Szampon w kostce – czy działa tak samo jak „zwykły szampon”?

Szampon w kostce przebojem wdarł się do naszych łazienek. Pozbawiony plastikowej butelki i wystarczający na kilka miesięcy produkt to idealne rozwiązanie dla wszystkich, którym leży na sercu dobro środowiska. Czy jednak na pewno działa tak samo, jak ten tradycyjny? To chyba najczęściej zadawane pytanie o szampon w kostce. Odpowiedź nie do końca was usatysfakcjonuje – czasami tak będzie, a czasami nie. Dużo zależy od tego, jak używamy szamponu, a także jakie są potrzeby naszych włosów. Ale co do zasady, szampon w kostce niewiele różni się od tego tradycyjnego, do którego jesteśmy przyzwyczajone. Tak samo oczyszcza włosy i skórę głowy, tak samo się pieni i nie zabiera wcale więcej czasu, by umyć włosy.

Tak jak płynny szampon, ten w kostce jest najczęściej połączeniem olejów, maseł, olejków eterycznych i detergentów, które mają właściwości oczyszczające i odpowiadają za pienienie się. W zależności od rodzaju tych ostatnich, szampony są mniej lub bardziej przyjazne dla wrażliwej skóry. Tu należy dodać, że środki myjące obecne w większości tradycyjnych szamponów należą niestety do tych najsilniejszych. SLS i SLES są siarczanami, które mogą podrażniać wrażliwą skórę głowy i pozbawiać ją naturalnej warstwy hydrolipidowej. Na korzyść szamponów w kostce z pewnością przemawia fakt, że użyte w nich środki myjące należą do najłagodniejszych. W kostkach szamponowych najczęściej spotkacie pozyskiwany z oleju kokosowego SCI (Sodium Cocoyl Isethionate) lub Sodium Coco Sulfate, a także glukozyd decylowy (decyl Glucoside), uznawany za jeden z najłagodniejszych detergentów.

Niektóre szampony dodatkowo zawierają składniki pielęgnujące. Szampon w kostce Ministerstwa Dobrego Mydła oprócz delikatnych środków myjących zawiera mleczne proteiny, inulinę, miód, delikatną mączkę owsianą. W składzie znajdziemy też skwalan i masło kakaowe, które działają jak odżywka i domykają łuski włosów, bez obciążania ich. 

Szampon w kostce – dlaczego warto go stosować?

Szampony w kostce mają wiele przewag nad tradycyjnymi formułami na bazie siarczanów. Często wyróżniają je bardzo krótkie, naturalne składy, a SLS i SLES zastępują łagodne detergenty pochodzenia roślinnego. W przeciwieństwie do tradycyjnych produktów do mycia włosów, często są też pozbawione ulepszaczy, w postaci silikonów czy parabenów. Dlaczego jeszcze warto się przestawić na kostki szamponowe?

  • Szampon w kostce jest bardzo wydajny. Jedna kostka o wadze ok. 50 g może wystarczyć nawet na 3 miesiące, podczas gdy płynny szampon zużywamy średnio w ciągu miesiąca.
  • Kostka nie generuje szkodliwych dla środowiska odpadów – kupujemy ją w papierowym opakowaniu, a mydelniczka jest wielokrotnego użytku.
  • Szampon w kostce jest mały i świetnie sprawdza się w podróży, w dodatku można nim umyć nie tylko włosy – ale również całe ciało.
  • Większość formuł jest wegańska i nie testowana na zwierzętach
  • Kostki szamponowe nie zawierają mydła - a więc nie przyczyniają się do wysuszania skóry głowy i są bardzo łagodne dla skalpu.

Jak stosować szampon w kostce?

Szamponu w kostce używamy inaczej niż tego w płynie. Tradycyjne szampony środki odpowiadające za mycie i pienienie się (tzw. surfaktanty) są już rozpuszczone i w momencie połączenia z wodą, natychmiast zamieniają się w pianę. Kostkę trzeba najpierw namoczyć i odczekać aż substancje myjące trochę się rozpuszczą. Dopiero wtedy aplikujemy je z kostki na włosy. Błędem jest pocieranie kostką mokrych włosów, bo w ten sposób przy okazji możemy podrażnić skórę głowy. Reszta kroków jest wam już dobrze znana. Przez chwilę masujemy skórę głowy okrężnymi ruchami, a następnie spłukujemy pianę letnią wodą.

Po umyciu, skóra głowy będzie bardzo dobrze oczyszczona, a włosy miękkie i lekkie. Jeśli masz wrażliwą skórę głowy, po pewnym czasie używania kostki, powinnaś też zauważyć mniejszą irytację. To tak samo jak z łagodnym oczyszczaniem. Jeśli przestawiasz się z agresywnych detergentów na łagodne, tłuste formuły z emulgatorem, skóra będzie ukojona i mniej reaktywna. W efekcie przestanie się też tak szybko przetłuszczać, więc będziesz mogła rzadziej myć włosy.

Jeśli masz bardzo suchy skalp, który wymaga dodatkowej pielęgnacji, zaopatrz się w kostkę, która ma w składzie oleje i masła odżywcze. Szampony w kostce tak samo jak te tradycyjne, są dedykowane różnym potrzebom włosów i skóry głowy. Najwięcej pozycji znajdą dla siebie posiadaczki włosów normalnych, ale nie brakuje też propozycji dla włosów suchych czy przetłuszczających się.

Zobacz także: