Demonstracje odbywają się w Rosji od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Do tej pory zatrzymano kilka tysięcy osób. W tym malarkę, która przeżyła oblężenie Leningradu - Elenę Osipovą.

Elena Osipova, malarka, która przeżyła oblężenie Leningradu zatrzymana w St. Petersburgu za protestowanie przeciwko wojnie w Ukrainie

Na kolejną demonstrację w Sankt Petersburgu przyszło kilkaset osób. Na początku policja siłą wyprowadziła młodych ludzi z plakatami antywojennymi, następnie zatrzymana została Elena Osipova, malarka, która przeżyła jedno z najtragiczniejszych wydarzeń II wojny światowej - oblężenie Leningradu.

Elena Osipova, 77-letnia artystka i aktywistka, została wyprowadzona przez grupę policjantów po krótkiej wymianie zdań. Wcześniej jeden z liderów rosyjskiej opozycji demokratycznej, Ilja Jaszin, donosił o zatrzymywaniu dzieci, które trzymały plakaty z napisem "nie dla wojny".

Czym było oblężenie Leningradu?

Zajęcie Leningradu (obecny Sankt Petersburg) obok zajęcia Moskwy i Kaukazu było jednym z trzech głównych celów niemieckiej operacji „Barbarossa”. Blokada (oblężenie) miasta trwało 900 dni, czyli 2,5 roku - 8 września 1941 do 27 stycznia 1944 roku i pochłonęło około 1,5 miliona ofiar po stronie wojsk radzieckich oraz cywilnych mieszkańców miasta. Jedną z ocalonych była właśnie Elena Osipova. Warto podkreślić, że artystka od lat otwarcie popiera opozycję rosyjską. 15 lipca 2020 wzięła udział w wiecu przeciwko wynikom głosowania nad poprawkami do konstytucji w Sankt Petersburgu. Wcześniej w tym miesiącu grupa opozycji aktywiści wezwali do protestu przeciwko reformie konstytucyjnej, która pozwala prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi pozostać u władzy do 2036 roku.

CZYTAJ WIĘCEJ O UKRAINIE: