Zapalenie płuc - objawy

Zapalenie płuc to poważna choroba - stan zapalny pęcherzyków płucnych wywołują bakterie, wirusy lub inne drobnoustroje. Zapalenie płuc objawia się zazwyczaj wysoką gorączką, kaszlem i bólem w klatce piersiowej. U noworodków, niemowląt i małych dzieci jednak zapalenie płuc może nie dawać typowych objawów, bo ich system odpornościowy nie jest jeszcze w pełni dojrzały i słabiej reaguje. Dlatego łatwo przeoczyć początki choroby! Jak rozpoznać zapalenie płuc u dziecka, kiedy objawy nie są typowe? Na co zwrócić uwagę, by jak najszybciej rozpocząć leczenie zapalenia płuc u niemowlęcia?

Nietypowe objawy zapalenia płuc

Tzw. bezobjawowe zapalenie płuc to zapalenie płuc, które nie tyle nie daje żadnych objawów, co objawia się w nieoczywisty sposób, inaczej i słabiej niż u dorosłych. U dzieci nietypowe objawy tej ciężkiej choroby to:

  • apatia i senność
  • brak apetytu
  • trudności z jedzeniem i połykaniem
  • odmawianie przyjmowania płynów
  • zasinienie wokół ust

Każde odstępstwo od normy w zachowaniu dziecka albo nagła zmiana w codziennym rytmie powinna być sygnałem ostrzegawczym dla rodziców. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na nadmierną senność bądź wyjątkowe pobudzenie dziecka, niepokojące jest też odmawianie jedzenia i picia, a co za tym idzie - nieoddawanie moczu. To mogą być objawy zapalenia płuc u małego dziecka! Bezobjawowe zapalenie płuc leczy się tak samo jak zapalenie płuc, które objawia się gorączką i kaszlem - konieczne jest podanie antybiotyku.