William, książę Cambridge, a właściwie William Arthur Philip Louis Mountbatten-Windsor za jakiś czas będzie władał Wielką Brytanią. Kiedyś uznawany był za imprezowicza, który nie chce zbyt szybko się ożenić, dziś to stateczny mąż i ojciec trójki dzieci...

Książę William w młodości i obecnie. Co robi na co dzień?

Książę William urodził się 21 czerwca 1982 roku w Londynie. W 2022 roku skończył więc 40 lat. Jego ojcem jest Karol, książę Walii, natomiast matką była księżna Diana. Jako wnuk królowej Elżbiety II i syn następcy tronu nazywany jest „Jego Królewska Wysokością”.

Książę William rozpoczął naukę w przedszkolu prowadzonym przez Jane Mynor. Następnie uczęszczał do prywatnego przedszkola w zachodnim Londynie, szkoły prywatnej Ludgrove School w Berkshire i po zdaniu egzaminów został przyjęty do Eton College. Po zakończeniu nauki wziął udział w obozie British Army w Belize, a później został wolontariuszem w Raleigh International w południowym Chile. W 2001 roku powrócił do szkoły i rozpoczął naukę na Uniwersytecie w St. Andrews. Cztery lata później zakończył edukację uzyskując stopień Scottish Master of Arts. Jest to najlepszy akademicki wynik ociągnięty przez następcę brytyjskiego tronu. 

Na co dzień William najwięcej czasu poświęca „papierkowej robocie”. Książę musi dziennie przejrzeć dwa pudła dokumentów. Są to najczęściej różne oficjalne listy i dokumenty, które potrzebują dokładnej lektury, odpowiedzi lub podpisu. Swoje pierwsze oficjalne zadanie od królowej Elżbiety II otrzymał w 2005 roku. Reprezentował wtedy królową na obchodach rocznicy zakończenia II wojny światowej w Nowej Zelandii. Jesienią tego samego roku pracował w zarządzie ziemskim w Chatsworth House, a następnie w londyńskiej HSBC Group. William udziela się również charytatywnie. Pierwszy patronat objął w UK Centrepoint, czyli organizacji zajmującej się pomocą nieletnim bezdomnym. W 2009 roku został kapitanem piechoty morskiej, marynarki wojennej i sił powietrznych. Od 23 czerwca 2010 roku jest natomiast Królewskim członkiem Towarzystwa Królewskiego, czyli brytyjskiego towarzystwa naukowego pełniącego funkcję brytyjskiej akademii nauk. 

Książę William - rodzeństwo. Jakie ma stosunki z bratem i dziećmi Camilli?

Ma jednego młodszego brata – księcia Harry’ego. W związku z tym, że jego ojciec książę Karol poślubił w 2005 roku Camillę Parker-Bowles, ma dwójkę przybranego rodzeństwa: brata - Toma Parkera-Bowlesa i siostrę - Laurę Lopes. Chociaż rodzeństwo utrzymuje obecnie dobre stosunki, nie zawsze jednak tak było. Według Katie Nicholl, która w 2010 roku napisała biografię „William i Harry”, książę William i Laura Parker-Bowles obwiniali się nawzajem o rozbicie swoich rodzin. 

Książę William i Kate. Jak się poznali, jakim są małżeństwem?

Ślub Williama i Kate był jednym z najbardziej wyczekiwanych i najgłośniejszych wydarzeń dekady. Para poznała się w 1991 roku, kiedy William przyjechał z kolegami na zawody hokejowe do szkoły, której uczennicą była Kate. Uczucie między nimi zrodziło się jednak wiele lat później, kiedy oboje byli na studiach. W 2001 roku przyszli małżonkowie uczyli się razem historii sztuki i mieszkali obok siebie w akademiku. Dopiero trzy lata później para potwierdziła swój związek, kiedy została razem sfotografowana podczas wycieczki na narty do Klosters. Od tamtej pory zakochani byli nierozłączni. Pojawili się nawet wspólnie na ślubie przyrodniej siostry Williama - Laury Lopes. W 2007 roku w mediach pojawiły się nagle doniesienia o mniemanym kryzysie w ich związku. Plotki okazały się być prawdą i w kwietniu tego roku potwierdzono, że William i Kate nie są już razem. Rozstanie nie trwało jednak długo, a para wróciła do siebie zaledwie po kilku miesiącach od zerwania. William w wywiadach wspomina teraz, że krótkie rozstanie wyszło im na dobre, ponieważ oboje musieli dojrzeć i znaleźć swoją własną drogę w życiu.  

