Lawenda to jedno z ulubionych i najczęściej kupowanych ziół w formie suszonych bukietów. Zioło to o charakterystycznych pachnących kwiatach w kolorze fioletowym pochodzi z rejonów Morza Śródziemnego, choć prawdopodobnie przywędrowała tam z Indii lub Persji.

Jej nazwa pochodzi od włoskiego słowa lavaggio – myć, bo to właśnie Rzymianie uwielbiali kąpiele z lawendą. To dzięki ich podbojom roślina ta trafiła na północe Europy. Popularność zdobyła dzięki zapachowi, który w dawnych czasach działał jako naturalny odświeżacz do powietrza w zatęchłych domach oraz odstraszacz insektów.

Obecnie lawenda lekarska oraz olejek z niej produkowany ma szereg zastosowań w ziołolecznictwie. Podstawowa jej właściwość to działanie uspakajające. Poleca się rozpylać zapach lawendy w sypialni, co pomaga w zasypianiu i odpoczynku. Napary z lawendy pobudzają apetyt oraz świetnie wpływają na prace jelit, wspomagają wydzielanie soków trawiennych i hamują rozwój bakterii.
Kąpiel z dodatkiem lawendy niszczy wszelkie drobnoustroje, uspokaja i pomaga w nerwobólach.

Saszetki z pachnącą lawendą świetnie spiszą się też w szafie – będą nie tylko pięknie pachnieć, ale także odstraszać mole.