Kim był święty Dominik?

Dominik pochodził z niewielkiej miejscowości Caleruega (Hiszpania) i z rodu kastylijskiego Guzmanów. Chłopiec od dziecka wyróżniał się pobożnością i miłością do drugiego człowieka, biorąc przykład z matki (Joanny z Azy).  Podczas klęski głodu sprzedał swój dorobek m.in. książki, aby pomagać potrzebującym. Gdy Dominik ukończył 25 lat, przyjął święcenia kapłańskie, a następnie został kanonikiem kapituły katedralnej w Osmie.

Jako duchowny mężczyzna inspirował do pogłębiania wiary i życia w modlitwie. Dominik uwielbiał podróże, dlatego zajął się przede wszystkim misjami, głoszeniem Słowa Bożego i nawracaniem pogan na całym świecie. W 1216 roku kapłan założył zakon kaznodziejski, do którego dołączyło wielu braci.

Dominik odznaczał się tak wielką prawością obyczajów i tak niezwykłą żarliwością o sprawy Boże, że bez trudu można było w nim rozpoznać wybrane naczynie świętości i łaski. Wyróżniała go też niezachwiana równowaga ducha z wyjątkiem chwil, kiedy ogarniało go współczucie i miłosierdzie (...) pełna pokoju wewnętrzna postawa objawiała się na zewnątrz w serdeczności i wesołości spojrzenia. Za dnia nikt nie był bardziej przyjazny i miły względem towarzyszy i braci; w nocy nikt bardziej oddany czuwaniom i modlitwie (...) Uważał bowiem, że wtedy będzie naprawdę należał do Chrystusa, gdy całkowicie poświęci się zdobywaniu dusz (...) Nosił zawsze ze sobą Ewangelię Mateusza i listy Pawła. Czytał je tak często, że znał je prawie na pamięć. (...) — Liturgii Godzin. 

Kogo i czego patronem jest św. Dominik?

Święty Dominik czuwa nad kobietami oczekującymi potomstwa. Duchowny uznany został przede wszystkim za patrona astronomów i astronomii. Dominik Guzmán patronuje osobom fałszywie oskarżonym, a także Dominikanie.

Ponadto św. Dominik to również patron:

  • Malty,
  • prowincji Burgos,
  • miast: Campaspero, Birgu, Managua, Valletta,
  • Zakonu Kaznodziejskiego,
  • Zakonu Dominikanek Klauzurowych.

Sprawdź też:

Skrócony życiorys św. Dominika Guzmána

Dominik (łac. Dominicus) oznacza „należący do Boga”. Duchowny prowadził życie na wzór Pana Jezusa. 

  • Dominik Guzmán urodził się w około 1171 1173 roku w Caleruega.
  • Rodzicami chłopca byli Feliks Guzman i Joanna z Azy.
  • W 1195 roku młodzieniec wstąpił do klasztoru Kanoników reguły św. Augustyna w Osmie.
  • Dominik kształcił się w zakresie sztuk wyzwolonych i teologii w Palencji, a następnie w Salamance.
  • W 1196 roku młodzieniec ukończył studia teologiczne i przyjął święcenia kapłańskie.
  • 13 stycznia 1201 roku kapłan został subprzeorem kapituły.
  • Dominik towarzyszył biskupowi Diego w misji o charakterze dyplomatycznym do Danii, a później do Rzymu.
  • Duchowny starał się o zgodę na prowadzenie działalności misyjnej przez papieża Innocentego III. Gdy zwierzchnik Kościoła katolickiego nie wyraził zgody, Dominik dołączył do papieskich legatów, nawracając niewiernych i zwalczając herezję.

Zobacz także:

  • Kapłan żył w biedzie i wędrował z wioski do wioski, aby prowadzić życie najbardziej zbliżone do Jezusa Chrystusa.
  • Dominik Guzmán został proboszczem w Pouille, a następnie współpracownikiem biskupa Fulko.
  • W 1215 rok duchowny wyruszył do papieża z prośbą o zatwierdzenie nowego zakonu.  Po otrzymaniu zgody powrócił do Tuluzy.
  • W 1217 roku zatwierdzono Zakon Kaznodziejski.
  • Dominik zobaczył w śnie św. Piotra i św. Pawła. Apostołowie polecili zakonnikowi, aby powołał swoich współbraci do pracy kaznodziejskiej na terenie całej Europy. Wkrótce zakonnicy ze Słowem Bożym na ustach byli już np. w: Paryżu, Bolonii, Rzymie, Hiszpanii.

Jak i kiedy zmarł św. Dominik?

Św. Dominik wyczerpany podróżami i wycieńczony surowym trybem życia zmarł 6 sierpnia 1221 roku w Bolonii. Święty umarł we wspólnej modlitwie z braćmi, otoczony wyjątkową opieką. Za przyczynę śmierci podaje się długoletnią chorobę wywołaną przepracowaniem i przeciążeniem organizmu. Dominik Guzmán miał 51 lat.

