5 czerwca członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej zasiedli w specjalnej loży, by oglądać wielki pochód przed Pałacem Buckingham, będący częścią obchodów Platynowego Jubileuszu królowej Elżbiety II. Książę Louis, najmłodszy syn książęcej pary Cambridge nie był nimi szczególnie zainteresowany. Nie mógł usiedzieć na miejscu, stroił miny, droczył się z mamą - księżną Kate, a uspokoił się dopiero na kolanach dziadka - księcia Karola. Całą sytuację uwiecznili na zdjęciach fotoreporterzy, a zdjęcia Louisa obiegły cały świat. Kim jest (i kim prawdopodobnie będzie w przyszłości) ten mały, niesforny chłopiec?

Książę Louis - narodziny, imiona i tytuły

Czteroletni książę Louis to trzecie dziecko księcia Williama i księżnej Kate, a jednocześnie wnuk księcia Karola i prawnuk królowej Elżbiety II. Urodził się 23 kwietnia 2018 roku w londyńskim St. Mary's Hospital. Jego imiona - Louis Arthur Charles - zostały podane do wiadomości publicznej cztery dni później. Louis - na cześć ukochanego wuja księcia Filipa - Louisa Mountbattena (to też jedno z imion księcia Williama), Arthur (również jedno z imion księcia Williama, a jednocześnie imię syna siostry księżnej Kate, Pippy) i Charles - na część księcia Karola.

Książę William i księżna Kate opuszczają skrzydło Lindo Wing St. Mary's Hospital po raz pierwszy pokazując Louisa światu, 23.04.2018 / fot. Getty Images

Co ciekawe, protokół mówi, że do chłopca podczas oficjalnych wydarzeń nie wolno zwracać się po imieniu, a jedynie tytułem "Wasza Królewska Wysokość".

Chrzest księcia Louisa - gdzie i kiedy się odbył? Kim są chrzestni księcia Louisa?

Chrzest księcia Louisa odbył się 9 lipca 2018 roku w kaplicy przy kościele Świętego Jakuba w Londynie (St. James Palace). Dokonał go arcybiskup Canterbury, Justin Welby (ochrzcił także księcia Georga i udzielił ślubu Wiliamowi i Kate). Louis miał na sobie replikę tradycyjnej szaty przygotowanej dla córki królowej Wiktorii, w którą od pokoleń ubierane są dzieci przystępujące do sakramentu. 

Rodzicami chrzestnymi księcia Louisa są: 

Zobacz także:

  • Nicholas van Cutsem (przyjaciel księcia Williama),
  • Guy Pelly (przyjaciel księcia Williama),
  • Harry Aubrey-Fletcher (kuzyn księcia Williama, najmłodszy syn Lorda Buckinghamshire),
  • Laura Meade (przyjaciółka Williama i Kate, spokrewniona z brytyjską rodziną królewską),
  • Robert Carter (przyjaciel księżnej Kate z czasów szkolnych),
  • Lucy Middleton (kuzynka księżnej Kate od strony ojca).

Oficjalna fotografia dokumentująca chrzest księcia Louisa / dukeandduchessofcambridge / instagram.com

Dzieciństwo i edukacja księcia Louisa. Gdzie syn Kate i Williama chodzi do przedszkola?

Książę Louis ma dopiero cztery lata, a więc przede wszystkim oddaje się urokom dzieciństwa i zabawie. Od kwietnia 2021 chodzi do przedszkola Willcocks Nursery School, znajdującego niedaleko jego domu, czyli Pałacu Kensington. Podobnie, jak rodzeństwo nie posługuje się nazwiskiem Mountbatten-Windsor, a określeniem Cambridge. W spisie dzieci figuruje więc jako Louis Cambridge. 

Starsze rodzeństwo księcia Louisa uczęszcza obecnie do Thomas's School, ulokowanej w dzielnicy Battersea, więc można się spodziewać, że najmłodszy niedługo do nich dołączy. 

Oficjalna fotografia księcia Louisa opublikowana z okazji jego 4. urodzin

Który w kolejce do tronu jest książę Louis? Jaka będzie przyszłość księcia Louisa?

Czy książę Louis ma szansę zasiąść na tronie? Na jego przyszłość ma wpływ wiele czynników. Obecnie jest piąty w kolejce do tronu - wyprzedzają go jego dziadek, ojciec oraz rodzeństwo. Szanse na to, aby został królem są znikome, ale jest to możliwe. Warto wiedzieć, że ciągłość sukcesji jest bardzo ważna dla rodziny królewskiej, dlatego jej członkowie podejmują wiele działań, by ograniczyć ryzyko jej przerwania. Mówi się, że książę Louis gdy skończy 12 lat nie będzie mógł towarzyszyć w oficjalnych wyjazdach rodzicom i rodzeństwu.

Co ciekawe, wiemy na pewno, że Louis będzie miał więcej swobody niż jego rodzeństwo, m.in. w kwestii wyboru życiowego partnera lub partnerki, szkoły średniej, wyższej czy miejsca zamieszkania. 

Te zdjęcia księcia Louisa z Platinum Jubilee dowodzą, że na pewno nie będzie kolejnym, nudnym royalsem.

Inne zdjęcia księcia Louisa - najsłodszego członka brytyjskiej rodziny królewskiej - znajdziecie w galerii pod artykułem.

CZYTAJ TEŻ: