Meteopatia to odczuwanie zmian pogody. Kiedy zbliża się deszcz czujemy przysłowiowe „łamanie w kościach” czy ból głowy. Odczuwamy zmiany ciśnienia oraz wiosenne przesilenie.
Meteopatia nie jest jednak potwierdzona naukowo. Choć wspominał o niej już Hipokrates wciąż nie ma odpowiednich badań jednoznacznie potwierdzających związek pogody z samopoczuciem. Okazuje się też, że jest ona bardzo popularna w Polsce, a w innych krajach Europy dużo mniej. Czyżby to wina wrodzonej skłonności do narzekania Polaków? Ponad 60% z nas twierdzi że wyraźnie odczuwa zmiany pogody. Szczególnie mocno odczuwane jest to teraz podczas wiosennego przesilenia. Pojawia się senność, bóle głowy, rozdrażnienie, zaburzenia snu czy bóle stawów.  Jak temu zaradzić? Korzystnie jest uprawiać sport i hartować organizm ciepło-zimnymi prysznicami jeszcze zimą. Wiele osób wraz z nadejściem ciepłych dni zaczyna forsowne treningi co szybko prowadzi do przemęczenia i kontuzji.
Pamiętać należy tez o zdrowej zbilansowanej diecie bogatej w wapń, magnez. Także odpowiedni relaks, jedna kawa dziennie i gorzka czekolada świetnie pomagają w tych dniach. Bardzo dużą poprawę może przynieść samo.. pozytywne myślenie.
Wpływ wiosny mocniej odczuwają też alergicy oraz mieszkańcy dużych miast, na co dzień zamknięci w biurowcach.
Zdecydowanie więcej kobiet uskarża się na meteopatię, być może ma to związek z gospodarką hormonalną organizmu.