Romans w pracy - jak się zaczyna?

Romans w miejscu pracy może zacząć się całkiem niepozornie – nieraz przypomina niewinną, szkolną miłość. Krycie się z uczuciami i gestami, by współpracownicy nie zauważyli kształtującej się relacji rzeczywiście przypomina historię z młodzieńczych lat, co nadaje sytuacji romantyzmu. Jednak co jest właściwie pierwszą oznaką, że znajomość nabiera takiego obrotu spraw?

Twój wybranek może być dla ciebie milszy, niż reszta i okazywać zainteresowanie w niezwykle dyskretny sposób, albo pójść na całość i zaprosić cię na wieczorną randkę z mniej lub bardziej niewinnym zakończeniem. W jeszcze innym przypadku dochodzi do nagłego pocałunku – nieraz bezpośrednio w miejscu pracy, gdy nikt nie spogląda.

Wiemy już jak zaczyna się romans w pracy, pytanie – kiedy? Dla niektórych potrzeba kilku lat przepracowanych we własnym towarzystwie, by zapłonęła iskierka namiętności, u innych osób wystarczy tylko jednorazowa współpraca przy projekcie czy przyjemna rozmowa w windzie. Każda miłość to odrębny scenariusz – najważniejsze, by umieć odróżnić zainteresowanie od zwykłej życzliwości.

Przeczytaj także: Mikrozdrada: to problem wielu związków. Co kryje się pod tym terminem? [OKIEM EKSPERTA]

Romans w pracy - jak rozpoznać?

Dyskretne spojrzenia, potajemne uśmiechy i pożądanie – to właśnie romans w pracy. Jak rozpoznać, że mężczyzna na niego liczy? Jeśli wychodzisz na papierosa lub lunch, a on podążą za twoim krokiem – coś może być na rzeczy. Kiedy rozgląda się po pomieszczeniu, patrząc, czy usiadłaś już na swoim stanowisku – bardzo podobnie. Gdy usilnie próbuje pomóc ci w pracy, mimo, że ma też swoje obowiązki, to zdecydowanie najsilniejszy sygnał. Zwróć uwagę też na to, w jaki sposób patrzy ci w oczy – ze spojrzenia można wyczytać naprawdę wiele.

To istotne, by umieć wykryć, czy dana osoba z nami flirtuje. Warto jednak wspomnieć też o tym, czy inni pracownicy są w stanie rozpoznać już rozpoczęty romans – otóż tak! Koleżanki czy koledzy z firmy z pewnością zauważą, że wasze dni urlopowe pokrywają się ze sobą, lub że oboje spóźniacie się do pracy w tym samym dniu, jakbyście przyjeżdżali pod siedzibę firmy wspólnie. Zwrócą uwagę też na to, że pozornie przypadkiem oglądaliście ostatnio ten sam film w kinie lub bez żadnego powodu zostajecie w pracy po godzinach.

Romans w pracy - objawy

Jeśli sama nie wiesz, czy chcesz zacząć relację czy nie, przyjrzyj się swojemu organizmowi. Chodzisz z głową w chmurach i nie skupiasz się na obowiązkach tak, jak zazwyczaj? Przestały interesować cię sprawy awansu i rozwoju kariery, bo skupiasz myśli na czymś innym? A może wreszcie – rozmyślasz o scenariuszach sytuacji, w których oboje moglibyście dać upust emocjom? Sama znasz najlepiej swoje ciało i psychikę i wiesz, kiedy jesteś w nietypowym stanie!

Zobacz także:

Jeśli czujesz takie objawy, pamiętaj jednak o tym, by odczekać kilka dni. Być może emocje przeminą, a Ty uznasz, że twoje wyobrażenia to tylko burza hormonów!

Pamiętaj, że twój wybranek może zachowywać się bardzo podobnie. Jeśli jest roztargniony, być może myśli o Tobie, a może o tym, czy zdoła ukryć planowany romans przed rodziną. Nie zapominaj o tym, że żonaty mężczyzna zmaga się z dylematami i może podchodzić do sprawy dużo ostrożniej. Nie bez powodu może też na kilka dni po wspólnie spędzonej nocy ograniczyć kontakt, by zebrać myśli i odnaleźć się w nowej sytuacji.

To Cię może zainteresować: Zdrada emocjonalna - czym jest? Jak poradzić sobie i żyć po zdradzie emocjonalnej męża?

