Obecnie, w przypadku leczenia wspomnianego organu, kluczową rolę odgrywają fosfolipidy zawarte w takich lekach jak np. Essentiale. Są one estrami kwasu cholinosfosforowego i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Razem tworzą płynną macierz, wewnątrz której znajdują się białka i lipidy. Produkując leki i suplementy wspomagające regenerację wątroby, najczęściej wykorzystuje się fosfolipidy pochodzące z nasion soi lub ikry łososia.

Jak działają fosfolipidy?

Fosfolipidy znajdujące się w organizmie mają zdolność do wbudowywania się w błonę komórkową oraz komórki wątroby, które uległy uszkodzeniu – tak zwane hepatocyty. Warto wiedzieć, że w przypadku czynników oddziałujących toksycznie na wątrobę można znaleźć takie jak stosowanie niektórych leków, nadużywanie alkoholu oraz występowanie przyczyn immunologicznych lub alergicznych. Na szczęście, dzięki działaniu fosfolipidów dochodzi do poprawy pracy układu enzymatycznego oraz kondycji receptorów błonowych. Dodatkowo zaś odbywa się nie tylko regeneracja, lecz także stabilizacja i ochrona błon komórkowych wątroby.

Nie są to jednak jedyne zalety stosowania fosfolipidów. Poza wspomnianymi korzyściami mają one także wpływ na hamowanie procesu stłuszczenia i włóknienia wątroby oraz działają w sposób ochronny na wszystkie tworzące ją komórki. Co więcej, odznaczają się one również zdolnością do uczestnictwa w trawieniu tłuszczów czy wchłanianiu witamin, które się w nich rozpuszczają. Dodatkowo fosfolipidy ograniczają wrażliwość komórek na czynniki immunologiczne mogące potencjalnie zagrażać temu organowi. Związki te potrafią także zmniejszyć stężenie cholesterolu w organizmie oraz poprawić przepływ krwi w naczyniach. W końcu fosfolipidy przyczyniają się też do różnicowania hepatocytów.

Dla kogo fosfolipidy?

Przyjmuje się, że istnieje kilka wskazań do zażywania fosfolipidów. Najbardziej skuteczne okażą się przy leczeniu ostrych, przewlekłych chorób wątroby. Podobne skutki przyniesie także sięganie po nie po alkoholowych, toksycznych lub polekowych uszkodzeniach tego narządu. Dodatkowo fosfolipidy mogą wspomagać leczenie zaburzeń lipidowych oraz schorzeń dotyczących dróg żółciowych i kamicy żółciowej. Wreszcie staną się one niezastąpione przy chorobach wirusowych wątroby.

Pomijając standardowe zalecenia, fosfolipidy działają też korzystnie w obrębie układu krwionośnego. Są więc podawane przy chorobie niedokrwiennej serca lub zawale, a także przy arteriosklerozie.

Zanim jednak przystąpi się do leczenia, czy to przy pomocy suplementów, czy z wykorzystaniem środków farmakologicznych, trzeba udać się do lekarza specjalisty, który po dokonaniu odpowiedniej diagnozy ustali najkorzystniejszy i najskuteczniejszy sposób zwalczania dolegających schorzeń. Żaden, nawet najmniejszy objaw sugerujący, że z wątrobą nie wszystko jest w porządku, nie może zostać zlekceważony, ponieważ nieleczenie tego narządu może w przyszłości przyczynić się do powstania niebezpiecznych powikłań zagrażających zarówno zdrowiu, jak i życiu chorego.