Zaskakujące badania

Jak wynika z raportu “The greatest magic of Harry Potter: Reducing prejudice”, dzieci, które przeczytały książki o przygodach Harry’ego Pottera są bardziej tolerancyjne wobec mniejszości społecznych. Dzieje się tak dlatego, młodzi czytelnicy utożsamiają się z bohaterami książek J.K. Rowling. Autorka umieściła w książkach bohaterów, którzy odstają od pozostałych członków szkoły magii: Harry jest sierotą, Hermiona córką z mugolskiego związku, Ron pochodzi z wielodzietnej rodziny.

W publikacji dla Journal of Applied Social Psychology autorstwa Lorisa Vezzali (i jego zespołu) z Università degli Studi di Modena e Reggio Emilia możemy przeczytać:

Czytanie książek o Harrym Potterze może w znaczny sposób zmniejszyć rzeczywistą liczbę przypadków uprzedzeń oraz w znaczący sposób poprawiło w oczach młodych osób postrzeganie stygmatyzowanych grup, jak imigranci, homoseksualiści czy uchodźcy.

Dzieci po przeczytaniu Harry’ego Pottera są tolerancyjne i wyrozumiałe

Również inne badania przeprowadzone we Włoszech potwierdziły powyższe wnioski. Psychologowie swój eksperyment przeprowadzili na trzydziestu czterech uczniach szkół podstawowych, którym dano do przeczytania wszystkie części Harry’ego Pottera, a następnie dzieląc uczniów na dwie grupy rozpoczęli z nimi badania. Pierwsza grupa rozmawiała ze specjalistami o tym, jak przedstawiona jest kwestia tolerancji w książkach J. K. Rowling i jak bohaterowie radzili sobie z pokonywaniem uprzedzeń wobec słabszych osób. Druga grupa nie miała takich zajęć.

Wnioski po tym badaniu były jednoznaczne: dzieci, które utożsamiały się z bohaterami książek były bardziej tolerancyjne i wyrozumiałe wobec słabszych i wykazywały większą chęć niesienia pomocy innym.

Wyniki tych obu badań są zaskakujące i może w końcu przekonają krytyków J.K.Rowling, której niejednokrotnie zarzucano, że książki o przygodach Harry’ego Pottera negatywnie wpływają na dzieci.