Kim jest Magdalena Cielecka?

Magdalena Cielecka przyszła na świat 20 lutego 1972 roku w Myszkowie. Dzieciństwo spędziła w Żarkach-Letnisku w województwie śląskim. Szkołę kończyła w Częstochowie. Tam uczęszczała do VII Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika. Dzięki swojej polonistce zainteresowała się aktorstwem i teatrem. Do egzaminów wstępnych do szkoły aktorskiej przygotowywał ją Marek Ślosarski - aktor i reżyser znany z takich produkcji jak "Prawo Agaty" czy "Podejrzani zakochani". Maturę zdała w 1991 roku, po czym dostała się na wymarzony wydział aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. 

Magdalena Cielecka to aktorka telewizyjna i teatralna. Chociaż widzowie najbardziej kojarzą ją z filmowych i serialowych hitów, takich jak "Samotność w sieci", "Magda M.", Katyń", "Chyłka" czy "Prawo Agaty", to artystka równie często występowała na deskach teatru. Od 1992 do 1997 roku związana była ze Starym Teatrem w Krakowie. Największą popularność przyniosły jej występy w warszawskich teatrach - w Teatrze Współczesnym i Nowym Teatrze. Aktorka na scenie występowała także za granicą. Grała w Nowym Jorku w spektaklach "Dybuk" i "Kruk" w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Mogliśmy ją oglądać także we Francji, Belgii czy Edynburgu. 

Początki kariery Magdaleny Cieleckiej

Magdalena Cielecka, jako studentka zadebiutowała w Teatrze Starym w Krakowie w 1992 roku. Zagrała wtedy w sztuce "Ich czworo" Gabrieli Zapolskiej. Trzy lata później nastąpił jej debiut na wielkim ekranie. Aktorka wcieliła się w rolę młodej zakonnicy Anny w filmie "Pokuszenie" w reżyserii Barbary Sass. Za swój występ Cielecka otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę żeńską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a na festiwalu w Genewie zdobyła tytuł najlepszej młodej aktorki europejskiej 1996 roku. Po tych sukcesach kariera Magdaleny Cieleckiej nabrała tempa. Artystka szybko została uznana za jedną z najlepszych polskich aktorek. Zaczęła występować w serialach, ale cały czas wierna była także teatrowi. Do 1997 r. związana była ze Starym Teatrem w Krakowie. W międzyczasie mogliśmy ją oglądać w takich produkcjach jak "Sława i chwała", "Siedlisko" i w spektaklach telewizyjnych - "Ksiądz Marek", "Adrianne Lecouvreur", "Katarzyna" czy "Bohater naszego świata".

Foto: AKPA

Kariera aktorska Magdaleny Cieleckiej

Magdalena Cielecka zadebiutowała na dużym ekranie w 1995 roku. Rola młodej zakonnicy w filmie "Pokuszenie" przyniosła jej rozpoznawalność i uznanie krytyków. Od tamtego momentu jej kariera zaczęła nabierać tempa. Aktorka występowała w wielu serialach, spektaklach telewizyjnych i filmach. Oprócz tego cały czas grała na deskach teatrów. Szerszą rozpoznawalność przyniosła jej rola Doroty Korzeckiej w serialu "Magda M.". Dwa lata później Cielecka wystąpiła w filmie "Katyń" w reżyserii Andrzeja Wajdy. Zdobył on ogromne uznanie krytyków. "Katyń" był nominowany do Orłów w aż jedenastu kategoriach, z czego zdobył siedem, m.in. za Najlepszy film, Najlepszą drugoplanową rolę kobiecą, Najlepszą muzyką i Najlepszą scenografię. Aktorka promowała film nawet na festiwalu filmowym w Berlinie i w Hollywood, gdzie film był nominowany do najważniejszej nagrody filmowej - Oscarów. 

W 2013 roku Cielecka wystąpiła w głównej roli w spektaklu telewizyjnym "Moralność Pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej w reżyserii Marcina Wrony. Za swój wybitny występ aktorka została odznaczona nagrodą aktorską w Sopocie na Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry". Rok później artystka otrzymała Złoty Krzyż Zasługi za "zasługi dla rozwoju polskiej kultury, za osiągnięcia w pracy twórczej i działalności artystycznej". Cielecką później mogliśmy oglądać w takich produkcjach jak "Córki Dancingu", "Najlepszy", "Pitbull. Niebezpieczne kobiety" czy "7 uczuć". Obecnie aktorka jest najbardziej znana z roli prawniczki, Joanny Chyłki w serialu kryminalnym "Chyłka". Produkcja oparta jest na powieściach Remigiusza Mroza. 

Foto: AKPA

Życie prywatne Magdaleny Cieleckiej

Magdalena Cielecka w czasach szkolnych spotykała się z Grzegorzem Jarzyną. Aktorka i reżyser szybko stali się najgorętszą teatralną parą w Krakowie. "Lubię czuć męską dominację, oczekuję od mężczyzn wsparcia. Lubię czuć się czasami taka zagubiona i mała. W mężczyznach podoba mi się to, że nie robią problemu z małych rzeczy. Grzegorz jest bardzo bliski mojemu męskiemu ideałowi. To doskonały partner nie tylko w pracy, ale też w życiu" – mówiła wtedy w rozmowie z "Twoim Stylem". Związek jednak nie przetrwał i para rozstała się po pięciu latach razem. Kolejnym partnerem Cieleckiej był aktor Andrzej Chyra. Ich związek był szeroko komentowany w mediach. W portalach plotkarskich co chwila pojawiały się plotki o ich rzekomych rozstaniach. Para ostatecznie zakończyła związek w 2008 r. 

Aktorka w rozmowie z "Twoim Stylem" wyznała, że jest osobą wymagającą i życie z nią nie należy do najłatwiejszych. "Ciężar życia ze mną polega na tym, że wiem, czego chcę, a czego nie, i nie sposób mnie przekonać. Mężczyźni płaczą, gdy się ze mną rozstają. Ale nie żałują tego wspólnego czasu. Mówią, że jestem wyzwaniem, że nie jestem łatwa. Niełatwo ze mną żyć, ale warto się pomęczyć. Nikt nie powiedział jednak, że czas spędzony ze mną był stracony" – powiedziała. 

W sierpniu 2019 r. aktorka przyjechała na ślub Zofii Zborowskiej i Andrzeja Wrony w towarzystwie Bartosza Gelnera. "Super Express" donosił, że aktorka spotyka się z młodszym o 16 lat aktorem od sylwestra 2018 r. Póki co żadna ze stron nie skomentowała tych plotek. Aktorka nie ma dzieci. W wywiadzie dla "Elle" przyznała, że macierzyństwo nigdy nie było jej marzeniem. "(...) Nie dowiem się już, czy gdybym miała dziecko, moje życie byłoby lepsze czy gorsze. Na pewno nie zgorzkniałam z tego powodu. Nigdy nie miałam silnej potrzeby bycia matką, więc nie starałam się celowo tego doświadczyć" - powiedziała w szczerym wyznaniu.