Dlaczego w trakcie okresu zajadamy się czekoladą?

Nie wiem, czy istnieje na ziemi kobieta, która mając okres, albo będąc tuż przed nim nie zjadła chociażby kafelka czekolady. Pewnie większość z Was uśmiecha się teraz z niedowierzaniem myśląc, że w tym szczególnym czasie pochłania całą tabliczkę czekolady. Dlaczego tak się dzieje? W trakcie okresu w naszym organizmie zachodzą zmiany hormonalne. Na początku okresu spada poziom progesteronu i estrogenu, co powoduje, że stajemy się bardziej głodne. Spada również poziom serotoniny (hormonu szczęścia), a jednocześnie poziom kortyzolu (znany głównie jako hormon stresu) stale rośnie. Obniżenie poziomu hormonu dobrego samopoczucia w połączeniu ze wzrostem hormonu stresu powoduje, że pragniemy słodkich produktów, żeby poprawić sobie nastrój. 

Zagadka głodu czekoladowego została rozwiązana?

Chociaż powyższe wytłumaczenie jest dla nas przekonujące, to naukowcy postanowili zgłębić psychologiczne przyczyny głodu czekoladowego. Badania przeprowadzono na dwóch grupach kobiet: amerykańskich i hiszpańskich i zbadano czekoladowe pragnienia pań. Kobiety amerykańskie przyznały się, że najczęściej podjadają czekoladę w trakcie okresu, natomiast Hiszpanki najczęściej podjadają czekoladę w czasie obiadu i w pracy. Melanie McGrice, dietetyczka z Australii, tak podsumowała wyniki tych badań:

Po przejrzeniu bieżących badań uważam, że pragnienie czekolady przed naszym okresem jest mieszaniną fizjologii, psychologii i uwarunkowań kulturowych. Nasze zmiany hormonalne w dniach poprzedzających cykl menstruacyjny powodują, że czujemy się zestresowani i zmęczeni i chcąc sobie poprawić nastrój sięgamy po nasze ulubione i sprawdzone sposoby.

Czy to oznacza, że podjadamy czekoladę tylko dlatego, że przyzwyczaiłyśmy się do tego i nie ma to nic wspólnego z naszymi zmianami hormonalnymi?

Myślę, że dla większości z nas nie ma to znaczenia, bo i tak będziemy sięgać w trakcie okresu po czekoladę, bo po prostu poprawia nam ona samopoczucie i to jest najważniejsze. Mamy nadzieję, że ten cudowny poprawiacz nastroju nie zniknie, jak niedawno ostrzegali naukowcy. Chodzi o zmianę klimatu, który może przyczynić się do tego, że kakaowce, z których otrzymujemy czekoladę w ciągu kolejnych 40 lat mogą wyginąć!