Kim jest Magdalena Różczka?

Magdalena Róźczka urodziła się 27 lipca 1978 roku w Nowej Soli w województwie lubuskim. Uczęszczała do Szkoły Podstawowej nr 8 w rodzinnej miejscowości, a potem do Liceum Ekonomicznego. Od dziecka wiedziała, że aktorstwo jest jej pasją. W szkole średniej grała w amatorskim teatrze "Terminus A Quo". Po zdaniu matury nie zdawała jednak do szkoły teatralnej. Zanim to nastąpiło, przez pół roku była studentką informatyki na Uniwersytecie Zielonogórskim, a potem przez 2 lata studiowała socjologię. Żeby zarobić na utrzymanie pracowała  ja­ko pro­to­ko­lant­ka w sądzie re­jo­no­wym. Ostatecznie Różczka ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie na Wydziale Aktorskim w 2004 roku.

Od tamtej pory zdążyła zagrać w najpopularniejszych polskich produkcjach. Rozpoznawalność przyniosła jej pierwszoplanowa rola w komedii romantycznej "Rozmowy nocą", gdzie wystąpiła obok Marcina Dorocińskiego. Później mogliśmy ją oglądać w takich filmach jak "1800 gramów", "Lejdis", "Podatek od miłości" czy trzeciej i czwartej części "Listy do M.". Prywatnie Magdalena Różczka jest wegetarianką. Aktorka była zaangażowana w wiele kampanii społecznych, a od stycznia 2010 jest ambasadorem dobrej woli UNICEF. "Ja jestem tylko, jak ktoś pięknie napisał, głosem dzieci. Staram się mówić o ich potrzebach, o tym jak możemy pomóc. I myślę sobie, że Ambasadorowie są po to, żeby jeszcze więcej ludzi zechciało zapoznać się z pracą UNICEF, organizacji, która od wielu, wielu lat niesie pomoc dzieciom na całym świecie" - mówi. 

Początki kariery Magdaleny Różczki

Magdalena Różczka pierwszy raz na ekranie pojawiła się, kiedy dołączyła  do obsady serialu "Klan". Później mogliśmy ją oglądać m.in. w "Rodzinie zastępczej", "Lokatorach", spektaklach telewizyjnych "Sesja kastingowa" i "Pamiętnik z powstania warszawskiego" czy filmach "Pornografia", "Ryś" i "Pod powierzchnią". 

Przełomem dla Magdaleny Różczki był rok 2008. Aktorka zagrała wtedy w aż dwóch polskich komediach romantycznych, które okazały się być niezwykle popularne. Pierwszą z nich były "Rozmowy nocą" w reżyserii Macieja Żaka. Kolejną produkcją był film "Lejdis". Różczka zagrała tam u boku takich gwiazd polskiego kina jak Edyta Olszówka, Izabela Kuna, Robert Więckiewicz, Piotr Adamczyk czy Anna Dereszowska. 

Wykształcenie i kariera Magdaleny Różczki

Aktorstwo nie było pierwszym wyborem Magdaleny Różczki, chociaż już w szkole średniej należała do amatorskiego teatru. Po ukończeniu liceum studiowała socjologię na Uniwersytecie Zielonogórskim. Wszystko zmieniło się jednak na drugim roku, kiedy rozpadła się jej grupa teatralna. "Wte­dy mo­ja gru­pa teatral­na się roz­pa­dła. I oka­za­ło się, że bar­dzo mi te­go grania bra­ku­je. Czu­łam, że mu­szę coś zro­bić. Cho­ciaż wte­dy nie wiedziałam, jak się do te­go za­brać” - wspominała aktorka. Postanowiła, że zagra w krótkich filmikach do programu "Decyzja należy do ciebie". Żeby zdobyć rolę, musiała jechać do Warszawy nocnym pociągiem z rodzinnej Nowej Soli. O świcie była już na dworcu głównym w stolicy, skąd pojechała do telewizji. Kiedy wracała do domu wiedziała już, że będzie zdawać do szkoły teatralnej. Złożyła papiery do czterech szkół. Zdała za pierwszym razem. Dzisiaj aktorka wspomina, że tylko jej mama od początku nie patrzyła krzywo na jej marzenia. „Zna­jo­mi pu­ka­li się w czo­ło, gdy mó­wi­łam im, że chcę zo­stać aktor­ką. Tyl­ko mo­ja ma­ma od początku we mnie wie­rzy­ła. Pa­mię­tam, jak po­wie­dzia­ła: »Gdzie ty mi, córeczko, po­je­dziesz tak da­le­ko«”, powiedziała Różczka. 

