Wydaje ci się, ze skoro jesteś klientką danego towarzystwa ubezpieczeniowego od dłuższego czasu, to tylko ono jest w stanie sprzedać ci najtańszą polisę na kolejne 12 miesięcy? Nic bardziej mylnego! Na cenę ubezpieczenia składa się bowiem szereg istotnych czynników, które każdego roku mogą się zmieniać w poszczególnych firmach ubezpieczeniowych. Powinnaś zatem zbadać aktualną sytuację na rynku ubezpieczeniowym, w czym może ci pomóc profesjonalna porównywarka rankomat.pl.

Cena istotna tylko przy OC

W odniesieniu do OC powinnaś przeanalizować głównie ceny różnych ofert ubezpieczenia i wybrać tę najkorzystniejszą. Zakres ochrony tego ubezpieczenia jest bowiem regulowany prawem i standardowy u wszystkich ubezpieczycieli. Jeśli zaś chodzi o dobrowolny pakiet AC, assistance oraz NNW – o ile zdecydujesz się na taki – to kluczowym kryterium wyboru powinien być zakres ubezpieczenia, a nie jego cena. Zakres ten powinien być w maksymalnym stopniu dostosowany do twoich potrzeb i możliwości finansowych.

Wypowiedzenie tylko przy OC

Ważność pakietu ubezpieczeń dobrowolnych kończy się wraz z upływem terminów zapisanych w umowie. Obowiązkowe ubezpieczenie OC z kolei przedłuży się automatycznie – chyba że dokonasz wypowiedzenia umowy. Są jednak sytuacje, w których OC z automatu się nie przedłuży. Stanie się tak wówczas, gdy korzystałaś z polisy OC poprzedniego właściciela auta. Takie ubezpieczenie wygasa samoczynnie wraz z upływem terminu, na który zostało zawarte. Bezpośrednio po tym terminie powinnaś samodzielnie zadbać o nową umowę ubezpieczenia OC.  

Skuteczne wypowiedzenie

Jak skutecznie wypowiedzieć umowę OC? Szczegółowe zasady narzuca ci w tym względzie ustawa z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjny i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Aby wypowiedzenie OC było skuteczne powinnaś – na jeden dzień przez końcem ważności OC – złożyć odpowiedni dokument potwierdzający taką wolę. Dokument ten powinnaś złożyć w siedzibie ubezpieczyciela, u jego agenta lub listownie (decyduje data stempla pocztowego). Niektóre firmy ubezpieczeniowe umożliwiają też dokonanie wypowiedzenia za pośrednictwem faksu lub maila.   Jeśli zapomnisz… Co ważne, jeśli zapomnisz o wypowiedzeniu lub wykonasz je nieskutecznie (np. nie dochowując ustawowych terminów) – a dodatkowo wykupiłaś już tańsze OC – to nie jest to jeszcze sytuacja bez wyjścia. Umowę ubezpieczenia, która przedłużyła się automatycznie możesz bowiem wypowiedzieć w każdej chwili. Ubezpieczyciel zaś naliczy ci jedynie składkę za wykorzystany okres ubezpieczenia.

Zobacz także: