Z trądzikiem zmaga się około 50 milionów Amerykanów rocznie. W Polsce to znacznie mniejsza liczba, ale problem staje się coraz bardziej powszechny. W dodatku dotyka już nie tylko nastolatków. Coraz częściej mamy do czynienia z jego dorosłą odmianą, która ma inne zupełnie inne przyczyny, ale jest tak samo trudna do wyleczenia. Ci, którzy się z nim zmagają, wiedzą jak bardzo trądzik może uprzykrzyć życie. To nie tylko kwestia estetyki, ale również głębokich zmian w psychice, które wpływają na nasze poczucie własnej wartości i pewność siebie.

Skąd bierze się trądzik?

Trądzik powstaje przez zaburzenia w wydzielaniu sebum. Zbyt duża ilość sebum zapycha pory, a na skutek działania bakterii pojawiają się wypryski, swędzenie i zaczerwienienie. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być bardzo wiele. Zmianom trądzikowym sprzyja zanieczyszczenie środowiska, niewłaściwa dieta, używanie niektórych kosmetyków lub przyjmowanie pewnych leków, ale najczęściej wskazywaną przyczyną zaburzeń są hormony. Trądzik może mieć też podłoże genetyczne. Problem w tym, że naukowcy tak naprawdę nie wiedzą do końca skąd się bierze ta choroba. Dlatego, pomimo istnienia najróżniejszych leków i terapii, wciąż nie ma jednej, skutecznej metody na pozbycie się problemu. Na szczęście, pojawiło się światełko w tunelu.

Powstanie szczepionka na trądzik?

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego rozpoczęli prace nad stworzeniem szczepionki na trądzik. I choć to karkołomne zadanie, jest duża szansa, że ich wysiłki zakończą się sukcesem.  Według najnowszych badań, przewlekły trądzik powoduje częściowo bakteria P. acnes, która towarzyszy nam przez całe życie. Jak mówi kierownik zespołu badawczego, dr Eric C. Huang, do tej pory nie można było stworzyć szczepionki na tę bakterię, gdyż w niektórych przypadkach jest ona dobra dla człowieka. Naukowcom udało się jednak znaleźć przeciwciało na toksyczne białko tej bakterii, które jest głównym sprawcą stanów zapalnych wywołujących trądzik. Szczepionka ma więc jedynie blokować jego działanie, a nie całkowicie uśmiercać bakterię.

Kiedy powstanie szczepionka na trądzik?

Choć to przełomowe odkrycie może znacznie przyspieszyć prace nad szczepionką, przed naukowcami z Uniwersytetu Kalifornijskiego jeszcze wciąż sporo pracy. Na razie trwają badania, podczas których szczepionka była testowana na próbkach skóry pobranych do pacjentów cierpiących na trądzik. Kolejny etap to próby kliniczne na pacjentach, które mają się rozpocząć za rok lub najpóźniej za dwa lata. To oznacza, że szczepionka na trądzik może już wkrótce stać się realnym sposobem na walkę z tą chorobą. To będzie prawdziwy przełom w profilaktyce trądziku!