Zimne stopy i dłonie to nie tylko objawy chorób krążenia, ale także normalna reakcja organizmu na niskie temperatury. Do kończyn dostarczana jest po prostu mniejsza ilość krwi niż do reszty ciała przez co ochładzają się najszybciej. Inne przyczyny to stres, w jego wyniku czasem dochodzi do zaburzenia w krążeniu krwi oraz choroby układu krążenia. Szczególnie u osób wysoko reaktywnych, tzn. łatwo ulegających zarówno pozytywnym, jak i negatywnym emocjom wytwarza się w organizmie nadmiar katecholaminy – związku chemicznego, który silnie kurczy obwodowe naczynia krwionośne. To właśnie przez katecholaminę czujemy jak w sytuacjach stresowych nasze dłonie robią się lodowate. Osoby tak wrażliwe powinny przede wszystkim pamiętać o ciepłych rękawiczkach, skarpetach i butach w zimie. Pomocne może być też regularne korzystanie z sauny.

Zimne ręce i stopy to też często reakcja organizmu na uciskające skarpetki lub bransoletki oraz siedzący tryb życia.
Problem z zimnymi stopami i dłońmi mają też często palacze ponieważ nikotyna powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych.

Marznięcie stóp i rąk to też jednak objaw chorób krążenia takich jak miażdżyca, niewydolność serca czy objaw Raynauda - napadowe zaburzenie ukrwienia palców dłoni które często towarzyszy poważniejszym chorobom.
Mając problem z lodowatymi kończynami najlepiej udać się do lekarza na badania i ustalić przyczynę.