Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest dobrze napisane CV. To ono tak naprawdę decyduje o tym, czy dostaniemy zaproszenie na rozmowę rekrutacyjną. Pisząc CV , powinniśmy pamiętać o kilku bardzo ważnych rzeczach: zawsze piszemy prawdę (jeśli skłamiemy to prędzej czy później pracodawca się zorientuje i wtedy nasza praca szybciej się skończy, niż się zaczęła) oraz unikamy "lania wody".

CV powinno mieścić się na jednej kartce A4 i przede wszystkim być czytelne dla rekrutera. Jeśli postawimy na zbyt wiele dodatkowych elementów, to nasze CV zapewne nie przyciągnie uwagi osoby rekrutującej na dłużej. Najlepiej więc skupić się tylko na wypisaniu niezbędnych informacji, a opisując swoją historię zawodową, uwzględnić tylko to, co możemy potwierdzić np. świadectwem pracy. Nie kłamiemy na temat swojej znajomości języków obcych ani programów komputerowych. Jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że rekruter będzie chciał zweryfikować te informacje i przeprowadzi z nami szybki test kompetencji. Lepiej nie narażać się na śmieszność i napisać tylko to, co jest zgodne z prawdą. Poza tym, przyznając się na rozmowie do pewnych niedoskonałości, pokażemy przyszłemu pracodawcy, że cenimy sobie szczerość i nawet jeśli mamy pewne braki, to szybko je nadrobimy.

Umiejętności w CV – po co je tam zamieszczać?

Wydawać by się mogło, że pracodawcy powinny wystarczyć informacje o poziomie wykształcenia i doświadczeniu zawodowym. Jednak czasy, kiedy takie CV wystarczało już dawno minęły. Teraz stawia się na pomysłowość, jednak w tym właściwym kontekście. Przede wszystkim chodzi o to żeby zainteresować pracodawcę lub rekrutera swoją osobą. To po przeczytaniu CV osoby rekrutujące uznają, czy warto zaprosić cię na rozmowę i dać szansę na opowiedzenie o sobie na spotkaniu. Punkt „umiejętności ” w życiorysie może zawierać wszystko to, czym chcesz się pochwalić, z czego jesteś dumna i co mogłoby CI pomóc zostać zapamiętanym – oczywiście zgodnie z prawdą. To też dobry moment żeby pokazać się od tej bardziej osobistej strony i wypromować to, co uznamy za swoje mocne punkty.

Umiejętności w CV – co można tam wpisać?

Jeśli nigdy nie uwzględnialiśmy takich informacji i zastanawiamy się jakie umiejętności wpisać w CV, to warto zacząć od wypisania na osobnej kartce A4 wszystkiego, co uznamy za nasze umiejętności. Wypisujmy wszystko, co nam przyjdzie do głowy. Później spójrzmy na listę jeszcze raz i zastanówmy się, które z punktów będą pasowały do CV. Umiejętności to bardzo ważny punkt i każdy pracodawca dokładnie analizuje zawarte tam informacje. Dzięki nim ma chociaż niewielki ogląd na to czy pasujemy do stanowiska, na które rekrutujemy.

W CV warto opisać swoje umiejętności twarde i miękkie. Dzięki temu pokażemy się pracodawcy z różnych stron. Ważne jest zarówno to, co potrafimy oraz to, jacy jesteśmy. Dla pracodawcy punkt umiejętności jest czasami ważniejszy niż historia doświadczenia zawodowego, ponieważ to właśnie umiejętności pokazują, co wynieśliśmy ze szkoły i z poprzednich miejsc pracy.

Jeśli posiadamy umiejętności typowo branżowe, o których wiemy, że mogą być przydatne, to również warto je wpisać, np. obsługa różnych programów albo specjalistycznych sprzętów.

Generalnie wpisujemy wszystko to, co jest ważne z punktu widzenia pracodawcy, ale i to, co chcemy podkreślić. Unikamy jednak zbyt długich zdań oraz podawania umiejętności, które należą bardziej do cech naszego charakteru niż do rzeczy przydatnych w pracy tzn. nie piszemy, że jesteśmy mili, uczynni, przyjaźni albo towarzyscy. Jeśli tacy jesteśmy, to tym lepiej dla naszych przyszłych współpracowników, ale nie są to informacje, które wypada umieścić w CV.

Pamiętajmy, że prędzej czy później na pewno będziemy musieli udowodnić, że posiadamy opisane w życiorysie umiejętności, więc im bardziej będziemy trzymali się prawdy, tym lepiej będzie to o nas świadczyło w przyszłości.