Romans w pracy z żonatym - czy warto?

,,Mam romans w miejscu pracy” brzmi jeszcze akceptowalnie – co innego z przypadkiem ,,mam romans w pracy z żonatym mężczyzną”. Namiętność, chwile uniesienia, a potem wspólna miłość aż po grób… albo rozpad obydwu rodzin. Skąd wiedzieć, jak to się skończy?

Nie bez powodu porównaliśmy romans w pracy do eterycznej, szkolnej miłości pełnej nierealnych marzeń. Zarówno żonatemu wybrankowi, jak i Tobie może się wydawać, że jesteście dla siebie stworzeni. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy takiego wrażenia nie dopełnia cała otoczka tajemniczości i adrenaliny, wynikającej z przymusu ukrywania się nie tylko przed małżonką, ale także przed pracownikami.

Niestety często cudowny związek dwojga współpracowników kończy się właśnie wtedy, gdy cały romans wychodzi na jaw i dochodzi do konfrontacji z rzeczywistością. Może zdarzyć się, że nawet całkowicie przestaniecie odczuwać namiętność, kiedy podniecająca adrenalina zniknie, a wy wejdziecie we wspólną rutynę. Wchodząc w taki romans, zastanów się, czy naprawdę czujesz coś do twojego wybranka, czy może to mityczna zakazana miłość smakuje ci najbardziej?

Romans w pracy – konsekwencje

W najgorszym scenariuszu, romans w miejscu pracy może skończyć się utratą stanowiska – jednak pracodawca nie może zwolnić zakochanych podwładnych ot tak. Dopóki osobiste relacje nie zagrażają interesowi firmy, zwolnienie jest bezprawne i można odwołać się do niego w sądzie pracy.

Najczęściej jednak burzliwy, biurowy romans wiąże się z zaniedbywaniem obowiązków, co jest już solidną podstawą do wydalenia niesumiennego pracownika z pracy. Zwierzchnik może więc zwolnić pracownika, jeśli udowodni, że w czasie pracy dochodziło do spotkań towarzyskich lub poważnych zaniedbań zawodowych.

Sprawa jest najbardziej skomplikowana w przypadku, w którym jedna ze stron oskarża drugą o mobbing. Ujawnienie płomiennego romansu często kończy się powrotem do rzeczywistości, a w rezultacie – końcem związku i wspólnymi oskarżeniami. Takie ,,słowo przeciwko słowu” w większości przypadków nie pozwala na stwierdzenie, kto właściwie jest winien, a kto kłamie pracodawcy w żywe oczy. Niesłuszne oskarżenie kogoś o mobbing, a w ekstremalnych przypadkach – nawet o molestowanie, najczęściej kończy się na drodze sądowej.

Jeśli pozostaniemy na stanowisku, konsekwencją może stać się odrzucenie przez współpracowników. Romans w pracy wzbudza wiele emocji – nawet w osobach, z którymi nie mieliśmy kontaktu. Po ujawnieniu związku może się okazać, że na pozór neutralne lub przyjazne nam osoby staną się naszymi wrogami, przez co codzienna praca zespołowa zostanie zaburzona.

Konsekwencje obejmują też nasze życie osobiste. Jeśli romans wiąże się ze zdradą obecnego partnera, to najprostsza droga do rozbicia rodziny i utraty szacunku wśród rodziny czy przyjaciół. Szykanowanie dotyczyć będzie oczywiście nie tylko osoby, która zdradziła, ale też samego kochanka lub kochanki.

Chyba najbardziej bolesną konsekwencją okazuje się jednak złamane serce. Jeśli mężczyzna zrezygnuje ze związku, kiedy tylko ktoś odkryje wasz romans, powrót do normalności może zająć długie miesiące. Ból będzie jednak jeszcze większy, jeśli wejdziecie w jawny związek, a po jakimś czasie on zdradzi cię z inną kobietą – podobnie, jak wcześniej zdradził swoją żonę.

Zanim podejmiemy decyzję o romansie, warto spojrzeć na sprawę obiektywnie i rozważyć wszelkie możliwe scenariusze. Osoba ze złamanym sercem (lub zrujnowanym życiem rodzinnym) może doprowadzić do ludzkiej tragedii, byle zniszczyć niedoszłego kochanka!

Przeczytaj także: Nie chcesz zdradzać: zacznij nad sobą pracować!