Badania cytologiczne - co powinnyśmy o nich wiedzieć? 

Cytologia to badanie, które ma stwierdzić czy w szyjce macicy występują zmiany. W praktyce oznacza to, że dowiemy się, czy na jej powierzchni występują komórki, których nie powinno tam być.

W trakcie wizyty u ginekologa warto wybrać cytologię płynną, która w przeciwieństwie do tej tradycyjnej pozwala na wykonanie innych badań z tego samego materiału w tym, jak obecnie uważa się, najważniejszego w profilaktyce raka szyjki macicy, czyli badania na obecność wysokoonkogennych typów HPV (HPV HR).

Dopiero te dwa badania razem dają nam możliwość kompleksowej oceny sytuacji i kwalifikacji nas jako pacjentek do:

  • w przypadku braku nieprawidłowości - badania za rok
  • dla nieprawidłowego wyniku cytologii - powtórzenia badania za pół roku lub wykonania pogłębionej diagnostyki
    • nieprawidłowości mniejsze: lisl i ascus – za pół roku

    • nieprawidłowości większe: HSIL – konieczna dalsza szybka diagnostyka (min kolposkopia) w celu wykluczenia nowotworu oraz wdrożenia leczenia

Co zmienia pojawienie się DeflaGynu®

Dotychczas wiadomość o nieprawidłowych wynikach cytologii, w tym występowaniu zmian wywołanych wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), oznaczała nerwowe czekanie 6 miesięcy na powtórzenie badań, bez podejmowania żadnych kroków. Pojawienie się DeflaGynu® oznacza, że mamy do dyspozycji preparat, który wspomaga remisję i regresję mniejszych zmian w obrębie szyjki macicy, jednocześnie umożliwiając szybszą regenerację nabłonka i eliminacje czynnika powodującego zmiany w komórkach. Należy pamiętać, że dotyczy to tych z nas, które zgodnie z decyzją lekarza kwalifikują się do grupy oczekiwania.

Jak działa żel DeflaGyn®?

DeflaGyn działa na warstwę zaatakowaną przez wirusa, pozwala jej się złuszczyć i dzięki temu możemy zapobiec dalszemu rozwojowi stanów chorobowych. Wyłapuje wirusy, bakterie oraz grzyby z powierzchni szyjki macicy i pochwy, hamuje ich rozprzestrzenianie się i dzięki silnemu działaniu antyoksydacyjnemu neutralizuje szkodliwe oksydacyjne działanie tych patogenów. Dodatkowo ma kwaśne pH co sprzyja rozwojowi prawidłowego mikrobiomu pochwy.

Efekt? Pomoc w eliminacji wirusa HPV odpowiedzialnego za 99,9% wszystkich raków szyjki macicy i wsparcie rozwoju prawidłowego mikrobiomu pochwy.

Żel dopochwowy DeflaGyn® jest wyrobem medycznym dostępnym bez recepty. Dlaczego jednak należy stosować go wyłącznie po konsultacji z lekarzem? 

Podstawą jest wykonanie badania cytologicznego i HPV. W zależności od ich wyniku i przyjętego schematu postępowania możemy zastosować preparat DeflaGyn®. Żel może być stosowany u pacjentek z obecnością wirusa HPV i/lub wynikami cytologicznymi: ASC-US (Atypowe komórki nabłonka płaskiego o nieokreślonym znaczeniu) lub LSIL (zmiany małego stopnia w komórkach nabłonka płaskiego), czyli w przypadkach nieprawidłowości mniejszych, kiedy pacjentce zalecane są badania kontrolne za 6 miesięcy.

Zobacz także:

Jak należy stosować żel DeflaGyn®?

Dla skutecznej terapii i poprawy stanu szyjki macicy DeflaGyn® należy stosować przez 3 miesiące - w 3 seriach po 28 dni. Aplikacja jest niezwykle prosta - jednorazowy aplikator wystarczy uzupełnić żelem znajdującym się w butelce, a następnie wprowadzić do ujścia szyjki macicy. Preparat najlepiej stosować tuż przed pójściem spać, dzięki czemu żel optymalnie się rozmieści.

Więcej informacji o stosowaniu i działaniu żelu dopochwowego DeflaGyn® znajdziecie na stronie deflagyn.pl.

PS Czeka tam na Was również mnóstwo treści przygotowanych przez lekarzy specjalistów, którzy obszernie wyjaśniają zagadnienia z zakresu cytologii i HPV.

 

Żel dopochwowy DeflaGyn® należy stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem.

Żel dopochwowy DeflaGyn® to wyrób medyczny. Składniki odpowiadające za jego działanie to: wysoce dyspergowany dwutlenek krzemu, kwas cytrynowy, selenian sodu. Jedna dawka to 5 ml płynu dopochwowego.

Przeciwwskazania:

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników produktu, jednoczesne stosowanie produktów pozostających w pochwie (np. pierścienie dopochwowe).