Kobiecość – co to jest? Cechy kobiecości

Zastanawiasz się, czym jest ta mityczna kobiecość? Co to znaczy, gdy mężczyzna mówi, że kobieta jest kobieca? Jakie są charakterystyczne cechy kobiecości? Warto mieć na uwadze, że kobiecość jest pojęciem abstrakcyjnym, stanowi zespół cech, które tradycyjnie przypisywane są płci żeńskiej. Nie oznacza to jednak, że każda kobieta powinna na siłę dostosowywać się do danego schematu, jako ludzie jesteśmy bowiem bardzo różni i to czyni nas wyjątkowymi na tle innych.

Cechy kobiecości sprawiają, że różnimy się od mężczyzn i jesteśmy dla nich bardziej pociągające, a także doskonale się z nimi uzupełniamy.

Współcześnie odchodzi się od tradycyjnego modelu kobiecości, wiążącego się z jej rolą matki i opiekunki domowego ogniska. Dzięki temu kobiety mogą się realizować na wielu poziomach, ale często czują się zmęczone i mają wrażenie, że zostały „odarte” z czegoś dla nich ważnego.

Zobacz też: Fotografując kobiety stworzyła "Atlas Piękna": te zdjęcia Was zachwycą!

Zatem – czym jest kobiecość? Cechy najczęściej przypisywane kobiecym kobietom to:

- wrażliwość - to właśnie płeć piękna uważana jest za tą, która potrafi cieszyć się pięknem natury, wzruszyć po usłyszeniu pięknej piosenki czy przeczytaniu wiersza. Kobieca wrażliwość przejawia się również w chęci do pochylania się nad słabszymi, pomagania innym, okazywania troski i łagodzenia sporów,

- troskliwość – kobiety, jako te, które są naturalnie stworzone do roli matek, mają w sobie troskliwość, którą później obdarzają swoje potomstwo. Pomijamy tutaj przypadki matek znęcających się nad dziećmi, ponieważ są one skutkiem chorób i traumatycznych doświadczeń. Zdrowa kobieta pragnie opiekować się swoimi dziećmi i zapewnić im jak najlepsze warunki do rozwoju. Jest to zatem kolejna cecha ściśle związana z kobiecością. Panie okazują ją nie tylko dzieciom – często także swoim partnerom i innym, bliskim im osobom,

Zobacz także:

- piękno – nie chodzi tutaj wyłącznie o perfekcyjny wygląd. Nie każda kobieta jest przecież obdarzona wybitną urodą. To piękno płynące z wewnątrz, a na zewnątrz dbałość o siebie – niekoniecznie o pełny makijaż, ale z pewnością podkreślimy swoje piękno poprzez dbałość o higienę, pielęgnację, zdrowie. Wskazana jest zrównoważona dieta i prowadzenie zdrowego stylu życia,

- delikatność – kobieta kobieca kojarzy się z delikatnością. Panie nie są tak silne fizycznie jak mężczyźni; w delikatny, łagodny sposób obchodzą się z innymi. Mężczyźni kochają delikatność, bo przy takiej kobiecie mogą się poczuć silni, chcą być dla niej wsparciem, jej silnym ramieniem,

- emocjonalność – kobiecość utożsamiana jest też z emocjonalnością. Płeć piękna znacznie łatwiej okazuje swoje emocje, bo w jej przypadku jest na to społeczne przyzwolenie. Łzy kobiety nie wywołują u nikogo zdziwienia, natomiast mężczyzna przez wielu może zostać uznany za słabego.

To tylko niektóre cechy, które najczęściej, w sposób tradycyjny przypisuje się kobietom. Warto jednak zauważyć, że wraz z ewolucją tego pojęcia i zmianami na przestrzeni dziejów zaczyna się doceniać u kobiet także takie cechy jak: ambicja, pewność siebie, inteligencja, seksapil.

Jak odkryć w sobie kobiecość?

Odkrywanie kobiecości wiąże się ściśle z akceptacją siebie i swojego ciała. Możemy założyć najpiękniejszą sukienkę, zrobić perfekcyjny makijaż, a od środka nadal czuć się źle ze sobą. Kobiecość odkrywamy więc przede wszystkim w sobie, nie na zewnątrz. To drugie przyjdzie samo, gdy zajmiemy się na początku naszym wnętrzem.

Warto odpowiedzieć sobie na pytanie: dlaczego nie czuję się kobieca? Może się okazać, że idą za tym głębsze zranienia, które będą wymagały przepracowania u specjalisty. Jeżeli jednak tak nie jest, a my wciąż nie czujemy się kobiece, zastanówmy się: czym według nas jest kobiecość? Czy mamy w głowie jakiś model idealnej kobiety, do którego usilnie próbujemy dążyć, a jednocześnie nie umiemy mu sprostać?

Z pomocą mogą nam też przyjść różne kursy i szkolenia, często prowadzone przez profesjonalistów. Mają one na celu odkrycie swojej kobiecości, uwolnienie wewnętrznego ja, przełamanie dotychczasowych barier.

