2 lutego wypada ważne święto – Matki Boskiej Gromnicznej. Znane jest także jako Ofiarowanie Pańskie – na pamiątkę zaniesienia Jezusa do Świątyni Jerozolimskiej. Jest to święto oczyszczenia i spotkania, a w Polsce związane jest z mocą świec zwanych gromnicami. Każdy powinien tego dnia skorzystać z ich właściwości. 2 lutego weź gromnicę i zrób 1 ważną rzecz, dzięki której ochronisz dom i odgonisz pecha. Sprawdź, od czego zacząć.

2 lutego weź gromnicę i zrób 1 ważną rzecz

Już nasze babcie trzymały w domu gromnice lub duże świece, które je symbolizowały. Miały one strzec głównie przed gromami, czyli piorunami i wszelkimi skutkami burz. 2 lutego w święto Ofiarowania Pańskiego należało poświęcić domowe świece, by swoją mocą chroniły dom i mieszkańców. Nie każdy jednak pamięta, że po powrocie z kościoła trzeba wykonać ważny element tych obrzędów.

Dawniej po święceniu gromnic w domach wypalano na centralnej belce znak krzyża. Dziś już nie wykonuje się tego symbolu, ale ważny jest inny gest. 2 lutego weź gromnicę i zrób 1 ważną rzecz – przejdź z zapaloną świecą dookoła domu na zewnątrz albo w środku. Tradycja głosi, że w ten sposób napełnisz swoją przestrzeń boską łaską i opieką. Ten obrzęd ma także inne, cenne zalety.

Zobacz też:

Z gromnicą ochronisz dom i odgonisz pecha

Święto Matki Boskiej Gromnicznej wyznacza koniec okresu Bożego Narodzenia. Następuje czas przygotowania do nadchodzącego Wielkiego Postu. To doskonały moment na oczyszczenie atmosfery i spotkanie w rodzinnym gronie. Dlatego warto 2 lutego całą rodziną przystąpić do obejścia domu z gromnicą lub świecą. Ten obrzęd sprawi, że:

  • ochronisz dom,
  • odgonisz pecha,
  • ustrzeżesz się przed nieszczęściami,
  • zachowasz spokój w rodzinie,
  • pozbędziesz się negatywnych uczuć,
  • nie dotknie cię bieda.

Jeśli nie masz gromnicy, możesz użyć dużej naturalnej świecy poświęconej w kościele. Nasze babcie zapalały je zawsze, gdy prosiły o opiekę i rozwiązanie problemów. Dlatego 2 lutego weź gromnicę i zadbaj o swoje domostwo z jej pomocą. Zachowasz szczęście i ustrzeżesz się od wszelkiego zła.

Sprawdź także:

Zobacz także: