Pełnia Koźlęcego Księżyca już dzisiaj 

Przed nami kolejna pełnia 2022 roku. Możemy ją zaobserwować na niebie co 29,5 dnia, kiedy Księżyc znajduje się dokładnie naprzeciwko słońca. To spektakularne zjawisko co miesiąc wywołuje wiele zachwytów, a astrologowie przypisują mu duże znaczenie i wpływ na nasze życia. W tym roku obserwowaliśmy już Wilczy Księżyc, Pełnię Śnieżnego Księżyca, Robaczy Księżyc, Pełnię Różowego Księżyca, Kwiatowego Księżyca i Truskawkowy Księżyc.  

W 2022 r. Pełnia Koźlęcego Księżyca wypada 13 lipca. Na niebie będziemy mogli ją zaobserwować o godzinie 20:38. Skąd wzięła się jej szczególna nazwa? Nadawanie określonych przydomków do każdej pełni wywodzi się z tradycji rdzennych plemion zamieszkujących północno-wschodnią część Ameryki Północnej. Nazwy odnoszą się zazwyczaj do zmian, które możemy zaobserwować danego miesiąca w przyrodzie, a także do plonów i zbiorów. Lipcowa pełnia, zwana “koźlą”, nawiązuje do jeleni, którym w tym czasie odrasta poroże. Pełnia istnieje również pod nazwą “burzowa” i odnosi się ona bezpośrednio do zmian atmosferycznych, a konkretnie, letnich burz.  

Superpełnia Księżyca w lipcu 

W tym miesiącu na niebie zaobserwujemy aż dwa niezwykłe zjawiska. Oprócz Pełni Koźlęcego Księżyca wystąpi także superksiężyc. Czym dokładnie jest? Superksiężyc, inaczej nazywany superpełnią pojawia się cyklicznie i wynika z faktu, że orbita po której porusza się księżyc nie jest idealnie okrągła. Jest to potoczna nazwa Księżyca w pełni, znajdującego się w maksymalnym perygeum swojej orbity, czyli znajduje się najbliżej Ziemi, jak to tylko możliwe. Według NASA, w tym położeniu Księżyc jest dla nas o 14% większy i świeci do 30% jaśniej niż w apogeum i dlatego wygląda tak zjawiskowo.  

Pełnia Koźlęcego Księżyca - jak na nas wpłynie?  

Pełnia od wieków budzi zachwyt, ale też fascynację ludzi. Wiele z nas wierzy, że fazy Księżyca mają wpływ na ludzi i ich zachowanie. Dzisiaj naukowcy próbują zbadać czy te wierzenia zawierają w sobie jakieś ziarno prawdy. Część badaczy jest zdania, że pełnia Księżyca ma znaczny wpływ na nasz organizm.  

Badania wykazały m.in., że Księżyc wpływa na naszą jakość snu. Superksiężyc jest większy i jaśniejszy, dlatego nasz organizm może mieć w jego trakcie problem z wytworzeniem melatoniny, czyli hormonu związanego z naszym snem. Wydziela się ona po zmroku, kiedy panuje odpowiednie zaciemnienie. Możemy więc potrzebować więcej czasu żeby zasnąć, a nasz sen będzie skrócony o kilkanaście minut. A co zdaniem astrologów zwiastuje Pełnia Koźlęcego Księżyca? 

Nie mają oni wątpliwości, że superpełnia zwiastuje pewne wydarzenia, przypisane odpowiednim znakom zodiaku. Lipcowa pełnia jest w znaku Koziorożca, a więc wpłynie na naszą dojrzałość i odpowiedzialność. Reprezentuje on pracę, ambicję i autorytet. Słońce znajduje się natomiast w emocjonalnym Raku, po którym możemy oczekiwać zwiększonej empatii i stabilności. Według astrologów tym roku Pełnia Koźlęcego Księżyca ma sprzyjać aż czterem znakom: Baranowi, Rakowi, Wadze i Koziorożcowi.