. W dodatku nie kosztują cię ani grosza!


3. OSTROŻNIE WYBIERAJ DESENIE

Często kuszą nas w sklepach wielobarwne, wzorzyste ubrania. Wzory mogą być jednak ryzykowne. Szczególnie wymagające są kwiaty i etniczne arabeski. Trudno je połączyć z innymi deseniami i rzadko dają wrażenie elegancji. O wiele bezpieczniejsze są czarno-białe wzory geometryczne: pasy, kropki czy kratki. Z nimi łatwiej stworzysz wyrafinowany look.


4. ZAMIAST BRĄZÓW WYBIERZ CZERŃ LUB GRANAT

Ciepłe odcienie brązów są piękne, ale, niestety, wymagające. Na tańszych i słabszej jakości materiałach mogą wyglądać niechlujnie. Dlatego lepiej postawić na eleganckie i neutralne odcienie bieli, granatu, szarości i czerni. W tych kolorach ubrania zawsze wyglądają na droższe, niż są w rzeczywistości, i bardziej szykowne.

5. ZAMIAST KRZYKLIWYCH UBRAŃ WYBIERZ BŁYSZCZĄCE AKCESORIA

Uważaj na bogato zdobione ubrania. Błyszczące cekiny, koraliki i fałszywe klejnoty zwykle wyglądają tanio, zwłaszcza gdy są wykonane z plastiku. Taki przepych kojarzony jest ze złym gustem. Lepszym sposobem na dodanie blasku prostym ubraniom jest biżuteria w kolorze srebra i złota.

6. NIE PRZESADZAJ Z DODATKAMI

Piękny biżuteryjny drobiazg jest w stanie rewelacyjnie ubrać prostą kreację. Zbyt wiele błyskotek zaś może sprawiać wrażenie, że starasz się ukryć nieatrakcyjny strój. Podobnie jest z wyborem torebek: im prostsza, bez ozdób, tym bardziej stylowa. Cytując słynne zdanie Coco Chanel: „Kiedy kompletujesz ozdoby do stroju, zawsze zrezygnuj z tej ostatniej”.


7. SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ SKIERUJ NA BUTY

W tworzeniu stylowego wyglądu buty grają bardzo ważną rolę. Potrafią podnieść ubranie do rangi wyrafinowanej kreacji lub całkowicie pozbawić je klasy. Dlatego nie warto na nich oszczędzać. Dbaj o nie i pielęgnuj, by robiły wrażenie, że właśnie zdjęłaś je ze sklepowej półki. Ważna jest nie tylko ich uroda, ale przede wszystkim twoja wygoda. Zbolała mina i niepewny krok zepsują każdy wizerunek.

8. ZWRACAJ UWAGĘ NA TKANINY I JAKOŚĆ WYKOŃCZENIA

To, jakie wrażenie robi ubranie i jak długo nam służy, zależy od materia- łu, z jakiego zostało uszyte. Można to zauważyć, robiąc zakupy w second-handach. Tam niektóre modele wyglądają jak nowe. Przewaga naturalnych włókien z dodatkiem syntetyku plus proste, mocne szwy – to klucz do sukcesu.

9. STWÓRZ SPÓJNĄ GARDEROBĘ I BĄDŹ KONSEKWENTNA

Jeśli zależy ci na wizerunku kobiety z klasą, nie kupuj ciuchów pod wpływem impulsu. Stwórz piękną podstawę swojej szafy z ubrań, które łatwo się łączą ze sobą i dają ożywiać trendami. Biały T-shirt, płaszcz o kroju dyplomatki, czarne spodnie, gładka sukienka, pudełkowy żakiet, kardigan... to są wiecznie klasyki, które cię nie zawiodą.