Pamiętajmy jednak o najważniejszym – nie istnieje żadna właściwa odpowiedź na pytanie czym jest prawdziwa kobiecość. Kobiety różnią się od siebie, podobnie jak mężczyźni między sobą. Możesz być zwariowaną hippiską, tradycyjną matką, seksowną uwodzicielką, ambitną uczoną. Najważniejsze, żebyś była sobą i czuła się dobrze we własnej skórze, a wtedy na pewno odkryjesz swoją kobiecość.

Zobacz też: Aktorka Aleksandra Popławska: "Nawet silne kobiety mają swoje słabości" [WYWIAD]

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Good Old Movies (@goodoldmovies) Cze 15, 2020 o 1:16 PDT

Jak rozwijać swoją kobiecość?

Rozwijanie kobiecości to po prostu rozwijanie siebie i swoich zainteresowań. Ważne jest zatem, by poświęcać sobie czas i uwagę, nie zaniedbywać dbałości o siebie, słuchać swojego ciała. Warto co jakiś czas zrobić coś specjalnego tylko dla siebie – czy to będzie wizyta w spa, wycieczka w góry, wyjazd za miasto – wszystko zależy już od naszej inwencji twórczej i osobistych preferencji. Rozwijanie kobiecości nie jest trudne, ale wiele z nas w pogoni za obowiązkami zwyczajnie zapomina o dopieszczaniu właśnie siebie.

Jak podkreślić swoją kobiecość?

Podkreślanie swojej kobiecości nie musi oznaczać jedynie zakładania butów na szpilkach i malowania ust na czerwono, choć też jest tego elementem.

Jeżeli zależy nam na tym, by wyglądać tradycyjnie kobieco, to warto zaopatrzyć się w:

- kosmetyki kolorowe,

- sukienki,

- ubrania w pastelowych kolorach oraz odcieniach czerwieni,

- buty na obcasie,

- dodatki: torebki, biżuterię, apaszki itp.

Z kobiecością kojarzy się wszystko to, czego raczej nie zakładają mężczyźni. Są to zatem: sukienki, spódnice, mini. Gdy je zakładamy, od razu przyciągamy uwagę płci przeciwnej. Podobnie jest ze szpilkami i wszystkimi butami na obcasie. Zauważa się też, że odcienie pastelowe, zwłaszcza różowe i niebieskie wpływają na nasze lepsze samopoczucie. W czerwieni natomiast wyglądamy pociągająco i seksownie, a same czujemy się bardziej pewne siebie. Podkreślanie kobiecości to podkreślanie atutów swojej urody – jeśli masz piękne usta, to warto to uwydatnić. Jeżeli Twoje nogi są zgrabne, to możesz się nimi pochwalić i ubrać coś, co je odsłoni. Przydatne są również wszelkie dodatki w postaci biżuterii, które podkreślają piękno i indywidualizm.

Jak odzyskać swoją kobiecość?

Jeśli mamy wrażenie, że nasza kobiecość została utracona, to warto przyjrzeć się sobie i zastanowić się, w którym momencie to się stało i co było tego przyczyną. Może być tak, że w natłoku codziennych obowiązków przestałyśmy o siebie dbać. Albo przez czyjąś przykrą uwagę zamknęłyśmy się w sobie. Przyczyn może być wiele, dlatego tylko my same możemy do tego dotrzeć. Jeśli nie jesteśmy w stanie tego zrobić, przydatna będzie wizyta u psychologa, by móc z nim porozmawiać o swoim poczuciu bycia niekobiecą. Może się także okazać, że to tylko nasze negatywne myślenie na własny temat, natomiast na zewnątrz wyglądamy kobieco i jesteśmy odbierane przez otoczenie jako osoby ciepłe i wrażliwe, czyli tradycyjnie jako kobiece. Warto to zweryfikować poprzez rozmowę z bliskimi nam osobami. Często patrzymy na siebie zbyt krytycznie i za wiele od siebie wymagamy.

Jak dbać o kobiecość?

Dbanie o kobiecość jest ściśle związane z dbałością o siebie. Ciężko czuć się kobiecą w stanie zmęczenia, natłoku obowiązków, nadmiernego stresu czy choroby. Pamiętajmy zatem, by sprawiać sobie drobne przyjemności, prowadzić zrównoważony, zdrowy styl życia, wysypiać się i pić dużo wody. Wskazane są również regularne ćwiczenia fizyczne. Warto także otaczać się pogodnymi osobami, które sprawiają, że nasze samopoczucie staje się lepsze, zaś unikać osób trudnych i toksycznych. Zdajemy sobie sprawę, że współcześnie trudno jest znaleźć czas dla siebie, ale bądź konsekwentna w tym, że jeden dzień w tygodniu poświęcasz bardziej sobie niż wszystkim i wszystkiemu dookoła. Weź aromatyczną kąpiel, umów się na wizytę do kosmetyczki czy fryzjera, wybierz się do kina. Zrób cokolwiek, co sprawi, że zaopiekujesz się sobą - w ten sposób zadbasz o swój stan emocjonalny oraz fizyczny.

Kobieta kobieca jest dla siebie dobra i wie, że zasługuje na to, co najlepsze. Pragnie czuć się szczęśliwa, a innych obdarzać ciepłem i życzliwością.