Księżniczka Małgorzata - dzieciństwo

Księżniczka Małgorzata urodziła się 21 sierpnia 1930 roku na zamku Glamis w Szkocji jako druga córka Jerzego Windsora i Elżbiety Bowes-Lyon. W tamtym czasie jej ojciec nie był bezpośrednim następcą tronu - koronę miał przejąć jego starszy brat Edward. Stryj Małgorzaty abdykował jednak po niecałym roku, żeby móc poślubić rozwódkę Wallis Simpson.

Koronacja Jerzego miała miejsce w 1937 roku. Oczywistym było, że jego następczynią zostanie Elżbieta, starsza od Małgorzaty o cztery lata. Siostry przez całe życie były sobie bliskie, ale od tamtej pory młodsza zaczęła czuć się mniej ważna. Podczas gdy Elżbietę uczono polityki i prawa, Małgorzata musiała zadowolić się lekcjami z guwernantką. Wtedy zaczęła rodzić się jej buntownicza natura. Rodzice jednak kochali obie córki tak samo - król nazywał Elżbietę swoją dumą, a Małgorzatę - radością.

Księżniczka od najmłodszych lat przejawiała talent do muzyki i świetnie grała na fortepianie. Lubiła także jazdę konną, pływanie i ogrodnictwo.

Księżniczka Małgorzata - zakazany romans

Księżniczka Małgorzata wywołała pierwszy poważny skandal w 1953 roku. Po zakończeniu uroczystości koronacyjnej starszej siostry na oczach wszystkich dotknęła ramienia jednego z obecnych w katedrze oficerów, co uznano za niebywale poufały gest. Owym żołnierzem był Peter Townsend, z którym Małgorzata była w sekretnym związku.

Para poznała się już w 1947 roku w trakcie podróży księżniczki do Afryki. Townsend, jako były pilot RAF i bohater bitwy o Anglię miał strzec bezpieczeństwa Małgorzaty, jednak ich kontakty służbowe szybko przerodziły się w miłość. W 1952 roku wojskowy uzyskał rozwód z pierwszą żoną i oświadczył się księżniczce. Informację o ich zaręczynach długo trzymano w tajemnicy.

Romans Małgorzaty był dla Elżbiety poważnym problemem. Nie mogło być mowy, że jej siostra poślubi o 16 lat starszego rozwodnika bez szlacheckiego tytułu. Na zawarcie małżeństwa nie zgodził się również arcybiskup Canterbury oraz rząd pod przewodnictwem Churchilla. Królowa nie chciała niszczyć szczęścia siostry, dlatego starała się wypracować korzystny kompromis. Powiedziała Małgorzacie, że gdy ta ukończy 25 lat, według prawa będzie mogła poślubić ukochanego.

Okazało się, że nie będzie to jednak takie proste. Następca Churchilla, Anthony Eden zgodził się wprawdzie na ślub, ale pod jednym warunkiem - Małgorzata musiałaby zrzec się tytułu księżniczki, a tym samym utracić wszystkie związane z nim przywileje. Siostra królowej Elżbiety chwilowo się wahała, ale ostatecznie w 1955 roku podjęła decyzję o rozstaniu z Townsendem i zachowała swój status.

Zobacz także:

Księżniczka Małgorzata - ślub i dzieci

Księżniczka Małgorzata z bólem serca rozstała się z ukochanym, ale jej otoczenie wiedziało, że nie poradziłaby sobie jako zwyczajna poddana. Mówiono, że Margaret Windsor jest pełna skrajności - z jednej strony była odważna, wyzwolona i przebojowa, a z drugiej kochała dworski blichtr, królewski protokół i szacunek, jakim ją otaczano. Uwielbiała nocne kluby i przyjęcia do białego rana, a jednocześnie angażowała się w liczne akcje charytatywne i patronowała wielu instytucjom działającym na rzecz dzieci i młodzieży.

W 1959 roku były narzeczony Małgorzaty wziął ślub z młodą belgijką, łudząco podobną do dawnej ukochanej. Na wieść o tym księżniczka także postanowiła się ustatkować i już rok później wyszła za słynnego fotografa Antony’ego Armstronga-Jonesa. Ich zaślubiny jako pierwsze w historii rodziny królewskiej były transmitowane w telewizji i zgromadziły ponad 300 mln widzów. Niedługo później Armstrong-Jones otrzymał tytuł lorda Snowdon.

Siostra Elżbiety początkowo była zachwycona mężem. Jako członek artystycznej bohemy zapewniał jej dawkę szaleństwa i niezwykłości, której tak bardzo potrzebowała. W 1961 roku urodził się ich syn David, a w 1964 - córka Sarah. Po narodzinach drugiego dziecka relacje między małżonkami zaczęły się psuć. Anthony z racji swojej pracy często jeździł po świecie i nie ukrywał romansów nawiązywanych w podróży. Później zaczął organizować przyjęcia w prywatnej rezydencji w Sussex, gdzie zapraszał nie tylko kobiety, ale i gejów. Plotkowano o jego biseksualizmie.

Księżniczka Małgorzata nie pozostawała dłużna mężowi i romansowała z wieloma mężczyznami. Łączono ją m.in. z Mickiem Jaggerem, Peterem Sellersem i Robinem Douglasem-Home, bratankiem ówczesnego premiera. Pod koniec lat 60. związała się z młodym ogrodnikiem Roddym Lllewellynem. Jej małżeństwo przez kolejne lata było fikcją, lecz zakończyło się dopiero w 1978 roku. Był to pierwszy od 400 lat rozwód w rodzinie królewskiej.

Księżniczka Małgorzata - ostatnie lata

Zgodnie z poleceniem królowej Małgorzata wkrótce zerwała z Roddym i powściągnęła swój ognisty temperament. W latach 80. zaczęły się jej problemy zdrowotne, w znacznej mierze wywołane nałogiem - księżniczka paliła papierosy od 15. roku życia. W 1985 roku przeszła operację wycięcia fragmentu lewego płuca. Mimo tego siostra Elżbiety zerwała z nałogiem dopiero 6 lat później. Przez swoje kłopoty ponownie zbliżyła się do rodziny i całkowicie zmieniła podejście do tradycji. Stała się wielką zwolenniczką konwenansów, które w młodości tak chętnie łamała.

W późniejszych latach zdrowie Małgorzaty całkowicie się załamało. W 2001 roku miała udar mózgu, który częściowo odebrał jej wzrok i wywołał paraliż lewej strony ciała. Później często poruszała się na wózku inwalidzkim. Ostatni raz pojawiła się publicznie w 2001 roku na 101. urodzinach swojej ciotki, księżnej Alicji. Zmarła 9 lutego 2002 na skutek kolejnego udaru. Zgodnie z ostatnią wolą księżniczki urnę z prochami umieszczono w grobie jej ojca.