Życiorys księcia Williama

William, książę Cambridge, a właściwie William Artur Filip Ludwik, urodził się 21 czerwca 1982 r. w Londynie. Jego ojcem jest Karol, książę Walii, natomiast mamą księżna Diana. Jako wnuk królowej Elżbiety II i syn księcia Walii nazywany jest „Jego Królewska Wysokość Książę William z Walii”. Ma jednego młodszego brata – księcia Harry’ego, który w 2019 r. poślubił amerykańską aktorkę Meghan Markle. W związku z tym, że jego ojciec książę Karol poślubił w 2005 r. Camillę Parker-Bowles, oznacza to, że William ma dwójkę przybranego rodzeństwa – brata Toma Parkera-Bowlesa i siostrę Laurę Lopes. Chociaż rodzeństwo utrzymuje obecnie dobre stosunki, nie zawsze jednak tak było. Według Katie Nicholl, która w 2010 r. napisała biografię „William i Harry”, książę Williama i Laura Parker-Bowles obwiniali się nawzajem o rozbicie swoich rodzin. 

Książę William rozpoczął naukę w przedszkolu prowadzonym przez Jane Mynor. Następnie uczęszczał do prywatnego przedszkola w zachodnim Londynie, szkoły prywatnej Ludgrove School w Berkshire i po zdaniu egzaminów został przyjęty do Eton College. Po zakończeniu nauki wziął udział w obozie British Army w Belize, a później został wolontariuszem w Raleigh International w południowym Chile. W 2001 r. powrócił do szkoły i rozpoczął naukę na Uniwersytecie w St. Andrews. Cztery lata później zakończył edukację uzyskując stopień Scottish Master of Arts. Jest to najlepszy akademicki wynik ociągnięty przez następcę brytyjskiego tronu. 

Na co dzień William najwięcej czasu poświęca „papierkowej robocie”. Książę musi dziennie przejrzeć dwa pudła dokumentów. Są to najczęściej różne oficjalne listy i dokumenty, które potrzebują dokładnej lektury, odpowiedzi lub podpisu. Swoje pierwsze oficjalne zadanie od królowej Elżbiety II otrzymał w 2005 r. Reprezentował wtedy królową na obchodach rocznicy zakończenia II wojny światowej w Nowej Zelandii. Jesienią tego samego roku pracował w zarządzie ziemskim w Chatsworth House, a następnie w londyńskiej HSBC Group. William udziela się również charytatywnie. Pierwszy patronat objął w UK Centrepoint, czyli organizacji zajmującej się pomocą nieletnim bezdomnym. W 2009 r. został kapitanem piechoty morskiej, marynarki wojennej i sił powietrznych. Od 23 czerwca 2010 r. jest natomiast Królewskim członkiem Towarzystwa Królewskiego, czyli brytyjskiego towarzystwa naukowego pełniącego funkcję brytyjskiej akademii nauk. 


Książe William i Kate

W 2021 r. Książę William i księżna Kate obchodzili 10. rocznicę ślubu. Wesele było jednym z najbardziej wyczekiwanych i najgłośniejszych wydarzeń dekady. Para poznała się w 1991 r., kiedy William przyjechał z kolegami na zawody hokejowe do szkoły, której uczennicą była Kate. Uczucie między nimi zrodziło się jednak wiele lat później, kiedy oboje byli na studiach. W 2001 r. przyszli małżonkowie uczyli się razem historii sztuki i mieszkali obok siebie w akademiku. Dopiero trzy lata później para potwierdziła swój związek, kiedy została razem sfotografowana podczas wycieczki na narty do Klosters. Od tamtej pory zakochani byli nierozłączni. Pojawili się nawet wspólnie na ślubie przyrodniej siostry Williama – Laury Lopes. W 2007 r. w mediach pojawiły się nagle doniesienia o mniemanym kryzysie w ich związku. Plotki okazały się być prawdą i w kwietniu tego roku potwierdzono, że William i Kate nie są już razem. Rozstanie nie trwało jednak długo, a para wróciła do siebie zaledwie po kilku miesiącach od zerwania. William w wywiadach wspomina teraz, że krótkie rozstanie wyszło im na dobre, ponieważ oboje musieli dojrzeć i znaleźć swoją własną drogę w życiu.  