Dokonania Świętego Dominika

Dominik Guzmán OP został kanonizowany 13 lipca 1234 roku przez papieża Grzegorza IX. Święty zasłyną jako pierwszy apostoł różańca. Najświętsza Maryja Panna osobiście wręczyła zakonnikowi różaniec dodając, że wszystko, o co poprosi, zostanie spełnione.

Święty Dominik to przede wszystkim założyciel Zakonu Kaznodziejskiego, z którego na miano świętych zasłużyli np.: Tomasz z Akwinu, Antonin z Florencji, Katarzyna ze Sieny, papież św. Pius V. Zakon opierał się o regułę św. Augustyna, na ścisłym ubóstwie i głównym celu: nawracaniu pogan poprzez głoszenie Słowa Bożego. Zakon dominikanów zajmował się pracą: misyjną, duszpasterską i naukową.

Ponadto św. Dominik:

  • organizował klasztory,
  • założył klasztor żeński w Prouille,
  • nawracał zwolenników sekty albigensów,
  • założył pierwszy dominikański klasztor na Półwyspie Iberyjskim.

Spotkałem w nim człowieka, który w pełni realizował regułę życia Apostołów, i nie wątpię, że połączył się z nimi w ich chwale w niebie — Grzegorz IX.

Dzień św. Dominika w Polsce

Dawniej wspomnienie liturgiczne świętego Dominika obchodzono 4 sierpnia, a obecnie 8 sierpnia w Kościele katolickim. Św. Dominik jeszcze za życia obiecał, że będzie udzielał pomocy nawet po śmierci z nieba.

Bardziej wam będę użyteczny i skuteczniej wam pomogę po śmierci niż w ciągu życia — Dominik Guzmán.

Dlatego to do tego świętego wznoszą swoje prośby wierni Kościoła katolickiego w najróżniejszych intencjach.

Krótka modlitwa o wstawiennictwo do św. Dominika

Boże, Ty zechciałeś, aby Twój sługa, św. Dominik, przez swój cudowny Obraz w Rosiano spełniał także po śmierci swoje dzieła apostolstwa i dobroczynności, daj nam, Twoim wiernym, korzystać z owoców jego chwalebnej opieki we wszystkich niebezpieczeństwach duszy i ciała. Amen.

Przeczytaj również:

Modlitwa „O Spem Miram” do św. Dominika

O nadziejo przedziwna, którąś dał opłakującym Cię, kiedy przybliżał się Twój zgon: że będziesz po swej śmierci pomocny swoim braciom, skoro stawisz się przed Wszechmocnego Boga tron.  Spełń, Ojcze, to coś przyrzekł w ostatnią godzinę, i nam Twoim sługom okaż swą przyczynę.  Ty, coś tyloma cudy swe imię wsławił, gdyś leczył ciała chore i kalekie, przyjdź do nas z łaską Pana Chrystusową i uzdrów dusze tą niebiańską mocą  Spełń, Ojcze, to coś przyrzekł w ostatnią godzinę, i nam Twoim sługom okaż swą przyczynę.  Niech Ojcu chwała wiecznie brzmi, Synowi i Duchowi po wszystkie dni.  Spełń, Ojcze, to coś przyrzekł w ostatnią godzinę, i nam Twoim sługom okaż swą przyczynę. Módlmy się: Wszechmogący Boże, niech święty Dominik, który był gorliwym głosicielem objawionej prawdy, wspiera Twój Kościół swoimi zasługami i nauką i niech będzie dla nas troskliwym opiekunem. Przez Chrystusa Pana naszego.  Amen.

Relikwie Dominika Guzmána

Święty Dominik pragnął, aby po śmierci spocząć „pod stopami braci" i tak się stało. Zakonnik został pochowany w kościele św. Mikołaja w Bolonii. 4 maja 1233 roku z decyzji papieża Grzegorza IX ciało świętego przeniesiono do kapituły generalnej dominikanów w Bolonii i murowanego grobowca.

Tradycja Kościoła głosi, że podczas przenoszenia relikwii z ciała wydobywała się przyjemna woń, która dla wiernych stała się jednoznacznym znakiem świadczącym o świętości prezbitera Dominika.

Ikonografia chrześcijańska – św. Dominik

W ikonografii chrześcijańskiej św. Dominik przedstawiany jest w stroju dominikanina. Święty ma na sobie biały, długi habit, a dodatkowo czarną kapę. Artyści często nad głową zakonnika ukazują gwiazdę sześcioramienną. Św. Dominik de Guzman w ręku trzyma lilię lub księgę i na różnych dziełach sztuki nierzadko towarzyszy mu pies z płonącą pochodnią w pysku.

Św. Dominik często prezentowany jest w sytuacji, gdy otrzymuje różaniec od Maryi lub Dzieciątka Jezus. Dodatkowo do głównych atrybutów założyciela Zakonu Kaznodziejskiego można zaliczyć:

  • różaniec,
  • infułę,
  • kij pielgrzyma,
  • podwójny krzyż.