Co wpisujemy w CV w umiejętnościach, gdy nie mamy żadnych pomysłów? Częste praktyki 

Od kiedy większość osób wie, jak ważne jest opisanie umiejętności w CV, coraz częściej zdarza się, że ludzie opisują idealną wersje siebie, zamiast tej prawdziwej. Osoby, które ubiegają się o pracę w korporacji próbują zrobić z siebie osobę niesamowicie skrupulatną, dokładną, opanowaną, ugodową, a jednocześnie kreatywną i przebojową. Ci, którzy szukają pracy w małych rodzinnych zakładach będą drobiazgowi oraz przyjaźni i "świetnie odnajdą się zarówno w pracy indywidualnej, jak i zespołowej". Okazuje się, że ponad połowa osób składających CV wypisuje te same umiejętności, np. skrupulatność, drobiazgowość, dbałość o szczegóły, doskonałe umiejętności przywódcze, analityczne myślenie i szybkie dostosowywanie się do nowego środowiska pracy. Stały się one tak powszechne, że większość CV zaczyna przypominać te same szablony.

Zdarzają się również osoby, które dokładnie śledzą stronę firmy, do której złożyli CV. Sprawdzają jakie wartości są ważne dla jej założycieli i pracowników, a potem dopasowują pod to swoje umiejętności. Jeśli faktycznie je posiadają, to nie ma z tym nic złego. Jeśli jednak nie, to podobnie jak w przypadku innych nadużyć, tutaj też prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw.

Najbardziej leniwi w punkcie „umiejętności” w CV kopiują to, co w ogłoszeniu zwykle nazywa się „profilem kandydata”. Nie wiadomo jak wyobrażają sobie dalszą rekrutacje owi pracownicy, jednak można mieć pewność, że nikt do nich nie zadzwoni..

Niestety, przez takie praktyki, pracodawcy nie do końca wierzą już wszystkim informacjom zawartym w CV. Wynika to z tego, że wielu osobom wydaje się, że jeśli dobrze przedstawią siebie w CV to później uda im się jakoś zatuszować ewentualne niedoskonałości podczas rozmowy rekrutacyjnej. Niestety, takie kłamstwa prędzej czy później wychodzą na jaw i wtedy możemy na dobre pożegnać się ze współpracą z tą konkretną firmą. Mało tego, firmy często przekazują sobie informacje o nieuczciwych osobach, więc naprawdę nie warto wpisywać do CV umiejętności, których nie posiadamy. Lepiej pochwalić się tym, co rzeczywiście jest naszą mocną stroną. Jeśli mamy problem ze znalezieniem takich rzeczy, to spróbujmy poradzić się przyjaciół lub byłych współpracowników, oni na pewno pomogą nam ułożyć listę tego, w czym jesteśmy dobrzy.

Jakie umiejętności wpisać w CV? Przykłady

Przykładowe umiejętności twarde, jakie ludzie najczęściej wpisują do CV to znajomość języków obcych i obsługa komputera. Tutaj warto się na chwilę zatrzymać. To bardzo ważne informacje, więc należy je bardziej rozwinąć. Trzeba dokładnie określić poziom znajomości, najlepiej posługując się fachową terminologią, np. w przypadku języka angielskiego określamy czy jest to Intermediate czy FCE, itp. Jeśli chodzi o programy komputerowe to warto uwzględnić, które dokładnie programy znamy i określić w jakim stopniu, np. Excel – poziom zaawansowany. Najprawdopodobniej nie wszystkie programy znamy przecież perfekcyjnie.

Inne umiejętności twarde w CV, ważne z punktu widzenia pracodawcy to:

  • prawo jazdy,
  • znajomość obsługi urządzeń biurowych,
  • szybkie pisanie na komputerze,
  • znajomość specjalistycznego oprogramowania, np. dla księgowych lub programistów.

Umiejętności w CV miękkie, czyli te dotyczące naszego charakteru lub umiejętności społecznych, są również bardzo ważne. Tak naprawdę to one mówią o nas najwięcej, więc warto ich nie pomijać. Tutaj pomocna okaże się lista, którą stworzyliśmy na początku. Zastanówmy się, jakie posiadamy umiejętności miękkie i nie bójmy się ich wpisać. Umiejętności miękkie, o których warto napisać to np. umiejętność pracy zespołowej, pracy pod presją czasu, umiejętności organizacyjne, zaangażowanie w powierzoną pracę, skrupulatność, umiejętność szybkiego uczenia się, ustalania priorytetów i zarządzania zespołem. Pamiętajmy tylko o jedynym: w obszarze umiejętności również powinniśmy pamiętać o umiarze.