Podstawowa zasada komponowania sera z wykwintnym trunkiem jest prosta – jeśli połączenie wszystkim smakuje, to dobrze. Jeśli czeka Was jednak ważne przyjęcie i nie macie ochoty na samodzielne poszukiwania i eksperymenty – możecie zaufać sprawdzonym parom.

Wydobyć z sera i wina wszystko, co najlepsze

Wino umiejętnie dobrane do konkretnego gatunku sera podkreśli jego smak i wydobędzie z niego wszystko to, co najlepsze. Na przykład: kremowe sery ze sporą zawartością tłuszczu mogą zalepiać kubki smakowe, zmniejszając wyczucie smaku i aromatu czerwonego wina. Dlatego też warto pamiętać o tym, aby jeść je małymi kęsami. Oprócz tego można wyróżnić następujące podstawowe zasady:

  • Ciężkie, tłuste sery zestawiaj z winem musującym, a słone - ze słodszym trunkiem.
  • Sprawdzonym połączeniem jest ser i wino z tego samego regionu.
  • Wino i ser dla lepszego smaku i aromatu powinny być podawane w odpowiedniej temperaturze. Ser dobrze jest wyjąć z lodówki godzinę przed podaniem, a wina białe, różowe i musujące podawać schłodzone. Czerwone wino można z kolei serwować nawet w temperaturze pokojowej, ewentualnie schłodzone tylko delikatnie.

Niezawodne połączenia wina i sera

Wino czerwone

Ze względu na intensywny smak, aromat i toniczność gości na naszych stołach jesienią i zimą, kiedy to doskonale łączy się z serami o podobnie silnym smaku. Trzeba pamiętać przy tym, że im smak sera jest intensywniejszy, tym wino powinno mieć słodszy posmak. Ten trunek najlepiej podawać do baskijskiego sera Etorki, sera z mleka owczego lub brie.

Wino białe

Zobacz także:

Łagodny smak i owocowa nuta sprawiają, że wino białe wiedzie prym późną wiosną i latem. Cytrusowy posmak i poczucie świeżości trunku, które towarzyszą każdemu łykowi białego wina, idealnie komponują się z kremowymi serami, takimi jak delikatny camembert, świeży ser kozi czy inny delikatny ser pleśniowy w skórce, np. Castello White.

Wino różowe

Podobnie jak w przypadku wina białego, różowe najchętniej pijemy, kiedy za oknem panuje ciepła aura. Doskonały towarzysz posiłków, którego owocowy smak idealnie komponuje się z takimi serami jak grecka feta, francuski Gruyère czy szwajcarski Appenzeller.

Wino musujące

Bąbelki tego trunku wspaniale łagodzą smak cięższych kremowych serów. Łagodnie maślany Triple Crème, camembert z posmakiem grzybów czy intensywny w smaku Epoisses podawaj z francuskim szampanem albo hiszpańskim winem musującym Cava.

Wina deserowe

Wśród win deserowych łatwo wyróżnić kilka gatunków, które łączy słodycz, dzieli jednak intensywność doznań smakowych i sposób produkcji.

  • Porto – portugalskie wino o wyraźnym waniliowo-korzennym smaku. W zależności od słodkości odmian trunku, Porto można podawać np. z niebieskimi serami, takimi jak angielski Stilton. Sprawdzi się też w zestawieniu z serami o owocowym lub orzechowym posmaku, np. portugalskim Azeitao, czy francuskim Gruyère.
  • Sherry – hiszpańskie wino z wyczuwalnym posmakiem orzechów i fig. Najlepszy towarzysz słonych serów z regionu, np. Cabrales albo Mahon.
  • Sweet Riesling – do kieliszków gości nalej tym słodszą odmianę trunku, im cięższy i bardziej kremowy ser położysz na stole. Sweet Riesling tworzy doskonałą parę z niebieskimi serami pleśniowymi, a także z camembertem czy kremowymi serami szwajcarskimi.

Stwórz deskę serów do odpowiedniego wina

Jeśli dopiero uczysz się łączenia serów i wina, przygotuj deskę kilku różnych rodzajów sera. Sprawdzą się: ser kozi, długo dojrzewający ser żółty oraz sery z przerostem pleśni niebieskiej i porostem pleśni białej. Jeżeli serom towarzyszyć będą inne przekąski, takie jak owoce, orzechy czy bagietka, dla każdego gościa przygotuj po 50 g sera z każdego rodzaju. Razem z deską podaj do stołu kilka różnych gatunków wina i osobne kieliszki do każdego z nich. Smacznego!