Jesteś jak mała fabryczka, która działa na dwie linie produkcyjne. Potrzebujesz dużo snu, by móc prawidłowo funkcjonować. Nic więc dziwnego, że zasypiasz na stojąco... Czasem jednak zdarza się, że leżysz godzinami wciąż licząc barany.... Dlaczego tak się dzieje? To burza hormonalna przetaczająca się przez twój organizm wprowadza całe zamieszanie.

Jestem taka śpiąca…

W I trymestrze możesz odczuwać nieopanowaną senność wywołaną nadmiarem hormonu – progesteronu. Nie martw się, to normalne. Jeśli chodzisz do pracy, a jesteś wciąż śpiąca, staraj się robić sobie kilka krótkich przerw na odpoczynek. Jeżeli możesz sobie na to pozwolić, rób półgodzinne drzemki w ciągu dnia, by zmniejszyć objawy zmęczenia. Staraj się jednak nie spać dużo późnym popołudniem, bo będziesz miała problem ze snem w nocy.

Budzę się, nie mogę zasnąć…

W II i III trymestrze pewnie będziesz często biegać do ubikacji. Rosnąca macica (z dzidziusiem w środku) zajmuje dość dużo miejsca w jamie brzusznej i znacznie ogranicza przestrzeń, w której do tej pory znajdował się pęcherz. Dlatego prawdopodobnie będziesz częściej siusiać, co jest szczególnie niemiłe w nocy, bo zaburza prawidłowy rytm snu. Ciągłe wycieczki do toalety mogą po prostu powodować, że trudno będzie ci ponownie zasnąć.

W III trymestrze, kiedy twój brzuch jest całkiem spory, przekładanie się z boku na bok może sprawiać ci dużą trudność. Nie wstydź się i poproś partnera, by pomógł ci się podnieść i zmienić pozycję. Przecież nie dość, że dźwigasz duży ciężar przed sobą, to jeszcze mięśnie brzucha nie działają już tak, jak przed ciążą.

Około 32. tygodnia ciąży nasilają się ruchy dziecka. Jeśli twój maluch jest dość ruchliwy, jego kopniaczki mogą także zaburzać ci spokojny, zdrowy sen.

Niestety, czasem powodem częstych pobudek są skurcze łydek. Jeśli będą pojawiać się bardzo często, koniecznie powiedz o tym lekarzowi. Prawdopodobnie zaleci ci zażywanie preparatów witaminowych zawierających magnez.

Zobacz także:

Bezsenność może mieć również podłoże psychiczne. Jeśli masz wiele spraw na głowie albo jesteś zaabsorbowana tym, co działo się w ciągu dnia, może być ci trudno wyciszyć się przed snem. Możesz też martwić się o zdrowy przebieg ciąży i porodu oraz o to, jak podołasz obowiązkom, kiedy dziecko pojawi się na świecie. Warto, żebyś miała kogoś, z kim możesz porozmawiać o swoich obawach. Może to być twój partner, przyjaciółka lub mama. (Kobieta, która przechodziła przez to samo, upewni cię, że odczucia te są czymś całkowicie naturalnym.)

Poza tym może ci być ciężko i niewygodnie, bo repertuar pozycji, w których zwykle mogłaś spać, znacznie się zawęził…

Ratunku! Jaka pozycja?

W II i III trymestrze, kiedy brzuszek intensywnie się powiększa, najlepiej kładź się do snu na lewym boku z poduszką pod prawą nogą. To pozycja korzystna dla ciebie i dla maluszka. Pozwala na swobodny dopływ krwi niosącej składniki odżywcze do łożyska, a także na prawidłowe funkcjonowanie twoich nerek. Dzięki temu znacznie zmniejszy się obrzęk kostek, stóp oraz rąk. Pozycja na brzuchu jest dla ciebie teraz niezdrowa, ale i niemożliwa, bo przypominałaby spanie na wieeelkiej dyni! Również leżenie na plecach jest niewskazane, bo cały ciężar macicy z maluchem w środku zaczyna uciskać na kręgosłup, jelita i żyłę główną dolną (odprowadzającą krew z dolnej części ciała do serca).

SPOSOBY NA DOBRY SEN:
  • Ruszaj się! Ćwiczenia fizyczne dostosowane do twoich mośliwości i zaawansowania ciąży zmęczą ciało na tyle, że zapadnie w sen.
  • Spaceruj dużo na świeżym powietrzu. To dostarczy ci porcji tlenu i zapewni zdrową dawkę ruchu.
  • Wywietrz sypialnię przed snem (nieżaleznie od pogody) – dawka świeżego powietrza podziała jak środek nasenny.
  • Utrzymuj niską temperature w sypialni (nawet około 17°C), gdy będzie ci chłodno, sen nadejdzie szybciej.
  • Naucz sie technik relaksacyjnych i odprężania się; szukaj tego, co sprawia ci przyjemność i wycisza (np. poczytaj książkę).
  • Weź ciepły (nie gorący!) prysznic lub kąpiel w wannie z uspokajającymi olejkami eterycznymi (np. lawendowym lub z drzewa sandałowego). A przed wyjściem z wanny wymasuj całe ciało, puszczając naprzemiennie ciepły i zimny strumień wody.
  • Unikaj kawy, herbaty i coli oraz czekolady, bo działają pobudzajaco. Dobrze przed snem zjeść porcję chudego mięsa, ryby lub jajko. W produktach tych bowiem znajduje się tryptofanina – aminokwas wpływający na łagodzenie stanów niepokoju. Pamiętaj, żeby zjeść rozsądną porcję, a nie objadać się zanadto, bo to na pewno nie pomoże ci zasnąć.
  • Odkryj moc ziół. Przed snem napij się herbatki z lipy lub melisy – świetnie rozluźniają. Możesz wybrać także napar na bazie kwiatu pomarańczy lub głogu (do nabycia w sklepie zielarskim). Pamiętaj, aby ziółka pić 20 minut przed pójściem spać.
  • Zegar przestaw w takie miejsce, by budząc się w nocy nie sprawdzać ciągle, która jest godzina.
  • Zostaw problemy i listę spraw do załatwienia za sobą. Niech twoja sypialnia będzie sanktuarium spokoju i wypoczynku.
  • Jeśli odczuwasz teraz znacznie mniejszą potrzebę snu, staraj się kłaść trochę później lub wstawać nieco wcześniej.