Po pierwsze – pomysł

Razem ze swoim dzieckiem wymyślcie, w jakiej konwencji zorganizować zabawę. Niech wszyscy goście przebiorą się za postacie z jednej bajki, albo niech każdy ma na sobie ubranie w wybranym przez Was kolorze. Na pewno maluch będzie miał mnóstwo  pomysłów, inspiracji możecie też poszukać w książkach czy Internecie. Pamiętaj tylko, żeby Wasz pomysł na przyjęcie nie był zbyt wymyślny, tak, żeby każdy z zaproszonych gości mógł się bez problemu dostosować do konwencji, nie obciążając swoich rodziców wydatkami. Jeśli masz na tyle czasu i ochoty, możesz sama przygotować przebrania i rozdać je uczestnikom balu na miejscu – taka niespodzianka na pewno spotka się z ich entuzjazmem, a i rodzice milusińskich będą Ci wdzięczni, że zaoszczędziłaś ich czas!

Po drugie – towarzystwo

Dobrze przemyśl listę gości, zrób mini-wywiad i dowiedz się, czego możesz się po nich spodziewać. Jeśli jest to towarzystwo spokojne, nieśmiałe, to możesz wyeliminować zabawy typu „Zaprezentuj swój talent”, bo dzieci mogłyby się poczuć zestresowane koniecznością występu przed rówieśnikami. Możesz za to postawić na pracę w grupach, budowanie, malowanie, zgadywanki. Jeśli natomiast wiesz, że czeka Cię najazd energicznych maluchów, to najpierw zastanów się, czy podołasz temu wyzwaniu, a następnie przygotuj zabawy, które dadzą upust dziecięcej energii, a jednocześnie nie spowodują trwałych spustoszeń w Twoim domu. A nawet przemyśl zorganizowanie przyjęcia w ogrodzie, w sali zabaw czy przystosowanej do tego typu rozrywek restauracji.
Warto też wcześniej poinformować gości, czy na przyjęcie mogą przyjść razem z rodzicami. Oczywiście, w dużej mierze będzie to zależało od wieku maluchów. Weź jednak pod uwagę, że przy starszych dzieciach obecność rodziców może podziałać dyscyplinująco i uratować przyjęcie od totalnego chaosu. Jeśli zaproszenie obejmie także rodziców, wypada także i dla nich zorganizować mały poczęstunek oraz „opiekuna” – najlepiej tatę, który będzie zabawiał dorosłych rozmową i służył pomocą.

Po trzecie – przygotowania

W przygotowania do kinderbalu zaangażuj całą rodzinę, a przede wszystkim dzieci. Im więcej się napracują, tym bardziej docenią Twoje starania i tym większą będą miały satysfakcję z udanej zabawy. Zaproszenia najlepiej zróbcie sami. Koniecznie podajcie datę balu, godziny, w jakich się odbędzie, adres, pod którym będziecie się bawić, telefon kontaktowy do Was – organizatorów, ewentualne wytyczne co do stroju oraz informację, czy dzieci są zaproszone z opiekunami.
Konwencja, w jakiej robicie przyjęcie, powinna objąć także wystrój miejsca zabawy, tematykę konkursów i zabaw, nagrody w konkursach, menu. Wymaga to pomysłowości i pracy, ale efekt końcowy na pewno zachwyci wszystkich!

Po czwarte – menu

Smaczne, zdrowe, łatwe w jedzeniu – takie powinny być smakołyki przygotowane dla małych gości. A to nie lada wyzwanie!

Oto ściąga – dwie gotowe kompozycje balowego jadłospisu, opracowane przez dietetyka, magister Annę Tchórowską :

Propozycja pierwsza:
1.Talerz geometrycznych kanapek:
- w kształcie kwadratu - z masłem, sałatą, serem żółtym i ketchupem
- w kształcie koła - z masłem, sałatą, szynką i ogórkiem konserwowym
- w kształcie trójkąta - z masłem, sałatą, jajkiem i rzodkiewką
2. Złote paluszki rybne przygotowane bez tłuszczu, w piekarniku
3. . Warzywna gąsienica
Ogórek i rzodkiewki pokroić na grube talarki i z plasterków ułożyć na przemian gąsienicę. Głowę gąsienicy wyciąć z kalarepy. Wyciąć oczy (można wykorzystać ziele angielskie lub pieprz ziarnisty) i buźkę (posmarować ketchupem
4. Suszone owoce: moreli, śliwek, brzoskwiń, bananów, rodzynek
5. Koktajl jagodowy
6. Babeczki z nadziewane dżemem

Propozycja druga:
1. Talerz przekąsek
Zwinięte w rulonik plasterki sera żółtego i szynki; do środka rulonika można włożyć kiełki rzodkiewki, słonecznika lub rzeżuchę. Można ułożyć również małe kawałki kabanosów.
2. Dukaty rybne i Burgery rybne przygotowane na patelni, na niewielkiej ilości tłuszczu
3. Łódeczki z jajek
Jajka ugotować na twardo, przekroić na pół, w białko wbić wykałaczkę wokół której zawijamy liść sałaty, a żółtko udekorować ketchupem).
4. Mieszanka orzechów
5. Owocowa lokomotywa
Owoce:  kiwi, banan, mandarynka, jabłko, winogrono czerwone pokroić w grubą kostkę i z nich pociąg
5. Shake na bazie mleka, lodów waniliowych  i bananów
6. Sakiewki z Ciasta francuskiego, nadziewane jabłkami

Po piąte -  bawcie się dobrze!

Kiedy wszystko będzie już gotowe, uzbrójcie się w uśmiech, poczucie humoru, wyrozumiałość dla dziecięcych pomysłów i do dzieła! I nie zapomnijcie uwiecznić każdej zabawowej chwili i uśmiechu Waszego dziecka na zdjęciach. Po przyjęciu możecie przygotować foto-reportaż z dziecięcej zabawy i rozesłać go gościom wraz z podziękowaniem za prezenty.

Masz wątpliwości związane z dietą? Zapytaj dietetyka na www.frosta.pl

Artykuł sponsorowany