Co to jest wizualizacja?

Wizualizacja jest świadomym procesem wykorzystywania wyobraźni w celu kreowania rzeczywistości, zarówno tej występującej w teraźniejszości, jak i przyszłości, zgodnie z naszymi pragnieniami, celami, marzeniami i planami. Właściwie przeprowadzona wizualizacja pozwoli na podświadome przybliżenie nas do osiągnięcia celów oraz spełnienia w życiu i miłości, pozwoli wyjść z problemów i unikać pojawiania się kolejnych. Nadrzędnym celem wizualizacji jest podświadome powodowanie życia, jakiego pragniemy.

W praktyce wizualizacja polega na tworzeniu w głowie obrazów, które pobudzają mózg do działania, abyśmy osiągali to, co sobie wyobrażamy. Przy przeprowadzaniu wizualizacji najważniejsze jest, aby w pełni zawierzyć sile naszego umysłu, myśleć pozytywnie, być zrelaksowanym i pobudzić do działania wszelkie nasze zmysły. Należy przy tym mocno kontrolować swoje emocje, ponieważ zdecydowanie łatwiej przyciąga się rzeczy złe i nacechowane negatywnie, niż te dobre i pożądane. Dzieje się tak, gdyż obawa, strach i lęk wzbudzają bardzo silne bodźcie i podświadomie przypisujemy im mocne zabarwienie emocjonalne.

Wizualizacja marzeń, celu, miłości oraz sukcesu musi być wykonywana w pełni świadomie. To proces twórczy, do którego warto dodać jak największą ilość doznań zmysłowych i emocji. Trzeba wyobrażać sobie, co moglibyśmy czuć, gdyby nasze cele się spełniły. Obrazy powinny być urozmaicone o zapachy, dźwięki, smaki i barwy. Ważne jest, aby widzieć jak najwięcej. Im silniejszy impuls nadamy do naszej podświadomości, tym łatwiej będzie realizować plany. Ważne jest, aby nasze wizualizacje nie stały na przeszkodzie z planami innych osób, ponieważ wówczas istnieje duże prawdopodobieństwo, że będą nieskuteczne.

Wizualizacje warto łączyć z afirmacjami. Należy je powtarzać w głowie przez cały proces trwania wizualizacji oraz możliwie jak najczęściej w codziennym życiu. Warto, aby afirmacje były prawidłowo skonstruowane. Najważniejszą zasadą jest, aby były to możliwie krótkie i proste zdania, w których nie będą użyte zaprzeczenia. Powszechnie uznaje się, iż nasz umysł nie słyszy słowa „nie”, dlatego należy tak konstruować zdania przyciągające, aby podświadomie nie przyciągnąć do siebie przeciwieństwa naszych pragnień.

Najlepsze techniki wizualizacji

Istnieją dwie grupy zwolenników wizualizacji: pierwsza uważa, iż wystarczy samo wyobrażenie celu, druga natomiast uznaje, iż ważne jest, aby jak najsilniej powiązać wyobrażenie o celu z doświadczeniami, emocjami i zmysłami.

Wyróżnia się pięć technik wizualizacji:

  • relaksacja – odpowiednio przeprowadzona wizualizacja potrzebuje zrelaksowanego ciała oraz oczyszczonego umysłu; należy przystąpić do niej siadając w wygodnej pozycji w spokojnym miejscu, mieć wyprostowane plecy oraz głęboki i równy oddech; powolne odliczanie od 30 w dół, odpowiednio zharmonizowane z oddechem pozwoli na rozluźnienie wszystkich mięśni w ciele i oczyści umysł z niepotrzebnych myśli;
  • wyobraźnia – powinna stanowić siłę napędową dla myśli i przekształcać je w wielobarwne obrazy; pożądany wynik należy wyobrażać sobie w stanie rzeczywistym, powinno to przypominać oglądanie filmu; im wyższą uwagę przywiąże się do realności wyobrażenia i im więcej zmysłów się zaangażuje, tym silniejszy będzie efekt;
  • uczucia – obrazy mentalne należy ożywiać poprzez otaczanie ich szeregiem uczuć i emocji im towarzyszących; rzeczywiście przeżywane sytuacje zawsze wiążą się silnymi bodźcami, kiedy dodamy je do naszych wyobrażeń, te wydadzą się bardziej realne i mocniej zapiszą się w podświadomości;
  • wiara – należy silnie uwierzyć, iż to, co się obecnie posiada, miejsce, w którym się znajduje i ludzie, którymi się otacza nie są jedynie dziełem przypadku, a naszym świadomym wyborem lub jego rezultatem; musimy uwierzyć w siłę naszych wyobrażeń i możliwości przyciągania rzeczywistości; nie należy mylić tego uczucia z myśleniem życzeniowym lub okłamywaniem siebie;
  • uwolnienie – bardzo ważne jest, aby pożądana rzecz nie zawładnęła całą naszą rzeczywistością; po wizualizacji, pełnej i przepełnionej emocjami, należy powrócić do rzeczywistego życia i dać dziać się chwili; nie można cieszyć się dniem i tym, co nam życie przynosi w danym momencie, kiedy cały czas pragniemy czegoś więcej, czegoś dla nas ważniejszego i w końcu - czegoś od czego obecności warunkujemy nasze szczęście i spełnienie.

Im więcej technik wizualizacji stosuje się równolegle, tym wyższa szansa na powodzenie spełnienia marzeń, realizacji celów i osiągnięcie spełnienia w życiu.

Zobacz także:

Wizualizacja – szanse i zagrożenia

Wizualizacja przeprowadzona w sposób prawidłowy i w pełni uświadomiony, daje ogromne możliwości na realizację marzeń oraz osiągnięcie sukcesu. Niestety w ludzkiej naturze leży lenistwo, unikanie zmęczenia i szukanie dróg na skróty. Ludzie skłonni są w łatwy sposób zawierzyć sile magii, którą oferują techniki wizualizacji, w zamian za zwolnienie z wysiłku intelektualnego i fizycznego. 

Należy mieć świadomość, iż rzeczy nie dzieją się same, a realizacja marzeń najczęściej nie spadnie na nas z nieba. Nie wystarczy wytężyć umysłu, aby wszystko wokół ułożyło się po naszej myśli, a w ten właśnie sposób reklamowana jest potęga wizualizacji i właśnie ta cecha czyni ją niebezpieczną i niezwykle zdradliwą. Gdyby już na samym początku mówiono nam, że osiągnięcie celu będzie kosztowało nas wiele bólu, wysiłku, wyrzeczeń i czasu, to która z nas zapłaciłaby za taki coaching? Wizualizujemy, afirmujemy, pokładamy wszelką nadzieję w potędze naszych umysłów, ale często na tym koniec. Za myślami nie podążają czyny. To jest głównym powodem zawodu, braku spełnienia i rozczarowania. Brak efektu to zawsze wypadkowa braku działania!