Zobacz także:

Magdalena Różczka to obecnie jedna z najpopularniejszych polskich aktorek. Artystkę mogliśmy oglądać w wielu popularnych serialach, m.in. "Ojciec Mateusz", "Niania", "Czas honoru", "Usta usta", "Lekarze", czy Rojst '97", gdzie pod okiem męża zagrała policjantkę Annę Jass. "Anna Jass to dziewczyna zupełnie inna niż ja. Pierwszego dnia na planie czułam się troszeczkę jak RoboCop, sama siebie nie poznawałam. Zazwyczaj cały czas żartuję, chichram się, gadam bzdury. Tym razem siedziałam w zamkniętej pozycji na uboczu, byłam skupiona, mało mówiłam. Przeleciało mi przez myśl: „O co chodzi? Może ten zawód przestał mi się podobać?”. Ale wydaje mi się, że tak mocno wpłynęło na mnie, że Annę wyobraziłam sobie jako introwertyczkę, która nie okazuje uczuć i mówi tylko to, co ważne. Ta sytuacja była dla mnie wyzwaniem, ale też, z czasem, stała się wielką frajdą" - mówiła w wywiadzie dla "Vogue'a". Za swoje wybitne role była nominowana do wielu prestiżowych nagród, m.in. do Orła za film "25 lat niewinności" czy Nagrody Kulturalnej Onetu i Miasta Krakowa w kategorii serial za "wykreowanie wyrazistych, zapadających w pamięć ekranowych bohaterów" w serialu "Rojst '97". 

Życie prywatne Magdaleny Różczki

Magdalena Różczka jest bardzo skrytą osobą. Rzadko w wywiadach wypowiada się na temat swojego życia prywatnego, a na Instagramie publikuje jedynie posty związane z pracą lub działalnością charytatywną. Wiemy, że aktorka jest mamą trójki dzieci. Jej pierwszym mężem był Michał Marzec. Aktorka i reżyser pobrali się w 2007 roku, ale już w 2013 r. do mediów trafiła informacja o ich rozwodzie. Chociaż para nie kłóciła się publicznie, rozwód dla Różczki był niezwykle trudnym przeżyciem. Byli małżonkowie musieli bowiem podzielić się opieką nad córką Wandą. To jej komfort był dla Róźczki i Marca priorytetem. 

To była jedna z najtrudniejszych decyzji w moim życiu. Nie wiedziałam, co będzie. Cokolwiek by nie było, cokolwiek, nawet gdybym do końca życia była sama, to też byłaby jakaś droga. Nie wiem, czy lepsza, ale inna. Nie porównuję tego - mówiła aktorka w rozmowie z magazynem "Pani". 

Drugi mąż Magdaleny Różczki

Szczęście Magdalena Różczka znalazła u boku drugiego partnera. Aktorka podczas pracy na planie serialu "Lekrze" poznała reżysera, Jana Holoubka, syna znanej aktorskiej pary  - Magdaleny Zawadzkiej i Gustawa Holoubka. Chociaż aktorka teoretycznie była jeszcze wtedy żoną Marca, a reżyser był związany z kostiumologiem Magdaleną Holoubek, między parą zaiskrzyło. 

Aktorka i reżyser mocno strzegą swojej prywatności. Różczka w wywiadach podkreśla, że rodzina zawsze jest u niej na pierwszym miejscu. "W hierarchii ważności najważniejszy jest dom i macierzyństwo. Potem długo długo nic i wtedy różne formy pomagania i praca”, mówiła w 2015 roku w wywiadzie dla "Pytania na Śniadanie". Parze długo udawało się zachować w tajemnicy to, że ich rodzina się powiększy. W 2014 roku na świat przyszło ich pierwsze wspólne dziecko - Helenka. Sześć lat później para przywitała kolejną córkę. „Ze wszystkim staram się sobie radzić i staram się najlepiej, jak potrafię, w miarę możliwości. Oczywiście popełniam masę błędów, ale staram się być najlepszą mamą jaką umiem”, mówiła w programie "Dzień Dobry TVN"