Przeziębienie czy też grypa to choroby niezwykle specyficzne, których przebieg może być – w zależności od organizmu chorego – lżejszy bądź też cięższy. Niejednokrotnie ma miejsce sytuacja, w której wspomniana dolegliwość daje się nam we znaki na tyle mocno, iż nie jesteśmy w stanie wywiązywać się ze swoich codziennych obowiązków, takich jak chociażby praca zawodowa. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na fakt, że – w przypadku rodziców – wspomniana choroba odbija się szerokim echem na możliwości sprawowania opieki nad najmłodszymi. Co zrobić w takiej sytuacji?

Każdy rodzic doskonale zdaje sobie sprawę z faktu, iż – w momencie zachorowania – nie powinien on zbliżać się do dziecka; zwłaszcza, jeśli maluch nie może pochwalić się zbyt wysokim poziomem odporności. W takim przypadku wskazane jest więc unikanie kontaktu z najmłodszym członkiem rodziny. Problem pojawia się jednak w momencie, kiedy wychowujemy dziecko samodzielnie lub też dolegliwości chorobowe dotyczą obojga rodziców. Jeśli nie istnieje możliwość, aby dziecko – oczywiście wyłącznie na czas naszej choroby – pozostało pod opieką zaufanego członka rodziny, wówczas dobrym rozwiązaniem może okazać się skorzystanie z pomocy niani.

Niania nie tylko na co dzień

Zdecydowana większość rodziców wychodzi z założenia, że niania to osoba, do której obowiązków należy codzienna opieka nad dzieckiem. Naturalnie nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zatrudnili opiekunkę w pełnym wymiarze godzin, niemniej jednak warto zdawać sobie sprawę z faktu, że w rzeczywistości po pomoc niani możemy sięgać również wyłącznie sporadycznie, a więc na przykład w czasie naszej choroby. Zanim jednak rzucimy się w wir poszukiwania idealnej opiekunki do dziecka wertując liczne ogłoszenia niań, miejmy na uwadze, iż nie każda opiekunka sprawdzi się w roli niani zatrudnionej wyłącznie na czas choroby rodzica. Dlaczego?

Każde dziecko nieco inaczej reaguje na obecność obcych mu osób. Niektóre maluchy nawiązują kontakt w sposób nieśmiały, inne nie mają oporów przez podejściem do nieznanego im człowieka, a jeszcze inne reagują wręcz panicznym strachem. To oczywiście zupełnie normalne zachowanie, które – zważywszy na aspekty związane z bezpieczeństwem najmłodszych – niekiedy bywa wręcz pożądane. Problem pojawia się jednak w momencie, gdy nagle maluch zmuszony jest pozostać pod opieką nieznanej mu do tej pory niani. Co gorsza – z uwagi na stan zdrowia mamy bądź też taty – zostaje on poniekąd pozbawiony możliwości nieograniczonego kontaktu z rodzicem. Tego rodzaju sytuacje mogą wywołać w najmłodszych nerwowość, lęk, a nawet wpłynąć na ograniczenie zaufania w relacji z rodzicami. Właśnie z tego względu nianią na czas choroby rodzica nie powinna zostawać osoba przypadkowa.

Jeśli opiekunka, to profesjonalna

Obecnie na polskim rynku nie brakuje ogłoszeń niań, które – niekiedy za bardzo niską stawkę – są w stanie podjąć się opieki nad naszym maluchem. To kusząca propozycja zwłaszcza dla osób o mocno ograniczonych możliwościach finansowych. Naturalnie nie jest powiedziane, że niania pracująca za niższą stawkę zatroszczy się o dziecko gorzej, niż jej koleżanka oferującą ten sam rodzaj usług za dwukrotność wspomnianej stawki, niemniej jednak w przypadku choroby bezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wybór profesjonalnej niani. No właśnie, profesjonalnej czyli… jakiej konkretnie?

Wielu rodziców pozostaje w błędnym przeświadczeniu, jakoby zawód niani był profesją o charakterze wyłącznie dorywczym. W związku z powyższym często decydują się oni na zatrudnienie osoby nie posiadającej ani odpowiednich kwalifikacji, ani nawet solidnego doświadczenia w opiece nad najmłodszymi. To spory błąd zwłaszcza, że obecnie rynek oferuje usługi w pełni profesjonalnych opiekunek, dla których praca niani nie tylko nie jest zajęciem o charakterze dorywczym, ale dodatkowo stanowi prawdziwą pasję pozwalającą łączyć zainteresowania z możliwościami zarobkowymi.

Profesjonalne opiekunki do dziecka to osoby posiadające wykształcenie pedagogiczne lub/i mogące pochwalić się ukończeniem co najmniej kilku kursów związanych tematycznie z opieką nad najmłodszymi. Niejednokrotnie posiadają one także wieloletnią praktyką popartą referencjami od byłego pracodawcy. Dzięki wspomnianym cechom niania jest w stanie – w nawet bardzo krótkim czasie – znaleźć nić porozumienia z dzieckiem, tym samym skutecznie niwelując sytuację stresową, jaką może okazać się dla malucha konieczność poznania nowej osoby. Warto dodać, że bardzo często profesjonalne opiekunki do dziecka posiadają także przygotowanie medyczne, które jest wręcz nieocenione w przypadku… choroby rodzica. Dlaczego? Ponieważ często zdarza się, że maluch – pomimo zachowania środków ostrożności – i tak zostanie zainfekowany wirusem. W takim przypadku doświadczenie nabyte np. na oddziałach pediatrycznych okazuje się ogromną zaletą niani, podobnie zresztą jak kurs pierwszej pomocy uwzględniający zasady bezpiecznej opieki nad najmłodszymi.

Wykwalifikowana niania potrzebna od zaraz

Zatrudnienie w pełni profesjonalnej i kompetentnej opiekunki do dziecka jest w stanie zdjąć przysłowiowy kamień z serca rodziców, którzy do tej pory nie korzystali z usług niani. Ma to ogromne znaczenia zwłaszcza w momencie kiedy – z uwagi na chorobę – jesteśmy zmuszeni do ograniczenia kontaktu z maluszkiem. Gdzie zatem szukać niani z prawdziwego zdarzenia? Przede wszystkim na portalach branżowych. Tego rodzaju serwisy z natury zrzeszają wyłącznie wykwalifikowane opiekunki, gdyż w praktyce profil każdej niani poddawany jest skrupulatnej weryfikacji. Co istotne z punktu widzenia rodzica to fakt, iż w praktyce znalezienie opiekunki za pomocą wspomnianych serwisów jest wręcz... dziecinnie łatwe. Wystarczy bowiem wpisać w okienko wyszukiwarki interesującą nas frazę np. „niania w Łodzi”, a już po chwili naszym oczom ukażą się liczne ogłoszenia profesjonalnych niań gotowych do podjęcia pracy na obszarze wskazanego przez nas miasta.

Dolegliwości chorobowe takie jak gorączka, wymioty, bóle głowy czy mięśni są w stanie skutecznie pozbawić sił jednocześnie uniemożliwiając sprawowanie opieki nad dzieckiem. Pamiętajmy więc, aby – w przypadku choroby – nie wahać się sięgnąć po pomoc niani. Zwłaszcza, jeśli zatrudniona opiekunka do dziecka będzie osobą kompetentną i godną zaufania.