Książęca para ogłosiła 16 listopada 2010 r., że zaręczyła się podczas pobytu w Kenii. William podarował wtedy Kate pierścionek swojej matki, księżnej Diany. Był to pierścionek z 8 karatowym szafirem otoczonym brylantami. Ślub pary odbył się 29 kwietnia 2011 r. W uroczystości wzięło udział ponad 1900 gości, natomiast na ulicach Londynu zgromadziło się prawie milion osób. Transmitowane wydarzenie oglądało na całym świecie ponad 2 miliony ludzi. Dzień zaślubin został ogłoszony w Wielkiej Brytanii świętem bankowym, czyli dniem wolnym od pracy. Do dzisiaj mówiąc o ślubie, najczęściej wspomina się zabierającą dech w piersiach suknię księżnej Kate. Wybrała ona kreację z domu mody Aleksander McQueen. Sarah Burton zaprojektowała dla księżnej suknie, która została wykonana z ręcznie robionych koronek na wzór żonkili, róż, ostrów i koniczyn, które symbolizują Zjednoczone Królestwo. Suknia była jednocześnie w odcieniach bieli i kości słoniowej i dobrano do niej tren o długości prawie trzech metrów. Księżna Kate zgodnie z tradycją musiała mieć na sobie coś pożyczonego – tiarę od królowej Elżbiety II, oraz coś niebieskiego – przyszytą w talii niebieską kokardę. Taką samą, jaką na swoim ślubie miała matka Williama, księżna Diana. Co ciekawe, księżna Kate sama wykonała swój makijaż ślubny. 


Książę William – dzieci

3 grudnia 2012 r. Pałac Św. Jakuba ogłosił, że książę William i księżna Kate spodziewają się pierwszego dziecka. Ciąża wyszła na jaw wcześniej niż planowała brytyjska rodzina królewska, ponieważ księżna musiała udać się do szpitala z powodu ostrych porannych mdłości. 22 lipca 2013 r. Kate udała się do szpitala St. Mary w Londynie, gdzie o godzinie 16.24 urodziła pierwszego syna, Jerzego Aleksandra Ludwika. Jest on trzecią osobą, po księciu Karolu i swoim ojcu, w kolejce do tronu Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Książę Jerzy został ochrzczony 23 października 2013 r. w Kaplicy Królewskiej w Pałacu św. Jakuba przez arcybiskupa Canterbury Justina Welby’ego. Najstarszy syn księcia Williama i księżnej Kate otrzymał aż siedmioro rodziców chrzestnych. 

Rok później, 8 września 2014 r. Clarence House poinformował, że księżna Kate spodziewa się drugiego dziecka. Podobnie jak w przypadku pierwszej ciąży, u księżnej Cambridge wystąpiły ciężkie mdłości. Księżniczka Karolina Elżbieta Diana urodziła się 2 maja 2015 r. o godzinie 9.34 w St. Mary’s Hospital w Londynie. Co ciekawe, księżniczka w 2018 r. została pierwszą kobietą w historii brytyjskiej rodziny królewskiej, która nie została wyprzedzona w kolejności do dziedziczenia tronu przez swojego młodszego brata. 

Zobacz także:

Najmłodsze dziecko księcia Williama i księżnej Kate to Ludwik z Cambridge. Chłopiec przyszedł na świat 23 kwietnia 2018 r. o godzinie 11.01. Cztery dni później oznajmiono, że książę będzie miał na imię Ludwik Artur Karol. Syn książęcej pary został ochrzczony w kaplicy Pałacu św. Jakuba. 


Ciekawostki o księciu Williamie

  • Książę William i Kate byli na oficjalnej wizycie w Polsce w 2017 r. Odwiedzili wtedy Muzeum Stutthof, które mieści się na terenie byłego nazistowskiego obozu koncentracyjnego. 
  • Książę jest ogromnym fanem sportów motocyklowych. Wziął nawet udział w Tourist Trophy, czyli corocznych wyścigach motocyklowych na wyspie Man.
  • Książę William mocno angażuje się w ekologię. W 2020 r. powołał inicjatywę, dzięki której przez najbliższe 10 lat, wraz z gronem osób i organizacji zajmujących się działaniem na rzecz klimatu (w grupie znalazł się m.in. brytyjski biolog David Attenborough), przyznawać będzie nagrody za największe zasługi na rzecz ochrony środowiska.