1 GADŻETY

Twarz to nie podłoga. Nie trzeba jej szorować – twierdzą dermatolodzy. Na skuteczne oczyszczenie delikatnej skóry są ciekawe, niekoniecznie konwencjonalne sposoby. Oto krótki przegląd. Ze Stanów przyszła moda na oczyszczanie za pomocą technologii sonicznej. Wprowadzona w mikrodrgania szczoteczka potrafi głęboko oczyścić przestrzenie miedzy komórkami naskórka. Przemyśl to, jeśli męczą cię zaskórniki. Zmycie nawet mocnego make-upu samą wodą jest możliwe, jeśli użyjesz demakijażowi rękawicy z mikrofibry, której włókna zbierają wszystkie zanieczyszczenia. Hitem internautek jest OCM (oil cleansing method), czyli olejowe oczyszczanie skóry za pomocą mieszanki oleju rycynowego i olejku pielęgnacyjnego dobranego do rodzaju skóry. Ta ultrałagodna metoda nie narusza płaszcza hydrolipidowego skóry. Intrygującą japońską metodę mycia twarzy proponuje marka Menard. Podczas siedmioetapowego (tak!) rytuału spieniamy na skórze produkty (np. maskę lub lotion), które absorbują zanieczyszczenia.

2 NA MIARĘ

Żel, płyn z kwasami, pilingujacy puder. Jak dobrać idealną formułę do zmywania twarzy? Najlepsze wyjście to kompromis między potrzebami skóry a twoimi upodobaniami. Skuteczny kosmetyk oczyszczający powinien pozostawić skórę w stanie komfortu – bez uczucia suchości i ściągnięcia, ale też z wrażeniem matowej, nietłustej skóry. Jeśli po 10 minutach od jego użycia skóra zaczyna odbudowywać naturalny płaszcz ochronny (przestaje być „tępa” w dotyku) – dobrze wybrałaś. Mitem jest, że kosmetyk oczyszczający z dodatkiem kwasów przeznaczony jest tylko do cery tłustej i trądzikowej – delikatne kwasy nie tylko złuszczają, ale też nawilżają każdy typ skóry, nawet wrażliwą!

3 OTULENIE

 Kąpiel lub prysznic to nie tylko banalne zmycie zanieczyszczeń ze skóry. To seans aromakologiczny, który buduje doskonałe samopoczucie – orzeźwia lub wycisza. Nie istnieją reguły, które regulują rytm kąpielowego savoire-vivre’u. Możesz kąpać się o 6 rano w relaksujących olejkach, a wieczorem brać szybki energetyzujący prysznic. Albo odwrotnie. Ważne, byś pozwoliła skórze w międzyczasie odbudować naturalną ochronna warstwę lipidową (balsam nie jest w stanie jej w 100% zastąpić). Przyspieszysz ten proces, używając do mycia naturalnie natłuszczających kosmetyków (z olejkami lub miodem) lub coraz popularniejszych ekspresowych żeli pod prysznic z dodatkiem balsamu.