Książęca para ogłosiła 16 listopada 2010 roku, że zaręczyła się podczas pobytu w Kenii. William podarował wtedy Kate pierścionek swojej matki, księżnej Diany. Był to pierścionek z 8 karatowym szafirem otoczonym brylantami.

Zobacz także:

Zaręczyny Williama i Kate / fot. Getty Images

Ślub pary odbył się 29 kwietnia 2011 roku. W uroczystości wzięło udział ponad 1900 gości, natomiast na ulicach Londynu zgromadziło się prawie milion osób. Transmitowane wydarzenie oglądało na całym świecie ponad 2 miliony ludzi. Dzień zaślubin został ogłoszony w Wielkiej Brytanii świętem bankowym, czyli dniem wolnym od pracy. Do dzisiaj mówiąc o ślubie, najczęściej wspomina się zabierającą dech w piersiach suknię księżnej Kate. Wybrała ona kreację z domu mody Aleksander McQueen. Sarah Burton zaprojektowała dla księżnej suknie, która została wykonana z ręcznie robionych koronek na wzór żonkili, róż, ostrów i koniczyn, które symbolizują Zjednoczone Królestwo. Suknia była jednocześnie w odcieniach bieli i kości słoniowej i dobrano do niej tren o długości prawie trzech metrów. Księżna Kate zgodnie z tradycją musiała mieć na sobie coś pożyczonego – tiarę od królowej Elżbiety II, oraz coś niebieskiego – przyszytą w talii niebieską kokardę. Taką samą, jaką na swoim ślubie miała matka Williama, księżna Diana. Co ciekawe, księżna Kate sama wykonała swój makijaż ślubny

Książę William – dzieci

3 grudnia 2012 roku Pałac Św. Jakuba ogłosił, że książę William i księżna Kate spodziewają się pierwszego dziecka. Ciąża wyszła na jaw wcześniej niż planowała brytyjska rodzina królewska, ponieważ księżna musiała udać się do szpitala z powodu ostrych porannych mdłości. 22 lipca 2013 roku Kate udała się do szpitala St. Mary w Londynie, gdzie o godzinie 16:24 urodziła pierwszego syna. Chłopiec otrzymał imiona George Alexander Louis. Jest on trzecią osobą, po księciu Karolu i swoim ojcu, w kolejce do tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Książę George został ochrzczony 23 października 2013 roku w Kaplicy Królewskiej w Pałacu św. Jakuba przez arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego. Najstarszy syn księcia Williama i księżnej Kate otrzymał aż siedmioro rodziców chrzestnych. 

Rok później, 8 września 2014 roku Clarence House poinformował, że księżna Kate spodziewa się drugiego dziecka. Podobnie jak w przypadku pierwszej ciąży, u księżnej Cambridge wystąpiły dokuczliwe mdłości. Księżniczka Charlotte Elizabeth Diana urodziła się 2 maja 2015 roku o godzinie 9:34 w St. Mary’s Hospital w Londynie. Co ciekawe, księżniczka w 2018 roku została pierwszą kobietą w historii brytyjskiej rodziny królewskiej, która nie została wyprzedzona w kolejności do dziedziczenia tronu przez swojego młodszego brata. 

Najmłodsze dziecko księcia Williama i księżnej Kate to Louis Arthur Charles. Chłopiec przyszedł na świat 23 kwietnia 2018 roku o godzinie 11:01. Syn książęcej pary został ochrzczony w kaplicy Pałacu św. Jakuba. 

Ciekawostki o księciu Williamie

  • Książę jest ogromnym fanem sportów motocyklowych. Wziął nawet udział w Tourist Trophy, czyli corocznych wyścigach motocyklowych na wyspie Man.
  • Książę William mocno angażuje się w ekologię. W 2020 roku powołał inicjatywę, dzięki której przez najbliższe 10 lat, wraz z gronem osób i organizacji zajmujących się działaniem na rzecz klimatu (w grupie znalazł się m.in. brytyjski biolog David Attenborough), przyznawać będzie nagrody za największe zasługi na rzecz ochrony środowiska.