„Przedszkolanka” z Maggie Gyllenhaal już wkrótce w kinach

Nagrodzona za reżyserię na festiwalu Sundance "Przedszkolanka" Sary Colangelo to jedna z najbardziej wyczekiwanych premier tej wiosny. Film znalazł się w oficjalnej selekcji Festiwalu Filmowego w Toronto i - póki co - zbiera same pochwały ze strony krytyków. Recenzent brytyjskiego „Guardiana” przyznał „Przedszkolance” pięć gwiazdek, pisząc, że „to prawdopodobnie jedyny film o poezji z pełnym napięcia zakończeniem prosto z rasowego thrillera”, a „Hollywood Reporter” zachwycił się pięknem drobnych, zaobserwowanych ukradkiem momentów, które składają się na historię wyjątkowej relacji między przedszkolanką a jej kilkuletnim uczniem. Jeannette Catsoulis z "The New York Times" docenia wybitną kreację Maggie Gyllenhaal – pełen suspensu, niejednoznaczny portret kobiety, która nie przestaje zaskakiwać. Z kolei "The Rolling Stone" uznał ją za najlepszą rolę w dorobku aktorki. 

„Przedszkolanka”: o czym jest ten film?

Przedszkolanka” to opowieść o kobiecie, która pomimo życiowej stabilizacji i rodzinnej rutyny jest wciąż pełna pasji, spragniona wrażeń i intelektualnych bodźców. Główną bohaterką jest Lisa (Maggie Gyllenhaal), przedszkolanka, która ma szczęśliwą rodzinę i ładny dom na przedmieściach Nowego Jorku oraz pracę, która sprawia jej przyjemność. Tak naprawdę jednak od zawsze chciała być artystką. Kiedy przypadkiem odkrywa geniusz poetycki swojego pięcioletniego ucznia (Parker Sevak), postanawia zrobić wszystko, aby nie został zmarnowany. Wiara, że chłopiec, w przeciwieństwie do niej, ma szansę zostać wybitnym twórcą, zamienia się w niebezpieczną obsesję. "Przedszkolanka" nie jest jednak typowym thrillerem (choć mogłaby być opowiedziana własnie w taki sposób). To także poruszająca i wspaniale opowiedziana historia o czułości, marzeniach i poszukiwaniu piękna w codzienności, przywołująca na myśl „Patersona” Jima Jarmuscha.

„Przedszkolanka”: obsada

Przedszkolanka” to –  według krytyków – najlepsza rola w karierze nominowanej do Oscara Maggie Gyllenhaal, która po wspaniałych kreacjach w serialach „Uczciwa kobieta” i „Kroniki Times Square” („The Deuce”) zabiera nas w fascynującą podróż po meandrach kobiecego umysłu. Aktorka jest również jedną z producentek tego nagrodzonego na Sundance za najlepszą reżyserię debiutu Sary Colangelo, który swoją odwagą i przewrotnością zachwycił widzów i krytyków. W filmie Maggie Gyllenhaal partneruje znakomity Gael Garcia Bernal, a w roli małego geniusza debiutuje pięcioletni Parker Sevak. „Przedszkolanka” to amerykański remake uznanego izraelskiego filmu z 2014 roku, wyreżyserowanego przez Nadava Lapida, tegorocznego laureata Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie.