Spotkanie na Riwierze Francuskiej może przynieść nowy etap w wojnie nerwów, jaką toczą między sobą była żona Cruise'a, Nicole, i jego obecna przyjaciółka Penelope. Media z amerykańskim Variety i włoskim Corriere Della Sera na czele spekulują, czy Hiszpanka przyjedzie z Tomem, jak Nicole zareaguje na spotkanie ze swoją następczynią, czy panie dumnie przespacerują się po tym samym czerwonym dywanie w dniu otwarcia imprezy, czy raczej będą unikać się jak ognia.

Konfrontacja aktorek interesuje świat nie tylko dlatego, że nigdy nie widziano ich razem. Do tej pory nikt nawet nie usłyszał, co o sobie myślą. Obie zachowują się tak, jakby ta druga w ogóle nie istniała. Jeśli jednak na rzecz spojrzeć chłodnym okiem, można odnieść wrażenie, że więcej je łączy, niż dzieli. Obie kochają aktorstwo, literaturę, balet, nie jedzą mięsa i zgodnie twierdzą, że najważniejsza jest dla nich rodzina. Wydaje się, że gdyby nie sytuacja, w której się znalazły, mogłyby... zostać przyjaciółkami.

Tom Cruise zamiast łagodzić ich wzajemne stosunki, wydaje się podsycać konflikt. Jest z Penelope, ale zapewnia, że Nicole nie przestaje być mu bliska: - Kocham Nic. Zawsze będę ją kochał - powtarza. Nie tylko nie przeszkadza mu to, że była żona bez przerwy do niego telefonuje, ale i sam śledzi każdy jej krok. Był pierwszą osobą, która zadzwoniła do Nicole, by pogratulować jej Oscara za GODZINY. Odezwał się w chwili, gdy po opuszczeniu uroczystej gali aktorka włączyła swój telefon komórkowy. Był w Nowej Zelandii, gdzie kręcił film OSTATNI SAMURAJ, musiał więc czekać na odpowiedni moment przy telewizorze. - Zawsze będę jej najwierniejszym fanem, chciałbym jeszcze kiedyś zagrać z nią w filmie - deklaruje. I sam mówi, że kobieta, która bez niego miała być nikim, zostawiła go w tyle. Był trzykrotnie nominowany do nagrody Akademii, ale nigdy jej nie dostał.

Kiedy Kidman wszędzie, gdzie się da, opowiada, jak wielką przyjemność sprawia jej podziw byłego męża, Penelope bez powodzenia stara się walczyć o dobrą pozycję w Hollywood. Pracuje dużo, ale filmy, w których gra, przechodzą bez echa i nic nie wskazuje na to, by zła passa szybko się skończyła. W karierze, którą wróżono Cruz po sukcesie filmu WSZYSTKO O MOJEJ MATCE, w którym zagrała jedną z głównych ról, przeszkadza jej hiszpański akcent. Nie ulega wątpliwości, że na polu zawodowym Kidman mocno przerosła ciemnowłosą piękność. Za role dostaje czterokrotnie wyższe gaże niż Hiszpanka. Wydaje się, że Penelope może przegrać z nią także w życiu prywatnym. Chociaż w mediach już dawno pojawiła się lista gości, których rzekomo Cruise zaprosił na ślub, z Melanie Griffith w roli druhny Penelope na czele, aktor odsuwa decyzję o kolejnym małżeństwie, stawiając swoją nową partnerkę w bardzo niezręcznej sytuacji.

Ze spokojem przyjął i to, że Nicole wydała ostatnio 16 mln dolarów (majątek aktorki szacowany jest na 200 mln) na zajmujący całe piętro apartament w Greenwich Village w Nowym Jorku. Widać z niego... okna mieszkania Penelope. Hiszpanka nie chce komentować niejasności, jakie ostatnio wkradły się w ich związek. W Cannes będzie mogła wziąć odwet na dziennikarzach za to, że od dłuższego czasu zamiast rozmawiać z nią o rolach i działalności charytatywnej (wspiera m.in. sierociniec prowadzony przez zakon Matki Teresy w Kalkucie), zagląda się do jej sypialni.

FANFAN TULIPAN, w którym zagrała, otwiera festiwal 14 maja. Pierwsza wersja filmu z Giną Lollobrigidą z 1951 r. cieszy się we Francji do dziś ogromną popularnością. Jego remake sprawi, że przynajmniej przez jeden dzień wszystkie oczy będą skierowane na Penelope. Za to Nicole zatriumfuje w finale: zagrała w pokazywanym w konkursie DOGVILLE Larsa von Triera. W Cannes ceni się duńskiego artystę, jest więc bardzo prawdopodobne, że Kidman wyjedzie z Francji z nagrodą. Trudno jednak wyobrazić sobie, że Penelope spędzi dwa tygodnie w Cannes, by w zależności od werdyktu poprawiać lub psuć nastrój Kidman. Ma już najwyraźniej dość nie tylko wojny z Nicole, ale i Toma.

Na planie remake'u filmu DR JEKYLL I MR HYDE zaprzyjaźniła się z Jude'em Lawem; mówi się nawet, że brytyjski aktor to jej nowa miłość. Czy w takiej sytuacji mogłoby dojść do wielkiego pojednania Kidman i Cruise'a? Jeśli nawet, pozycja Nicole w Hollywood jest na tyle wysoka, że już nikt nigdy nie powie o niej, że jest tylko żoną sławnego męża. 

Katarzyna Szczerbowska