Bezpieczeństwo i ochrona

Właściwie na każdym wyjeździe przyda ci się podstawowa apteczka złożona z plastrów, bandaży elastycznych, środków dezynfekujących i podstawowych leków. Apteka nie zawsze będzie w pobliżu. Pamiętaj o ochronie UV, zabierając ze sobą kremy z filtrem, środki do pielęgnacji skóry, a także okulary przeciwsłoneczne i nakrycia głowy. Nie wszystkie dobrze ci znane produkty, z których korzystasz w swoim miejscu zamieszkania, będą dostępne na miejscu. Pamiętaj, że spokój waszego urlopu mogą zakłócać owady. Ukąszenia i użądlenia nie należą do przyjemności. Zadbaj o produkt, który przyniesie natychmiastową ulgę, np. bite away® – opatentowany wyrób medyczny bezpieczny dla alergików, kobiet w ciąży i dzieci w każdym wieku, który łagodzi ból, obrzęk i swędzenie, dzięki wykorzystaniu skoncentrowanego ciepła. Objawy powinny ustąpić po kilku sekundach. Niektórzy z nas podróżując autokarem lub autem, doznają przykrych objawów choroby lokomocyjnej. Je również można złagodzić, stosując preparaty dostępne w aptece, a nawet w zwykłych sklepach.

Na urlop własnym autem? Nie zapomnij o przeglądzie!

Rodzinny wyjazd własnym autem to świetny pomysł, bo gwarantuje niezależność. Przed wyjazdem konieczny jest jednak dokładny przegląd pojazdu. Przede wszystkim skontroluj poziom oleju i upewnij się, że nie ma wycieku. Podczas dłuższej trasy może on doprowadzić do poważnej awarii. Sprawdź również, czy silnik pracuje równomiernie. Jeśli coś cię zaniepokoi, koniecznie udaj się do mechanika. Kontrola układu hamulcowego zapewni bezpieczeństwo, zaś opon i zawieszenia komfort w dłuższej podróży. Nie zapomnij także o drobiazgach takich jak filtr powietrza, płyn do spryskiwaczy czy wycieraczki. Ruszając w drogę, pamiętaj, że nie tylko ty spieszysz się na urlop i zachowaj na trasie szczególną ostrożność. Wypadki często zdarzają się w trakcie słonecznej pogody, gdy kierowcy pozwalają sobie na więcej.

Ubezpieczenie i dokumenty

Szczególnie jeśli wyruszasz za granicę, zadbaj o ubezpieczenie dla całej rodziny. W krajach Unii Europejskiej oraz Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu wystarczy wyrobienie przed wyjazdem karty EKUZ, by w razie potrzeby skorzystać na miejscu z pomocy medycznej refundowanej przez NFZ. Wybierając się dalej, nie zapomnij o odpowiedniej polisie. Dokładnie wczytaj się w ogólne warunki ubezpieczenia lub skonsultuj ze specjalistą, a także weź pod uwagę, jakie aktywności podejmiesz na miejscu. W bardziej egzotycznych krajach wymagane lub wskazane będzie szczepienie na niektóre tropikalne bądź rzadko pojawiające się w Europie choroby. Przynajmniej 2 miesiące przed wyjazdem sprawdź ważność paszportów twoich bliskich, jeśli są wymagane do przekroczenia granicy. Jeżeli korzystasz z transportu lotniczego lub innych ponadregionalnych środków transportu, najlepiej wydrukuj wszystkie dokumenty podróżne, podobnie jak ubezpieczenie. Na niektórych lotniskach nie wystarczy wersja mobilna.

Komfortowa podróż

Zobacz także:

Dłuższe podróże bywają uciążliwe, zwłaszcza dla najmłodszych, niezależnie od środków transportu. Aby uniknąć stresu, zadbaj między innymi o ich rozrywkę, zabierając ze sobą elektroniczne gadżety lub rodzinne gry karciane. Wspólna zabawa z pewnością odwróci uwagę od ewentualnego dyskomfortu. Nie zapomnij o zapasie wody lub innych płynów, a także pomyśl o butelce wielokrotnego użytku lub bidonie. Może ona okazać się przydatna na przykład na lotnisku. Jeśli będzie to konieczne, zadbaj o prowiant na drogę.

Prognoza prawdę ci powie

Tuż przed wyjazdem koniecznie sprawdź prognozę pogody. To od warunków atmosferycznych zależeć będzie ostateczna kompozycja urlopowej garderoby. Cienkie płaszcze przeciwdeszczowe nie zajmują wiele miejsca w walizce, a mogą uratować twoich bliskich przed przemoknięciem do suchej nitki. W wielu popularnych urlopowych destynacjach pogoda bywa kapryśna. Zatroszcz się także o odpowiednie obuwie dla wszystkich członków rodziny, szczególnie gdy pragniecie pokonywać pieszo wiele kilometrów. Buty trekkingowe czy odpowiednie obuwie sportowe do poruszania się po mieście potrafią zrobić w tej kwestii ogromną różnicę.

Dobre przygotowanie się do wyjazdu sprawi, że na urlop zabierzesz jeszcze jedną bezcenną rzecz – doskonały humor!