Problemy trawienne to częsta przypadłość świąteczna kiedy trudno nam się oprzeć wielu pysznym, nie zawsze dietetycznym potrawom. Najprostszym i najzdrowszym sposobem na pobudzenie swojego trawienia jest sięgnięcie po ziołowe napary i dodawanie ziół do potraw.

Imbir – to kłącze które świetnie wpływa na pobudzanie śliny i soków żołądkowych. Dodatkowo imbir pomaga też łagodzić nudności. Aby wypić imbirową herbatkę wystarczy zalać starte kłącze gorącą wodą i odczekać kilka minut. Można też dodawać imbir do czarnej i zielonej herbaty. Imbir dodatkowo mocno rozgrzewa, co przydaje się zimą.

Kminek – ta popularna przyprawa dodawana jest do ciężkostrawnych dań (np. bigosu) nie tylko po to, aby podnieść jej walory smakowe, ale także aby pobudzić trawienie. Dzięki temu zapobiegamy wzdęciom! Olejek eteryczny z kminku działa też rozkurczowo i pobudza wydzielanie soków żołądkowych.

Koper włoski – ma podobne działanie jak kminek. Wspomaga trawienie i działa rozkurczowo. Napar parzymy przez 10 min pod przykryciem, a następnie przecedzamy i powoli pijemy. W aptekach i sklepach zielarskich znajdziemy też koper w gotowych torebkach expresowych.

Mięta pieprzowa – świetnie pomaga w przypadku nieżytów żołądka i niestrawności. Zawiera olejki eteryczne i związki flawonoidowe, a także witaminę C. Napar z mięty należy pić po posiłku. Można go też zastąpić popularnymi kropelkami miętowymi dostępnymi w aptekach.

Melisa lekarska – znana przede wszystkim z działania uspokajającego, także na układ trawienny. Idealna  w połączeniu z miętą w proporcjach 1:2 (łyżeczka mięty na dwie łyżeczki melisy).